Sobota 15. 12. 2018


Egypt dnes s pompou otevře novou větev Suezského průplavu

06.08.2015

Ismáílíja (Egypt) - Egypt dnes slavnostně otevře novou větev Suezského průplavu. Druhá větev průplavu mezi Středozemním a Rudým mořem umožní provoz v obou směrech zároveň a zkrátí cestu průplavem na zhruba polovinu.

foto

Projekt hraje ústřední roli v plánech egyptského prezidenta Abdal Fattáha Sísího na oživení egyptské ekonomiky. Příjmy z provozování této nejrychlejší dopravní spojnice mezi Evropou a Asií by se podle oficiálních čísel měly zvýšit na nejméně dvojnásobek. Podle některých analytiků by ale projekt, jehož cena se odhaduje na více než osm miliard dolarů (200 miliard Kč), nemusel splnit očekávání vzhledem ke skomírajícímu světovému obchodu.

Nová větev Suezského průplavu zkrátí cestu o polovinu

 

 

Hlavní ceremonie otevření vodního díla, na které bude čestným hostem francouzský prezident François Hollande, se uskuteční ve městě Ismáílíja, které leží u průplavu. Stane se tak více než rok po nástupu někdejšího egyptského ministra obrany, maršála Sísího do nejvyššího úřadu. Egyptská armáda v létě 2013 sesadila tehdejšího prezidenta, islamistu Muhammada Mursího, a Sísí zahájil stíhání Mursího stoupenců.

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity