Sobota 15. 12. 2018


Nové lokomotivy Škoda dostaly po letech povolení v Německu

22.05.2015

Plzeň - Nové lokomotivy 109E Emil Zátopek plzeňské Škody Transportation dostaly po letech povolení k provozu v Německu od tamního drážního úřadu (EBA). Škoda to dnes oznámila v tiskové zprávě. Firma má dodat šest souprav za 2,6 miliardy korun, jejichž součástí jsou právě zmíněné lokomotivy, německým drahám (DB) a se 109E počítají na linkách do Německa i České dráhy. V současnosti již lokomotivy používají České dráhy na tratích na Slovensko, Maďarsko a Rakousko.

foto

Na okruhu zkušebního centra VUZ Velim na Kolínsku byla 3. prosince 2008 předvedena nová lokomotiva Škoda 109E od firmy Škoda Transportation. ČTK

Výrobce lokomotiv se snažil získat povolení pro 109E v Německu několik let. "Zejména německý drážní úřad EBA je v procesu schvalování naprosto nekompromisní a často v technickém posuzování jde až do nejmenších detailů," uvedl hlavní inženýr Škody pro kolejová vozidla Petr Špalek.

Několikaleté zpoždění ale nabral projekt lokomotiv Zátopek podle serveru E15.cz už při vývoji. České dráhy měly dostat 20 lokomotiv 109E za 2,4 miliardy v roce 2009, první stroje ale nakonec Škoda dodala až v roce 2013. Podle Škody vzniklo zpoždění kvůli změnám evropských železničních norem TSI, což firma považuje za zásah vyšší moci, píše E15.cz. Dráhy ale s výkladem Škody nesouhlasí a stěžují si i na údajné vady dodaných strojů, takže podle serveru požadují miliardové odškodné.

Lokomotiva je podle Škody výjimečná tím, že je schopna provozu na různých systémech napájení v evropských zemích. Provozovatelé lokomotiv tedy nemusí při přejezdech do regionu s odlišným systémem "přepřahat".

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity