Sobota 15. 12. 2018


Pivovary Lobkowicz ovládne jejich ředitel Zdeněk Radil. Za 80procentní podíl dá dvě miliardy korun

04.06.2015

Šéf společnosti Pivovary Lobkowicz Group Zdeněk Radil kupuje 79,4 procenta podílu firmy za 2 miliardy korun. Podíl koupí od investorů Martina Burdy a Grzegorze Hóty. Cena jedné akcie tak vychází na přibližně 205 korun, tedy 15 procent nad středeční závěrečnou cenou.

 

Zdeněk Radil kupuje 79,4 procenta podílu pivovarů Lobkowicz za téměř 2 miliardy korun.Zdeněk Radil kupuje 79,4 procenta podílu pivovarů Lobkowicz za téměř 2 miliardy korun. Autor: ČT


Společnost Pivovary Lobkowicz Group (PLG), jejíž akcie se obchodují na pražské burze, majetkově ovládne její generální ředitel Zdeněk Radil. Čtyřicetiletý podnikatel koupí od investorů Martina Burdy a Grzegorze Hóty 80 procent společnosti za 1,9 miliardy korun, což oceňuje celou společnost na 2,39 miliardy korun.

Cena jedné akcie tak vychází na přibližně 205 korun, tedy 15 procent nad středeční závěrečnou cenou (179,1 koruny). Prodej je podmíněn splacením celé kupní ceny do konce srpna. Podle informací společnosti bude převzetí financováno kombinací dluhu a vlastního kapitálu od několika finančních institucí a soukromých investorů. Akcie skupiny ve čtvrtek na pražské burze rostou o 8,1 procenta.

Pivovary Lobkowicz loni intenzivně jednaly s fondem spravovaným společností Enterprise Investors o vstupu fondu do pivovarnické skupiny. Obě strany se ale nakonec nedohodly. Prodej podílů Martina Burdy (drží 53 procent) a Grzegorze Hóty (26 procent) má logiku. Při loňském primárním úpisu akcií Pivovaru Lobkowicz na pražské burze totiž oba dva kvůli příliš nízké upisovací ceně neprodali ani jednu svou akcii. Původně se přitom spekulovalo o tom, že Hóta z firmy úplně odejde. Od úpisu ale cena akcií stoupla ze 160 korun na středečních 179 korun, a tak se jejich ochota prodat akcie zvýšila.

Skupina PLG zastřešuje sedm pivovarů (Protivín, Vysoký Chlumec, Uherský Brod, Jihlava, Hlinsko, Klášter a Černá Hora), které postupně nakoupila v letech 2008 až 2010. Na burze se s jejími akciemi obchoduje od konce května loňského roku. Loni společnost utržila 1,2 miliardy korun, o čtyři procenta více než v roce 2013.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity