Sobota 15. 12. 2018


Sreality.cz: V Praze je více bytů k pronájmu než k prodeji. Nejžádanější jsou ty malé

26.05.2015

Ačkoli v Česku převažují nabídky bytů k prodeji nad byty k pronájmu, v Praze je tomu naopak. Nejrychleji pronajme majitel svůj byt v Plzeňském kraji, nejdéle bude hledat nájemníka v Ústeckém kraji. Nejvíce vynáší v přepočtu na metr čtvereční pronájem jednopokojového bytu.

Byt v Praze se pronajímá rychleji než ve většině krajů.

Byt v Praze se pronajímá rychleji než ve většině krajů. Autor: Palmer Capital

 

Hlavní město Praha je jediným krajem České republiky, kde je větší nabídka bytů k pronájmu než k jejich prodeji. Na tiskové konferenci to v úterý uvedli zástupci realitního inzertního serveru Sreality.cz.

Jestliže v březnu a dubnu bylo v Praze na zmíněném portálu možné vybírat z celkem 9774 bytů k pronájmu, na prodej jich bylo 9124. Zároveň se jich ve sledovaném období 3470 pronajalo a 2134 prodalo.

Přesto se jednopokojové a dvoupokojové byty, které jsou mezi nájemníky nejžádanější, v Praze pronajmou rychleji, než je průměr ve zbytku Česka.

Garsonku její majitel v tuzemsku pronajme typicky za 21 dnů, v Praze za 16 dnů a nejrychleji - za 13 dnů - v Královéhradeckém kraji.

Pokud bychom smíchali všechny velikosti bytů, nejrychleji zmizí z inzerátu byt k pronájmu v Plzeňském a Pardubickém kraji, a to za 15 dnů. Důvodem je to, že je v těchto regionech poměrně nízká nabídka nájemních bytů. Naopak nejdéle (zhruba 29 dnů) se byty pronajímají na Liberecku a Ústecku, kde jsou zároveň jedny z nejnižších nájmů v Česku.

"Čím je byt větší, tím déle trvá, než jej pronajmete," uvedl manažer Sreality.cz Michal Zadák. To dokládají i data - čtyřpokojový byt se pronajme za 33 dnů, kdežto pětipokojový až za 85 dnů. Pronájmy v jednotlivých regionech ovlivňuje míra nezaměstnanosti a pohyb obyvatel, podotkl Zadák. I proto je zájem a nabídka bytů k pronájmu v Praze a ve Středočeském kraji o dost vyšší než ve zbytku země.

Nejčastější měsíční nájemné se u jednopokojových bytů pohybuje kolem 6050 korun, ale při přepočtu na metr čtvereční dosahuje 162 korun, což je nejvíce ze všech velikostních kategorií.

Oproti tomu za pronájem čtyřpokojového bytu sice majitel typicky zinkasuje 10563 korun, ovšem při přepočtu na metr čtvereční to je "jen" 108 korun.

Na portálu Sreality.cz se inzeruje k pronájmu 22 tisíc bytů. Rodinné domy se pronajímají jen výjimečně - drtivou část z nich lidé prodávají, k pronájmu jsou jen čtyři procenta z celkové nabídky domků. Největší část bytů k pronájmu je dvoupokojových a průměrně se je podaří pronajmout za 25 dní, což je i průměr pro všechny kategorie bytů.

Nejčastěji vyhledávají lidé k pronájmu byt dispozice 2+kk v cihlovém domě ve velmi dobrém stavu. 

Ulice Korunní v Praze má největší počet nabídek bytů k pronájmu v Česku. Celkem si lze v této ulici vybrat ze 76 bytů, a to v nich navíc nejsou zahrnuty nové byty z developerských projektů. Číslo by pak bylo ještě vyšší.

Sreality.cz patří mezi největší tuzemské realitní inzertní servery. V databázi má více než 140 tisíc nabídek na prodej, pronájem či dražbu nemovitostí, převážně bytů. Pronájmy tvoří asi čtvrtinu z nich.

Zdroj: Hospodářské Noviny

Autor: Václav.N

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity