Sobota 15. 12. 2018


Na pražských farmářských trzích našli loni veterináři 94 chyb

27.05.2015

Praha - Veterináři v Praze v loňském roce prošli 61 farmářských trhů, během kontrol objevili 94 chyb, informoval mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pejchal. Nejčastějšími prohřešky bylo nedodržování stanovených teplot u nabízených potravin, ale i nedostatečná ochrana před hmyzem a hlodavci. Jenom v Praze vybrali veterináři na pokutách přes 200.000 korun, v závažných případech přikázali obchodníkům okamžitě zavřít stánek.

foto

Ilustrační foto - Zájmy provozovatelů farmářských trhů v Česku bude hájit nově vzniklá asociace. Její členové budou muset dodržovat přísnější pravidla a pečlivěji vybírat své prodejce. Na snímku z 21. září je farmářské tržiště "Jiřák" v Praze. ČTK Šulová Kateřina

 

Prodejci na trzích také nedokázali v některých případech prokázat, kdo zboží vyrobil. "Pro kontrolu totiž nestačí pouze laický pohled na voňavou "domácí" uzeninu, u níž nelze vyloučit, že je zakoupená v některém obchodním řetězci a doma jen zauzená," vysvětlil Pejchal, podle kterého je potřeba zkontrolovat, jestli je výrobce zaregistrovaný u SVS a podívat se i na průvodní doklady zboží.

Závad zjištěných při kontrolách farmářských trhů loni v celém ČR meziročně ubylo. Prohřešky kontroloři odhalili zhruba u jedné čtvrtiny z nich, o rok dříve přitom zjistili závadu přibližně u třetiny kontrolovaných tržišť.

Počet kontrol provedených na farmářských trzích se loni zvýšil o 75 na 473. Nějaký přestupek kontroloři odhalili u 127 z nich, v roce 2013 byl problém zjištěn ve 132 případech.

Podle průzkumu, který loni v červnu zveřejnila společnost Nielsen na farmářských trzích alespoň někdy nakupuje více než třetina obyvatel České republiky. Lidé na trhy nejčastěji chodí pro ovoce a zeleninu, mléčné výrobky a uzeniny. Na trzích hledají především kvalitu, která je podle nich vyšší než v běžných obchodech.

Zdroj: ČTK

 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity