Sobota 15. 12. 2018

Slabý dolar pomohl zlatu k týdennímu maximu

zpráva Slabý dolar pomohl zlatu k týdennímu maximu

Komodity | 04.07.2018


Ceny zlata ve středu v souvislosti se slabým dolarem posilují na týdenní maximum. Futures na zlato se srpnovým termínem dodání na burze v New Yorku krátce po deváté v elektronickém obchodování přidávají 0,63 % na 1.261,40 dolarů za unci.


Autor: Redakce

Cena zlata po zasedání FEDU vystřelila vzhůru

zprava Cena zlata po zasedání FEDU vystřelila vzhůru

Komodity | 27.03.2018


Naše předpoklady se vyplnily. Bezprostředně po dvoudenním zasedání FEDu prudce rostla cena jak zlata tak stříbra. Více grafy zdroje: Bloomberg.com (graf ukazuje vývoj ceny zlata od počátku března.) Tento trend předpokládáme až do konce března.

Cena lithia by mohla do tří let klesnout až o 45 procent

zprava Cena lithia by mohla do tří let klesnout až o 45 procent

Komodity | 28.02.2018


Růst trhu s elektromobily nebude stačit na to, aby vyrovnal dopady rostoucích dodávek lithia z Chile. Cena tohoto kovu by tak do roku 2021 mohla klesnout asi o 45 procent. Vyplývá to ze zprávy analytiků banky Morgan Stanley, na kterou upozornil list Financial Times.

„Prvek budoucnosti“ lithium investorům slušně vydělává už teď

zprava „Prvek budoucnosti“ lithium investorům slušně vydělává už teď

Komodity | 19.02.2018


Nejčastěji je lithium skloňováno jako prvek budoucnosti – lehký kov je nezbytnou součástí pro výrobu baterií pro elektromobily. Na jeho rostoucí cenu a potenciál začali reagovat také investoři, kteří do prvku investují například skrze fondy.

Ceny komodit na světových trzích rostou

zprava Ceny komodit na světových trzích rostou

Komodity | 07.02.2018


Podle analytika BH Securities Martina Vlčka bude prostředí příznivé pro investice do komodit přetrávávat i letos. Za růstem cen komodit stojí mimo jiné oslabují americký dolar. Pro kupce jsou totiž komodity obchodované v USD levnější. Překvapit může například cena zlata.

Zlato je nejdražší od předloňského července. Na vině je kurz dolaru

zprava Zlato je nejdražší od předloňského července. Na vině je kurz dolaru

Komodity | 27.01.2018


Cena zlata meziročně vzrostla zhruba o 100 dolarů na dnešních 1356 dolarů (27 554 korun) za troyskou unci (31,103 gramu). Zároveň se dostala na 1,5leté maximum z července 2016. Důvodem růstu je zejména slábnoucí kurz dolaru, řekl analytik společnosti Golden Gate CZ Pavel Ryba.

Češi kupují investiční zlato! Česká národní banka se ho zbavuje

zprava Češi kupují investiční zlato! Česká národní banka se ho zbavuje

Komodity | 12.12.2017


Stále více Čechů kupuje investiční zlato. Podle odborníků se jedná o lepší investici, než do cenných papírů. Zlaté cihličky a mince se totiž dají kdykoliv výhodně prodat.

Ceny ropy kvůli růstu zásob benzinu v USA klesají

zprava Ceny ropy kvůli růstu zásob benzinu v USA klesají

Komodity | 08.12.2017


Londýn/New York 6. prosince (ČTK) - Ceny ropy dnes klesají, vliv na ně mají zprávy o překvapivě silném růstu zásob benzinu ve Spojených státech. Severomořská ropa Brent kolem 17:00 SEČ odepisovala zhruba 1,7 procenta na 61,80 USD za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu ztrácela kolem dvou procent na 56,45 dolaru za barel.

Ropa je nejdražší za dva a půl roku. Cena benzinu půjde nahoru

zprava Ropa je nejdražší za dva a půl roku. Cena benzinu půjde nahoru

Komodity | 01.11.2017


Cena za barel severomořské ropy Brent se přehoupla přes hranici 60 dolarů. Je tak nejdražší od poloviny roku 2015. Hlavním důvodem je prodloužení omezení těžby ze strany Ruska a kartelu OPEC, a to rovnou o devět měsíců. Celkem tedy až do konce roku 2018. Světové zásoby ropy by se tak neměly zvyšovat.

Drahé kovy jsou lepší než virtuální měny

zprava Drahé kovy jsou lepší než virtuální měny

Komodity | 17.10.2017


Podle analytiků Godlman Sachs mají zlato a drahé kovy obecně ve věku virtuálních měn investorům stále co nabídnout, zůstávají relevantní třídou aktiv a neměly by chybět v žádném seriózním portfoliu.

Ceny ropy stouply na dvouleté maximum. Můžou za to hrozby z Turecka

zprava Ceny ropy stouply na dvouleté maximum. Můžou za to hrozby z Turecka

Komodity | 26.09.2017


LONDÝN/NEW YORK Ceny ropy v pondělí vylétly na nejvyšší úroveň od července 2015 v reakci na hrozbu Turecka, že zavře ropovod z iráckého Kurdistánu do jeho přístavů, a také díky komentářům předních producentských zemí, že globální trh je na cestě k rovnováze.

Na obzoru je nová zlatá horečka. Na mořském dně je vyšší koncentrace kovů než na souši

zprava Na obzoru je nová zlatá horečka. Na mořském dně je vyšší koncentrace kovů než na souši

Komodity | 06.09.2017


Moře a oceány zaujímají zhruba 70 procent zemského povrchu. Jejich dno skrývá obrovské nerostné bohatství, které se zatím využívá jenom nepatrně. Lidstvo těží z mořského dna hlavně ropu a zemní plyn. Nyní se stále více zajímá o průmyslové a drahé kovy. Průkopníkem podmořského dolování je kanadská firma Nautilus Minerals. Ujišťuje, že její těžební metody jsou ekologicky šetrné.

Kuvajt: OPEC bude jednat o prodloužení, nebo ukončení dohody, zásoby ropy v USA se rapidně snižují

zprava Kuvajt: OPEC bude jednat o prodloužení, nebo ukončení dohody, zásoby ropy v USA se rapidně snižují

Komodity | 23.08.2017


Členské státy OPEC budou jednat o tom, zda současnou dohodu o omezování těžby ropy prodlouží, či ji ukončí. Vliv by na rozhodnutí by měly mít i snižující se zásoby ropy v USA. Konzultační společnost PetroLogistics odhaduje, že těžba ropy v OPEC v srpnu zřejmě klesne o 419 tisíc barelů denně a pohybovat se bude v průměru kolem 32,8 milionu barelů denně.

Červenec byl pro komodity solidní měsíc, ropa i zlato rostly

zprava Červenec byl pro komodity solidní měsíc, ropa i zlato rostly

Komodity | 02.08.2017


Ropa má šanci připsat si vůbec první měsíční nárůst od začátku roku. Dařilo se i dalším komoditám, zlato může zapsat nejlepší měsíc od února. K největšímu nárůstu od ledna má na londýnské burze kovů namířeno měď. Komoditní index Bloomberg Commodity Index, který sleduje ceny termínových kontraktů pro 22 komodit, přidává za celý měsíc necelá 2 procenta. Od začátku roku je ale ve ztrátě.

Nejrychleji hromadí zlato v rezervách Rusko. Český poklad se scvrkl

zprava Nejrychleji hromadí zlato v rezervách Rusko. Český poklad se scvrkl

Komodity | 26.07.2017


V tempu shromažďování zlata v devizových rezervách vede Rusko před Tureckem a Kazachstánem. Český zlatý poklad se letos zmenšil. Vyplývá to z pravidelné měsíční zprávy o devizových rezervách ve zlatě jednotlivých států, kterou vydává marketingová organizace nejvýznamnějších těžařů zlata World Gold Council.

Lithium na Cínovci vytěží Australané. Kov do elektromobilů se ale bude zpracovávat v Česku, slibuje vznikající memorandum

zprava Lithium na Cínovci vytěží Australané. Kov do elektromobilů se ale bude zpracovávat v Česku, slibuje vznikající memorandum

Komodity | 17.07.2017


Ministerstvo průmyslu a obchodu chystá zásadní dokument, který se bude týkat budoucí těžby lithia na Cínovci. Memorandum připravované spolu s australskými těžaři, případně tamní vládou, má zajistit, že lithium z Cínovce zůstane ke zpracování v Česku. Těžba by mohla začít nejdříve v roce 2020.

Indie poprvé kupuje ropu v USA

zprava Indie poprvé kupuje ropu v USA

Komodity | 11.07.2017


Indie, která je třetím největším dovozcem ropy na světě, vůbec poprvé kupuje tuto surovinu v USA. Společnost Indian Oil Corp (IOC) uzavřela kontrakt na dva miliony tun ropy k dodání v říjnu, píše agentura Reuters.

Propad na ropě rozvášnil náladu na Wall Street

zprava Propad na ropě rozvášnil náladu na Wall Street

Komodity | 23.06.2017


Americké trhy dnes zažily smíšenou středu. Sentiment značně rozvlnila ropa, která klesá na minima z listopadu roku 2015. Nejmíň se dnes dařilo energetickému sektoru a telekomunikacím, které ztrácely 1,6 resp. 1,2 %. Na opačné straně spektra se pohyboval zdravotní sektor a IT (+1,2 % a +0,65 %).

Ví něco, co my ne? Miliardáři začínají kupovat zlato

zprava Ví něco, co my ne? Miliardáři začínají kupovat zlato

Komodity | 12.06.2017


Není investor jako investor a nejlepší je učit se od těch nejúspěšnějších. Ray Dalio nebo Stan Druckenmiller jsou profesionální obchodníci s analytickými týmy, kteří se umí ponořit hluboko do komplexnosti a jemných nuancí trhu. Teď vkládají nemalou část svých prostředků do zlata. Infografiku, která zodpoví „proč“, přinesl Visual Capitalist.

"Katarská krize" nadále ovlivňuje ceny ropy. Ty pozvolna klesají

zprava "Katarská krize" nadále ovlivňuje ceny ropy. Ty pozvolna klesají

Komodity | 08.06.2017


Ceny ropy na světových trzích pokračují v mírném poklesu. Trh má nadále obavy z negativního dopadu roztržky arabských zemí s Katarem na plnění nedávno uzavřené globální dohody o omezení těžby.

Plynové námluvy. Evropa řeší, jak se zbavit závislosti na Rusku

zprava Plynové námluvy. Evropa řeší, jak se zbavit závislosti na Rusku

Komodity | 29.05.2017


Gazprom dostal povolení ke stavbě politického plynovodu Nord Stream 2. Evropané doufají, že to udrží vztahy s Ruskem v přijatelných mezích.

Nová nejvzácnější komodita na světě dává firmám nepoznanou moc

zprava Nová nejvzácnější komodita na světě dává firmám nepoznanou moc

Komodity | 18.05.2017


Před sto lety byla ropa hlavní světovou komoditou, díky níž vznikalo celé nové odvětví. To muselo následně být regulováno, aby společnosti v něm nezískaly příliš velkou tržní sílu. Nyní se nacházíme v podobné situaci, ovšem řeč již není o ropě, ale o datech a gigantech, kteří s nimi pracují. Alphabet, Amazon, Apple, Facebook a Microsoft představují pětku obchodovaných společností s nejvyšší kapitalizací na světě. Jejich zisky prudce rostou, v prvním čtvrtletí letošního roku celkově převýšily 25 miliard dolarů, píše The Economist.

Saúdská Arábie a Rusko chtějí omezit těžbu ropy až do března 2018

zprava Saúdská Arábie a Rusko chtějí omezit těžbu ropy až do března 2018

Komodity | 15.05.2017


Saúdská Arábie a Rusko se domluvily na prodloužení dohody o omezení těžby ropy až do března 2018 s cílem na nastolit rovnováhu na světovém trhu. Uvedli to dnes ministři energetiky obou zemí. Podmínky dalšího kola snižování těžby budou stejné jako ve stávající dohodě, upřesnil saúdskoarabský ministr Chálid al-Fálih na společném briefingu s Alexandrem Novakem.

Kam investovat? Růst zlata i stříbra překonává whisky

zprava Kam investovat? Růst zlata i stříbra překonává whisky

Komodity | 01.05.2017


Nigel Isherwood se loni tolik obával o osud globálního finančního systému, že se dal na pití. Od července využívá burzu se sídlem v Británii ke koupi whisky, která není v lahvích, ale ještě zraje uvnitř dubových sudů o objemu 200 litrů.

Posílení kurzu koruny snížilo cenu zlata v korunách

zprava Posílení kurzu koruny snížilo cenu zlata v korunách

Komodity | 07.04.2017


Posílení kurzu koruny po ukončení intervencí České národní banky dnes zlevnilo cenu zlata v korunách o 1,4 procenta. Uvedli to prodejci drahých kovů na dotaz ČTK. Ze střednědobého hlediska ale nepůjde o zásadní výkyv. Kurz koruny je jen jedním z faktorů pro korunovou cenu zlata, důležitý je hlavně vývoj na kapitálových trzích či kurz dolaru, řekl ČTK obchodní ředitel společnosti Golden Gate Pavel Ryba. Koruna dnes po oznámení ČNB posílila vůči euru o zhruba 40 haléřů.

Poprvé po půl roce vzrostly světové zásoby ropy

zprava Poprvé po půl roce vzrostly světové zásoby ropy

Komodity | 16.03.2017


Zásoby ropy ve světě se v lednu poprvé po šesti měsících zvýšily, a to o 48 milionů na 3,03 miliardy barelů. Další vývoj bude záviset na tom, jak bude postupovat Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Pokud bude dál omezovat těžbu, trh by mohl být už v polovině letošního roku v deficitu.

Ceny ropy se pohybují v úzkém rozpětí

zprava Ceny ropy se pohybují v úzkém rozpětí

Komodity | 09.03.2017


Ceny ropy dnes nepatrně zpevnily, pohybují se však v úzkém rozpětí, jelikož investoři čekají na údaje o zásobách suroviny i na komentáře přestavitelů ropného průmyslu k situaci na trhu. Rostoucí produkce ropy z břidlicových ložisek v USA v poslední době podkopává snahy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a dalších producentů omezit dodávky.

Češi nakupují pamětní mince ve velkém. Zlaté a stříbrné razí ze svých rezerv i ČNB

zprava Češi nakupují pamětní mince ve velkém. Zlaté a stříbrné razí ze svých rezerv i ČNB

Komodity | 27.02.2017


Češi u největší mincovny v Česku nakoupili loni oproti roku 2015 o čtvrtinu víc pamětních mincí. Státní České mincovně přináší nejvíc peněz prodej pamětních mincí: loni prodala statisíce kusů, které dohromady vážily 1,6 tuny, za 430 milionů korun. Pamětní mince si nechává pro prodej ze svých zlatých rezerv vyrábět i ČNB.

Rusko v prosinci těžilo víc ropy než Saúdská Arábie

zprava Rusko v prosinci těžilo víc ropy než Saúdská Arábie

Komodity | 23.02.2017


Rusko na konci loňského roku poprvé po devíti měsících znovu překonalo Saúdskou Arábii a těžilo nejvíc ropy na světě. Plyne to podle agentury Bloomberg z oficiálních statistických údajů. V prosinci přitom obě země začaly těžbu snižovat v přípravě na právě uzavřenou globální dohodu o omezení nabídky ropy na světovém trhu.

Ropy a plynu se našlo nejméně za 60 let. Budeme závislejší na zdrojích z břidlic?

zprava Ropy a plynu se našlo nejméně za 60 let. Budeme závislejší na zdrojích z břidlic?

Komodity | 14.02.2017


Ceny ropy sice loni rostly, pro ropný a plynárenský průzkum ale uplynulý rok tak úspěšný nebyl. Nových polí se v obou případech našlo nejméně za posledních šest desítek let. Útlum by mohl signalizovat, že svět by mohl být v budoucnu závislejší na břidličné ropě a dalších takzvaně nekonvenčních zdrojích.

Cena niklu roste kvůli zavírání dolů na Filipínách. Země se bez těžby obejde, vzkázal prezident Duterte

zprava Cena niklu roste kvůli zavírání dolů na Filipínách. Země se bez těžby obejde, vzkázal prezident Duterte

Komodity | 08.02.2017


Ministryně životního prostředí na Filipínách rozhodla, že v zemi uzavře 23 dolů. Filipíny jsou největším producentem niklu na světě, což má dopad na cenu komodity. Největším dovozcem niklu z Filipín je Čína.

Saúdská Arábie navzdory dohodě vytěžila rekordní objem ropy

zprava Saúdská Arábie navzdory dohodě vytěžila rekordní objem ropy

Komodity | 12.12.2016


Saúdská Arábie v listopadu zatím těžbu ropy nesnížila, naopak těžila na rekordní úrovni 10,72 milionu barelů denně, řekl zdroj z Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). V rámci sobotní globální dohody o omezení produkce tak bude muset Rijád snížit svou těžbu zhruba o šest procent.

Cena ropy půjde opět dolů, kartel OPEC ztrácí svoji sílu. Nedokázal zničit těžaře z USA a Rusko nemá vůli mu pomoci

zprava Cena ropy půjde opět dolů, kartel OPEC ztrácí svoji sílu. Nedokázal zničit těžaře z USA a Rusko nemá vůli mu pomoci

Komodity | 05.12.2016


Cena ropy údajně nevyskočí nad 55 dolarů za barel. Ani přes rozhodnutí ropných zemí z organizace OPEC o omezení těžby. Ropné země Perského zálivu prohrály svůj boj s těžaři takzvaného nekonvenčního plynu a ropy v USA. Nejistá je i podpora Ruska zemím OPEC. Rusko možná sníží svoji těžbu jen na papíře.

Producenti ropy mají potvrdit snížení těžby

zprava Producenti ropy mají potvrdit snížení těžby

Komodity | 28.11.2016


Ve středu 30. listopadu se ve Vídni uskuteční dlouho očekávaná schůzka zástupců zemí vyvážejících ropu sdružených v organizaci OPEC. Setkání by mělo potvrdit dohodu z Alžíru z konce září, kdy se jednotliví zástupci rámcově shodli na snížení produkce ropy o 250 až 750 tisíc barelů denně.

Ropa má do Česka téct i ropovodem Adria

zprava Ropa má do Česka téct i ropovodem Adria

Komodity | 23.11.2016


Ropa má nově do Česka téct také ropovodem Adria. Unipetrol podepsal smlouvu, jež mu umožní přepravu po chorvatském úseku ropovodu, uvedl v úterý mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda. Smlouva má posílit bezpečnost a stabilitu dodávek ropy do Česka. S Maďary společnost ještě jedná, předpokládá uzavření dohody příští rok.

Zlato je nejlevnější za pět měsíců, stříbro skoro v medvědím trhu a ropa roste

zprava Zlato je nejlevnější za pět měsíců, stříbro skoro v medvědím trhu a ropa roste

Komodity | 18.11.2016


V USA se po roce opět schyluje ke zvýšení úrokových sazeb a trh se zlatem pláče. investoři už prakticky počítají s tím, že Fed příští měsíc zvýší úrokové sazby, což pomáhá americkému dolaru a dluhopisovým výnosům. Aktiv, která žádné výnosy nenesou, se investoři naopak zbavují, včetně zlata, které je dnes nejlevnější za zhruba pět měsíců.

Cena ropy zase padá, může za to Írán a vyšší těžba v USA

zprava Cena ropy zase padá, může za to Írán a vyšší těžba v USA

Komodity | 16.11.2016


Ceny ropy dnes klesly na nové tříměsíční minimum. Na vině je nečekané zvýšení těžby v Íránu a také růst počtu vrtů, z nichž těží ropné společnosti ve Spojených státech. Poměry na trhu s ropou signalizují, že svět čeká v nejbližší době přebytek suroviny.

Zlato zdražilo o pět procent, investoři mají obavy z Trumpa

zprava Zlato zdražilo o pět procent, investoři mají obavy z Trumpa

Komodity | 09.11.2016


Cena zlata stoupla téměř o pět procent na šestitýdenní maximum. Investoři přesunují peníze do žlutého kovu kvůli obavám ohledně vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. Zlato je všeobecně považováno za bezpečnou investici v období politické a ekonomické nejistoty.

Ropa zlevňuje, trh nevěří v dohodu o snížení těžby. Couvá z ní už i Irák

zprava Ropa zlevňuje, trh nevěří v dohodu o snížení těžby. Couvá z ní už i Irák

Komodity | 01.11.2016


Ropný kartel OPEC by měl omezit těžbu, což by zvedlo cenu ropy. Jeho čtyři členové, například Írán či Nigérie, o tom ale nechtějí ani slyšet. Úsilí OPEC by měli podpořit i producenti, kteří nejsou v kartelu. Rusko, Ázerbájdžán, Brazílie a další však vyčkávají, zda se OPEC dohodne, či nikoliv.

Zásoby ropy v USA překvapivě klesly, cena ropy se přesto snížila na 50 dolarů. Trh nevěří dohodě OPEC

zprava Zásoby ropy v USA překvapivě klesly, cena ropy se přesto snížila na 50 dolarů. Trh nevěří dohodě OPEC

Komodity | 27.10.2016


Cenu ropy ovlivňují rostoucí obavy, zda OPEC sníží těžbu. Ve středu ji také ovlivnila zpráva Amerického úřadu pro energetické informace (EIA) o poklesu zásob. Očekávalo se naopak zvýšení zásob o 1,7 milionu barelů.

Saúdská Arábie poprvé vydala dluhopisy. Nechce být závislá na ropě

zprava Saúdská Arábie poprvé vydala dluhopisy. Nechce být závislá na ropě

Komodity | 20.10.2016


Vláda Saúdské Arábie ve středu poprvé vstoupila na mezinárodní dluhopisový trh. Investorům prodala dluhopisy v hodnotě 17,5 miliardy dolarů (zhruba 430 miliard Kč), což představuje největší emisi v historii rozvíjejících se zemí.

Pomerančová krize hrozí zdražením džusů, cena koncentrátu vzrostla o 60 procent

zprava Pomerančová krize hrozí zdražením džusů, cena koncentrátu vzrostla o 60 procent

Komodity | 04.10.2016


Pomerančový koncentrát, oblíbený základ ovocných džusů, se letos dostal do popředí zájmu spekulantů. Tváří v tvář obavám z ničivých hurikánů i postupujícímu pomerančovému moru vyhnali burziáni cenu koncentrátu o více jak 60 procent výše. Surovina je tak nejdražší za poslední čtyři roky a blíží se historickému maximu.

OPEC se dohodl na snížení těžby až na 32,5 milionů barelů denně

zprava OPEC se dohodl na snížení těžby až na 32,5 milionů barelů denně

Komodity | 29.09.2016


Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se dohodli na snížení těžby ropy na 32,5 milionu až 33 milionů barelů denně. Kartel se dohodl na snížení těžby poprvé za osm let. Oznámil to v noci na dnešek katarský ministr pro energetiku a současný prezident OPEC Muhammad Sálih Sadá. Podrobnosti kartel dojedná na svém zasedání v listopadu. V současnosti členové OPEC těží zhruba 33,24 milionu barelů denně. Cílem tohoto kroku je podpořit ceny ropy.

Alžírsko dál vidí možnost dohody o zmrazení těžby ropy

zprava Alžírsko dál vidí možnost dohody o zmrazení těžby ropy

Komodity | 26.09.2016


Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) by se příští týden na neformální schůzce v Alžírsku stále mohli dohodnout na zmrazení těžby. Řekl to alžírský ministr energetiky Núraddín Búterfa. Generální tajemník OPEC Mohammed Barkindo přitom tento týden varoval, že od schůzky v Alžírsku se žádné zásadní rozhodnutí zřejmě nedá očekávat.

Mínus 10 miliard. Ceny komodit poškozují české zemědělce

zprava Mínus 10 miliard. Ceny komodit poškozují české zemědělce

Komodity | 20.09.2016


Kvůli nízkým výkupním cenám mléka, vepřového masa i obilí klesnou letošní tržby českých zemědělců v porovnání s minulým rokem zhruba o deset miliard korun. Uvedl to předseda Zemědělského svazu České republiky Martin Pýcha. Jedinou důležitou komoditou, u níž se cena v Česku drží na evropské úrovni, je podle něj řepka.

USA postihl rozsáhlý únik ropy. Pěti státům hrozí nedostatek suroviny

zprava USA postihl rozsáhlý únik ropy. Pěti státům hrozí nedostatek suroviny

Komodity | 19.09.2016


Z ropovodu spojujícího americké státy Texas a New Jersey uniklo kolem milionu litrů ropy. Informovala o tom agentura AP, podle níž provozovatelé zastavili proud suroviny v potrubí, aby mohli závadu odstranit. Pěti americkým státům kvůli tomu hrozí nedostatečné zásobování palivem.

Pomerančová šťáva je nejdražší od roku 2012

zprava Pomerančová šťáva je nejdražší od roku 2012

Komodity | 13.09.2016


Kombinací častých dešťů a přemnožení brouka šířící choroby se z nejoblíbenějšího snídaňového nápoje stává čím dál dražší komodita.

Komodity po letech vynášejí, některé rostou i o desítky procent

zprava Komodity po letech vynášejí, některé rostou i o desítky procent

Komodity | 29.08.2016


Po čtyři roky investoři na komoditách jen pálili peníze, letos se sázka na ně zdá být mantrou jejich úspěchu. Třetinový růst cen ropy od počátku roku napodobila řada dalších energetických surovin a průmyslových kovů, desítky procent tak spekulanti inkasovali na železné rudě, zinku, mědi, nebo třeba palladiu.

Komoditní obr Glencore ustál zátěž dluhů i pád cen surovin. Hodnota firmy se letos vice než zdvojnásobila

zprava Komoditní obr Glencore ustál zátěž dluhů i pád cen surovin. Hodnota firmy se letos vice než zdvojnásobila

Komodity | 25.08.2016


Švýcarský Glencore se loni dostal do problémů kvůli nepříznivému vývoji cen uhlí a mědi. Vedení společnosti kvůli tomu přistoupilo k pozastavení výplaty dividend. Letos se firmě Glencore dále daří snižovat dluhy, hodnota akcií se od začátku roku více než zdvojnásobila.

Ceny nezpracovaných diamantů za půl roku vzrostly o 11 procent

zprava Ceny nezpracovaných diamantů za půl roku vzrostly o 11 procent

Komodity | 22.08.2016


Diamanty jsou u investorů oblíbené kvůli dlouhodobě rostoucím cenám a výrazně nižší rozkolísanosti ceny. Zatímco minulý rok ceny klesaly kvůli nižší celosvětové poptávce, letos poměrně výrazně rostou.

Ropa opět prolomila 50 dolarů. Trh doufá ve zmrazení těžby

zprava Ropa opět prolomila 50 dolarů. Trh doufá ve zmrazení těžby

Komodity | 19.08.2016


Světové ceny ropy dnes dál rostou a severomořská ropa Brent se poprvé po šesti týdnech vyhoupla nad 50 dolarů za barel. Ropný trh se chystá na diskuse předních světových producentů o možném zmrazení těžby.

Největší světový těžař BHP Billiton zaznamenal rekordní ztrátu. Uškodila mu ekologická katastrofa i nízká cena komodit

zprava Největší světový těžař BHP Billiton zaznamenal rekordní ztrátu. Uškodila mu ekologická katastrofa i nízká cena komodit

Komodity | 16.08.2016


Těžařská společnost BHP Billiton skončila v uplynulém účetním roce se ztrátou 6,4 miliardy dolarů. Tržby firmy klesly na 30,1 miliardy dolarů. Projevil se propad cen komodit a ekologická katastrofa v Brazílii. Společnost v uplynulém roce snižovala kapitálové výdaje a výdaje na průzkum, které klesly o 42 procent na 6,4 miliardy dolarů.

Ceny pohonných hmot v Česku stále padají. Za kolik natankujete?

zprava Ceny pohonných hmot v Česku stále padají. Za kolik natankujete?

Komodity | 11.08.2016


Ceny pohonných hmot v ČR dál klesají. Natural 95 zlevnil od minulé středy o 27 haléřů na průměrných 29,09 Kč/l, nafta pak o 30 haléřů na 27,57 Kč/l.

Ropa mírně zdražuje, cena je zpět nad hranicí 40 dolarů

zprava Ropa mírně zdražuje, cena je zpět nad hranicí 40 dolarů

Komodity | 03.08.2016


Světové ceny ropy zamířily vzhůru, mezi investory ale dál přetrvávají obavy z nadbytečných dodávek suroviny na trh. V pondělí se cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) poprvé od dubna propadla pod hranici 40 dolarů za barel, v úterý se nad ni ale vrátila.

Cena americké ropy WTI poprvé od dubna klesla pod 40 dolarů

zprava Cena americké ropy WTI poprvé od dubna klesla pod 40 dolarů

Komodity | 02.08.2016


Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) se dnes propadla o zhruba čtyři procenta a poprvé od dubna se dostala pod hranici 40 dolarů za barel. Investoři mají obavy z nadbytečných dodávek suroviny na trh.

Co nám říká pobrexitový vývoj na trzích

zprava Co nám říká pobrexitový vývoj na trzích

Komodity | 28.07.2016


Co doposud ukázal příběh Brexitu? Předně je dalším důkazem toho, jak těžké je predikovat vývoj kolem zlomových událostí. Sám jsem byl brexitovým optimistou, ale i mě překvapilo, jak rychle se trhy otřepaly z prvotního poklesu. Největším překvapením je pak zřejmě vývoj na rozvíjejících se trzích. Proč?

Zájem o investice do cenných kovů výrazně roste, hlásí tuzemští obchodníci

zprava Zájem o investice do cenných kovů výrazně roste, hlásí tuzemští obchodníci

Komodity | 26.07.2016


Zlato a stříbro lidé vyhledávají především kvůli jistotě, jakou cenné kovy historicky poskytují.

Stříbro překvapivě posílilo, může za to chaos na komoditních trzích?

zprava Stříbro překvapivě posílilo, může za to chaos na komoditních trzích?

Komodity | 20.07.2016


Tento drahý kov posílil o více než 40 %, důvody oživení patrně spočívají v celosvětové nejistotě

Jak je Česko připravené na krizi? Zásoby jídla máme na den, pomoci má sušené mléko

zprava Jak je Česko připravené na krizi? Zásoby jídla máme na den, pomoci má sušené mléko

Komodity | 12.07.2016


Před dvěma a půl lety se Pavel Švagr stal předsedou Správy státních hmotných rezerv. Ta po celém Česku schraňuje různé komodity pro případ krizových stavů, jako jsou záplavy, válečné konflikty či zastavení dodávek klíčových surovin. Švagr v rozhovoru s online deníkem Aktuálně.cz přiznává, že v případě nenadálé krize má tuzemsko jídlo na něco málo přes den. Podle přání vlády se zásoby mají dostat na tři dny. Aby správa zaplnila sklady, vypisuje jeden tendr za druhým. Mezi českými firmami však není o dodávky a starost o jídlo v případě katastrofy zájem.

Brexit vyšvihnul cenu zlata na maximum za dva roky. Libra dál klesá

zprava Brexit vyšvihnul cenu zlata na maximum za dva roky. Libra dál klesá

Komodity | 07.07.2016


Cena zlata ve středu vystoupila na nejvyšší úroveň za více než dva roky a dostala se až na 1371,40 dolarů (33 355 Kč) za troyskou unci (31,1 gramu). Na trzích se znovu rozhořely obavy kvůli rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii. Investoři za této situace vyhledávali bezpečnější aktiva.

Komodity se otřepaly z Brexitu a jsou na cestě k nejlepšímu čtvrtletí od roku 2010

zprava Komodity se otřepaly z Brexitu a jsou na cestě k nejlepšímu čtvrtletí od roku 2010

Komodity | 01.07.2016


Zemědělské a energetické komodity posilují s ohledem na nejasný výhled budoucích zásob a dodávek. Index surovin v tomto čtvrtletí poráží jak dolar, tak akcie i dluhopisy. Komoditní investoři prožívají nejlepší 3 růstové měsíce od roku 2010.

Brexit spláchl komodity: Ropa -5 %, vítězem zlato!

zprava Brexit spláchl komodity: Ropa -5 %, vítězem zlato!

Komodity | 24.06.2016


Noční průzkumy sice ukazovaly na mírnou převahu tábora pro setrvání v Evropské unii, britské voliče však nakonec přemohly emoce a zvolili poměrně těsnou většinou odchod z řad EU. Trhy, které hýřily od počátku týdne optimismem a věřily v opačnou variantu setrvání v unii, zažívají o to větší překvapení. Červená vlna, která dnes zalila globální trhy se přirozeně nevyhnula ani komoditám. Výprodeje neminuly ropu ani měď. Dnešním vítězem je dle očekávání zlato.

Může se zlato opět stát hlavní rezervní měnou světa?

zprava Může se zlato opět stát hlavní rezervní měnou světa?

Komodity | 21.06.2016


Může se zlato opět stát hlavní rezervní měnou světa? Tuto otázku si klade stále víc ekonomů a byznysmenů, napsal informační portál Zlato.cz. Současně citoval nedávný výrok mexického miliardáře Priceho, že „vlády po celém světě se uchýlí ke zlatu, aby udržely mezinárodní obchod v chodu“, a dal prostor k vyjádření tuzemským analytikům a ekonomům.

Obavy z brexitu zvyšují zájem investorů o zlato, ceny ještě porostou

zprava Obavy z brexitu zvyšují zájem investorů o zlato, ceny ještě porostou

Komodity | 20.06.2016


Ceny zlata nadále stoupají. Zvyšují je i obavy z odchodu Británie z Evropské unie. Aktuální cena se pohybuje okolo 1300 dolarů (31180 Kč) za troyskou unci a má stále stoupat. Výš než nyní byla cena naposledy před dvěma lety.

Ropa na vzestupu

zprava Ropa na vzestupu

Komodity | 17.06.2016


Zdá se, že se pomalu dostavuje dlouho očekávané narovnávání ropného trhu. V následujících měsících by se na ropný trh měly vrátit Nigérie a Kanada, což bude prostor pro další růst ceny ropy limitovat.

Rovnováha na ropném trhu se obnoví v roce 2017

zprava Rovnováha na ropném trhu se obnoví v roce 2017

Komodity | 16.06.2016


Nad trhy visí jasný otazník související s možným odchodem Velké Británie z Evropské unie a obavy o světový hospodářský růst jsou opět na pořadu dne, a proto se i ropa propadla pod 50 dolarů za barel. Situace na trhu černého zlata je však o mnoho lepší než v loňském roce a to hlavně díky výpadkům produkce. Právě nečekané odstávky, které vedly k omezení čerpání černé komodity v Severní i Jižní Americe nebo Africe tlumí výhled globální produkce i podle posledního červnového reportu Mezinárodní energetické agentury IEA.

Ruské ropné firmy krvácejí, růst cen jim ale dává naději

zprava Ruské ropné firmy krvácejí, růst cen jim ale dává naději

Komodity | 09.06.2016


Levná ropa pustoší výsledovky ruských těžařů. Jen letos v prvním čtvrtletí vydělalo trio firem Lukoil, Rosněfť a Gazprom Nefť o více než sto miliard rublů méně než loni, když zisky tří největších ruských hráčů v ropné branži propadly až o tři čtvrtiny.

Produkce ropy do r. 2020 zůstane na úrovni 12,5 mbd. Plán saúdské ekonomické transformace: První detaily odhaleny

zprava Produkce ropy do r. 2020 zůstane na úrovni 12,5 mbd. Plán saúdské ekonomické transformace: První detaily odhaleny

Komodity | 08.06.2016


Proti propadu cen ropy není imunní ani největší vývozce Saúdská Arábie a tak jako investoři diverzifikují svá portfolia, plánuje Rijád velkolepou ekonomickou transformaci, která by království měla zbavit závislosti na černém zlatě. Saúdové chystají snižování výdajů na platy stáních zaměstnanců a naopak zvyšování neropných příjmů. Národní plán transformace dnes odkryl první detaily cílů v dubnu zveřejněné agendy Vize 2030. Rijád neskrývá ambice přeměnit hospodářství, které stojí a padá na ropě na velmoc, které vládne soukromý sektor.

OPEC: Bezvýznamný ropný kartel?

zprava OPEC: Bezvýznamný ropný kartel?

Komodity | 02.06.2016


Již tento čtvrtek se ve Vídni sejdou přední představitelé ropných velmocí z řad Organizace zemí vyvážejících ropu. Možná se dozvíme jméno nového generálního tajemníka OPEC, zcela jistě vzbudí mnoho otázek nová saúdská hlava ministerstva pro ropu, ale dá se od pravidelného zasedání ropného kartelu, který dříve cloumal trhy ještě očekávat nějaké zásadní rozhodnutí? Nebo OPEC neschopný ovlivnit úrovně produkce jednotlivých členských zemí a tím pádem i cenu černého zlata na globálních trzích postrádá smysl?

Čína chce určovat světové ceny komodit

zprava Čína chce určovat světové ceny komodit

Komodity | 27.05.2016


Ambice Číny na komoditních trzích nejsou nijak malé. Podle tamního regulátora by země neměla být závislá na cenách určených na burzách v Londýně či New Yorku, ale určovat by je měly čínské trhy. Potenciál k tomu prý mají, zlepšit se musí regulace a uvolnit omezení pro zahraniční investory.

Ropa rychle zdražuje. Barel stojí přes 50 dolarů, benzin atakuje 30 korun

zprava Ropa rychle zdražuje. Barel stojí přes 50 dolarů, benzin atakuje 30 korun

Komodity | 26.05.2016


Rekordně levná ropa se zdá být definitivně pryč. Od začátku roku zdražil barel už o více než dvacet dolarů a prolomil hranici 50 dolarů. Spolu s tím zdražují i pumpaři - ceny se v Česku v průměru dostaly přes 29 korun za litr benzinu.

Rijád zachová dosavadní ropnou politiku, slíbil nový ministr

zprava Rijád zachová dosavadní ropnou politiku, slíbil nový ministr

Komodity | 09.05.2016


Saúdská Arábie zachová dosavadní ropnou politiku a bude nadále maximálně vycházet vstříc poptávce. Slíbil to nový saúdský ministr energetiky Chálid Fálih. Toho v sobotu jmenoval do funkce král Salmán namísto Alího Nuajmího, který řídil ropnou politiku největšího světového vývozce této suroviny minulých více než 20 let. Změna v čele klíčového ministerstva byla součástí reorganizace celé vlády, jejímž cílem je podpořit nedávno oznámený plán ekonomických reforem.

MMF: Levná ropa loni připravila Blízký východ o 390 miliard dolarů

zprava MMF: Levná ropa loni připravila Blízký východ o 390 miliard dolarů

Komodity | 25.04.2016


Země Blízkého východu vyvážející ropu v loňském roce v důsledku nižších cen suroviny přišly o 390 miliard dolarů (zhruba 9,4 bilionu Kč). Mezinárodní měnový fond (MMF) předpověděl, že v letošním roce levná ropa tyto země připraví o ještě více peněz a způsobí jim výrazné zpomalení hospodářského růstu.

Zlato zdražuje, stává se znovu výhodnou investicí

zprava Zlato zdražuje, stává se znovu výhodnou investicí

Komodity | 19.04.2016


Po několika letech zlevňování začaly růst ceny zlata. Od začátku roku zdražilo o 20 procent. Podle názoru mnoha analytiků se nyní vyplatí zlato nakoupit. Nízké nebo negativní úrokové sazby totiž snižují náklady na držení zlata a někteří odborníci předpokládají, že cena investičního zlata dál poroste.

Ceny ropy prudce klesají. Na vině je jednání v Dauhá, kde se státy neshodly na zmrazení těžby

zprava Ceny ropy prudce klesají. Na vině je jednání v Dauhá, kde se státy neshodly na zmrazení těžby

Komodity | 18.04.2016


Poté co se v neděli velké těžařské země nedohodly na zmrazení těžby, zamířily ceny ropy prudce dolů. Severomořská ropa Brent se obchodovala za zhruba 41,31 dolaru. Představitelům členských a nečlenských států Organizace zemí vyvážejících ropu se v katarském Dauhá nepodařilo dosáhnout dohody o zmrazení těžby na lednové úrovni, protože Saúdská Arábie trvá na tom, aby se k dohodě připojil i Írán.

Dohoda o zmrazení těžby nebude mít podle IEA na ropný trh velký dopad

zprava Dohoda o zmrazení těžby nebude mít podle IEA na ropný trh velký dopad

Komodity | 15.04.2016


Paříž - Připravovaná dohoda předních těžařů o zmrazení produkce ropy bude mít na celosvětové dodávky suroviny jen omezené dopady. Ve své pravidelné měsíční zprávě to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Dodala, že rovnováha na trhu se pravděpodobně neobnoví dřív než v roce 2017.

Obchodníci s ropou komoditní krizi necítí

zprava Obchodníci s ropou komoditní krizi necítí

Komodity | 24.03.2016


I ve zbídačeném energetickém sektoru se najdou firmy, pro které byl loňský rok rekordně ziskový. Jde o globální obchodníky s ropou či zemním plynem. Obchodníci s ropou využívají rozdílu v cenách na různých místech, v různém čase a s různou dobou dodání. Ačkoli loňský pokles cen ropy nahlodal jejich tržby, rozkolísaný trh vytvořil více příležitostí k ziskovým obchodům.

Ceny zlata, železa a ropy začaly růst. Vyplatí se do nich investovat?

zprava Ceny zlata, železa a ropy začaly růst. Vyplatí se do nich investovat?

Komodity | 09.03.2016


Ceny základních surovin, jako jsou zlato, železná ruda nebo ropa, začaly oživovat. Myslí si to alespoň analytici Goldman Sachs. Ti ale také upozorňují, že oživení světové ekonomiky není tak rychlé, aby vyvolalo větší poptávku po těchto surovinách.

Růst ceny zlata by se neměl přeceňovat

zprava Růst ceny zlata by se neměl přeceňovat

Komodity | 08.03.2016


V portfoliu zkušeného investora by mělo mít zlato své místo jisté právě proto, že se obvykle vydává opačným směrem než akcie. Fyzické zlato se lépe než v investičním portfoliu vyjímá na krku či prstech žen v podobě šperku, komoditní kontrakt pak není ideální z pohledu dlouhodobého investora.

Zájem o zlato roste, investoři mu zase začínají věřit. Zlákalo i George Sorose

zprava Zájem o zlato roste, investoři mu zase začínají věřit. Zlákalo i George Sorose

Komodity | 24.02.2016


Cena zlata letos zatím stoupla asi o 14 procent a je tak už o něco výše než před rokem. Tento drahý kov má sloužit hlavně jako bezpečný přístav v nejisté době. Mít ho jako hlavní část úspor na důchod je kvůli častým cenovým výkyvům problematické. Zájem o zlato při současné nejistotě na akciových i dalších trzích nicméně roste.

Rovnováha se na ropný trh začne vracet až příští rok, odhadla IEA

zprava Rovnováha se na ropný trh začne vracet až příští rok, odhadla IEA

Komodity | 23.02.2016


Paříž - Světový trh s ropou začne obnovovat rovnováhu po dlouhém zahlcení až příští rok, až se pod tlakem nejnižších cen za 13 let začne snižovat těžba ve Spojených státech. Americká produkce ale začne po dočasném poklesu znovu narůstat a v roce 2021 dosáhne rekordního maxima více než 14 milionů barelů denně. Odhadla to ve střednědobém výhledu Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Rusko, Saúdská Arábie, Venezuela a Katar se shodly na zmrazení produkce ropy

zprava Rusko, Saúdská Arábie, Venezuela a Katar se shodly na zmrazení produkce ropy

Komodity | 17.02.2016


Rusko, Saúdská Arábie, Venezuela a Katar se shodly na zmrazení produkce ropy na úrovních z letošního ledna. Chtějí ale, aby se k nim přidali i další přední producenti. Po dnešním setkání se svými protějšky to oznámil katarský ministr energetiky Muhammad Sálih Sadá.

Americká ropa je nejlevnější za 12 let

zprava Americká ropa je nejlevnější za 12 let

Komodity | 12.02.2016


Světové ceny ropy pokračovaly v poklesu. Dolů je i nadále tlačily obavy z přetrvávajícího převisu nabídky nad poptávkou a příliš pomalé snižování produkce. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) v závěru obchodování klesla o 4,5 procenta na 26,21 USD. Při prodlouženém obchodování se dostala až na 26,05 dolaru, tak nízko sestoupila poprvé za 12 let.

Zlato roste nejvíc ze všech komodit. Kvůli globálním rizikům

zprava Zlato roste nejvíc ze všech komodit. Kvůli globálním rizikům

Komodity | 03.02.2016


Zlato letos patří k největším nadějím investorů. Ceny drahého kovu stouply letos už o šest procent na 1 127 dolarů za trojskou unci. To je nejvíce ze všech komodit.

Nová realita ropného trhu: Proč jsou Rusko a OPEC vlastně irelevantní...

zprava Nová realita ropného trhu: Proč jsou Rusko a OPEC vlastně irelevantní...

Komodity | 29.01.2016


Cena referenční ropy Brent dnes díky spekulacím o možnosti spolupráce hlavních světových hráčů na poli omezování produkce šplhala o několik procent až nad 35 dolarů za barel. Investoři jednoduše doufají ve stabilizaci a rovnováhu na trhu, který drtí přebytek dodávek, boje o tržní podíl a s nimi související kolaps cen. Jakkoliv se však mohou dohady o omezování produkce tradičními velkými hráči jevit jako lákavé, i lídři Saudské Arábie si velmi dobře uvědomuji, že se stagnující čínskou poptávkou a naopak rostoucí íránskou produkcí není stanovení cenového dna černého zlata ničím snadným.

Zlato je nejdražší od podzimu, letos patří k investorským jistotám

zprava Zlato je nejdražší od podzimu, letos patří k investorským jistotám

Komodity | 28.01.2016


Zlato se letos rychle vrací ke své zapomenuté roli bezpečného přístavu. V časech pádu akcií i kolapsu cen komodit představuje zářivou výjimku, unce drahého kovu totiž jen od počátku roku podražila o šest procent.

Ceny ropy zastavily propad, přispěla k tomu ECB

zprava Ceny ropy zastavily propad, přispěla k tomu ECB

Komodity | 22.01.2016


Londýn/New York - Ceny ropy se dnes odpoutaly od dvanáctiletého minima a poměrně výrazně se zotavily. Přispěl k tomu zejména komentář prezidenta Evropské centrální banky (ECB) Maria Draghiho, který nevyloučil další opatření na podporu ekonomiky. Jen málo analytiků ale věří, že letošní turbulence na trhu jsou u konce. Ropa od začátku roku ztratila asi 25 procent hodnoty.

Cena americké ropy je po 12 letech pod hranicí 30 USD za barel

zprava Cena americké ropy je po 12 letech pod hranicí 30 USD za barel

Komodity | 13.01.2016


New York - Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) se dnes poprvé od prosince 2003 propadla pod hranici 30 dolarů za barel. Od začátku roku již ceny ropy klesly asi o 20 procent, což analytiky nutí urychleně snižovat cenové předpovědi. Investoři mezitím zvyšují sázky na další pokles cen.

Čeká ropu dlouhý, volatilní a vyčerpávající rok?

zprava Čeká ropu dlouhý, volatilní a vyčerpávající rok?

Komodity | 12.01.2016


Není pochyb o tom, že osud cen ropy je do jisté míry spjat s Čínou. Volatilita na tamním akciovém trhu jen zvyšuje obavy investorů o kondici druhé největší světové ekonomiky a v konečném důsledku vyvolává kolísavost nejen na ropném trhu. Další výrazný pondělní pokles čínských akcií, kdy se referenční index Shanghai Composite propadl o více než 5 procent, tak výrazně dolehl na ceny černého zlata zvláště z počátku dnešní obchodní seance a podpořil další prohlubování ztrát. Čína je jedním z největších světových konzumentů černé komodity a na nevyrovnaném trhu s ropou, kde nabídka výrazně převyšuje poptávku, další potenciální pokles právě na poptávkové straně investory jen více znervózní. Tradeři, kteří jsou si vědomi toho, že každý den produkce statisíce barelů nenachází kupce, zvyšují sázky proti jakémukoliv oživení na trhu v krátkodobém horizontu. Naopak hedge fondy snížily býčí ropné sázky na nejnižší úroveň od roku 2010.

Čínské potíže ženou vzhůru zlato, po týdnech se vrátilo nad 1100 dolarů

zprava Čínské potíže ženou vzhůru zlato, po týdnech se vrátilo nad 1100 dolarů

Komodity | 08.01.2016


Zlato po propadu světových akcií zdražuje. Jeho cena se poprvé po devíti týdnech vyhoupla nad 1100 dolarů (zhruba 27 400 korun) za troyskou unci. Na akciových trzích v Asii i v Evropě se projevily obavy ze zpomalování čínské ekonomiky a investoři se rozhodli přesunout peníze do bezpečnějších aktiv.

Levná ropa zrychluje propad ruské ekonomiky. Kvůli Saúdům, zuří ministr

zprava Levná ropa zrychluje propad ruské ekonomiky. Kvůli Saúdům, zuří ministr

Komodity | 29.12.2015


Meziroční tempo poklesu ruské ekonomiky v listopadu zrychlilo na čtyři procenta z říjnových 3,7 procenta. Ruská ekonomika se totiž potýká s propadem cen ropy, které jsou pro tamní rozpočet klíčové. Ruský ministr energetiky Alexandr Novak z destabilizace světového trhu s ropou nařkl Saúdskou Arábii.

Svaz: Tržby z hlavních zemědělských komodit klesnou o 10 miliard

zprava Svaz: Tržby z hlavních zemědělských komodit klesnou o 10 miliard

Komodity | 28.12.2015


Praha – Tržby z hlavních zemědělských komodit letos klesnou o deset miliard korun na přibližně 82 miliard Kč. Odhaduje to Zemědělský svaz ČR. Zlepšil tak zářijový odhad, kdy svaz hovořil o poklesu na 79 miliard korun. Skoro třetina propadu je kvůli poklesu cen mléka

Ceny železné rudy se stále propadají, obrat možná přijde s nástupem zimy v Číně

zprava Ceny železné rudy se stále propadají, obrat možná přijde s nástupem zimy v Číně

Komodity | 25.11.2015


Ceny železné rudy spadly na nové minimum. Podle mínění komoditních expertů stojí za posledním vývojem propadu ceny železné rudy škrty čínských firem, které výrazně ovlivňují poptávku po komoditě. Cena železné rudy se tak dostala na nejnižší úroveň za posledních šest let. Problémem navíc je, že nabídka komodity na trhu výrazně převyšuje poptávku a také to, že cena železné rudy byla prý nadhodnocena kvůli očekáváním, která počítala s rostoucí poptávkou po komoditě.

Těžařům uhlí prý hrozí ztráty až ve výši 10 miliard dolarů

zprava Těžařům uhlí prý hrozí ztráty až ve výši 10 miliard dolarů

Komodity | 25.11.2015


Až 15 procent ztráty v příjmech, které představují až 10 miliard Amerických dolarů, hrozí 11 největším globálním těžařům uhlí kvůli poklesům ceny komodity. Tvrdí to alespoň britská nezávislá společnost CDP, která radí institucionálním investorům. Podle CDP hrozí zmíněným firmám riziko ztráty příjmů kvůli poklesu ceny uhlí, které může vyvolat nadcházející summit OSN o změnách klimatu. Ten se uskuteční příští týden v Paříži. Na summitu se má sejít 137 zástupců zemí, včetně amerického prezidenta Baracka Obamy či čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Dvoutýdenní akce se má ale účastnit až 40 000 delegátů, včetně podnikatelů a celebrit, mezi kterými má být i herec Leonardo DiCaprio či CEO společnosti Apple Inc. Tim Cook.

Američané skoupili za poslední čtvrtletí "tuny" zlata

zprava Američané skoupili za poslední čtvrtletí "tuny" zlata

Komodity | 17.11.2015


Američané pořádají doslova hon v nákupech zlata, v podobě prutů a mincí. World Gold Council, tedy Světová rada pro zlato uvedla, že poptávka po investičním zlatě stoupla v USA během třetího čtvrtletí 2015 o neuvěřitelných 207 % a investoři skoupili doslova tuny zlata. Zástupci rady komentovali výsledky zlaté nákupní horečky slovy o tom, že takový raketový nástup zájmu o zlato nebyl vidět od startu finanční krize.

Rusko a Čína se jistí před riziky a skupují zlato. Nahrává jim propad cen

zprava Rusko a Čína se jistí před riziky a skupují zlato. Nahrává jim propad cen

Komodity | 13.11.2015


Světové centrální banky masově nakupují zlato. Jen od července do září přibylo v jejich sejfech na 175 tun drahého kovu, což představuje druhé nejsilnější čtvrtletí v historii. Banky tak podle statistik organizace World Gold Council skoupily takřka pětinu ve světě zobchodovaného zlata. Jako první stála ve frontě na drahý kov Moskva. Ruská centrální banka během léta koupila skoro 80 tun zlata, druhou nejčastější cílovou destinací zlatých cihel se stal Peking.

Ceny zlata a drahých kovů drží v rukách americký FED

zprava Ceny zlata a drahých kovů drží v rukách americký FED

Komodity | 12.11.2015


Zlato nemá příliš dobré vyhlídky. Podle analytiků je to kvůli tomu, že investoři čekají v prosinci zvýšení úrokových sazeb americkým FEDem. Burzovní statistiky ukazují, že kontrakt na zlato s dodáním v prosinci na trhu COMEX se nezadržitelně blíží magické hranici 1000 Amerických dolarů za trojskou unci. A tu může prorazit.

Ropné země čekají zlé časy. Černé zlato se nad hranici sto dolarů za barel nepodívá nejméně do roku 2020

zprava Ropné země čekají zlé časy. Černé zlato se nad hranici sto dolarů za barel nepodívá nejméně do roku 2020

Komodity | 11.11.2015


Cena ropy bude minimálně do roku 2020 pod sto dolary za barel. Uvedla to ve své zprávě Mezinárodní energetická agentura (IEA). Blížíme se ke konci období, které bylo dobou největšího růstu poptávky v historii energetiky, řekl listu Financial Times Fatih Birol, výkonný ředitel IEA. Za posledním poklesem cen ropy stojí i zvýšení její produkce státy organizace OPEC, která tak chtěla zničit svou konkurenci v USA.

Bulharsko ovládla zlatá horečka, rýžovací pánve se chopily stovky lidí

zprava Bulharsko ovládla zlatá horečka, rýžovací pánve se chopily stovky lidí

Komodity | 09.11.2015


Více než dva tisíce let po Thrácích, jejichž poklady nadále fascinují celý svět, se Bulharska znovu zmocnila zlatá horečka. Někteří se rýžováním zlata chtějí i uživit. Pořádá se mnoho seminářů o tom, jak zlato rýžovat, a za přítomnosti kamer se konají soutěže zlatokopů.

Poptávka po ropě s blížícím se koncem roku ochabuje, ceny černého zlata navzdory mírnému růstu zůstávají slabé

zprava Poptávka po ropě s blížícím se koncem roku ochabuje, ceny černého zlata navzdory mírnému růstu zůstávají slabé

Komodity | 26.10.2015


Na konci minulého týdne ropa opěr padala poté, co nová čínská opatření na podporu tamní ekonomiky posílila americký dolar a ropa se jak již tomu tak obvykle bývá vydala opačným směrem. Silnější dolar totiž zdražuje černou komoditu denominovanou v americké měně pro zahraniční kupující. Ačkoliv dnes cena ropy mírně roste, například americká WTI se ráno držela asi 12 procent pod říjnovým vrcholem a ceny ropy i na počátku nového týdne zůstávají nadále slabé. Ropa Brent se drží pod 49 dolary a ropa WTI pod 45 dolary za barel.

Boj o podíl na trhu černého zlata graduje: Ropná cenová válka zuří i uvnitř OPEC

zprava Boj o podíl na trhu černého zlata graduje: Ropná cenová válka zuří i uvnitř OPEC

Komodity | 22.10.2015


Ceny ropy padají, míra jejich volatility je vysoká a vzhledem k tržním okolnostem se černé zlato ne a ne vzpamatovat. Nízké ceny ropy začínají tvrdě dopadat na ekonomiky států závislých na příjmech z černého bohatství. Saudská Arábie podle Mezinárodního měnového fondu letos vykáže deficit státního rozpočtu ve výši 20 procent hrubého domácího produktu. Žádný z velkých producentů černé komodity se ale k omezování produkce doopravdy nemá. Válka o podíl na ropném trhu však neprobíhá jen mezi OPEC a ostatními velkými producenty, ale i uvnitř Organizace zemí vyvážejících ropu. OPEC, který generuje asi 40 procent celosvětových ropných dodávek, se sice řídí kolektivní strategií zaplavování trhu ropou, zdání jednoty však klame. Když došlo na nastavování měsíčních prodejních cen, jednota se tak nějak vytratila.

Prodej zlata v Česku roste, chválí si prodejci. Lákají na příznivou cenu

zprava Prodej zlata v Česku roste, chválí si prodejci. Lákají na příznivou cenu

Komodity | 21.10.2015


Hlavním prodejcům investičního zlata v Česku výrazně vzrostl prodej, v některých případech až trojnásobně. Podle expertů lidé více vyhledávají investice do drahých kovů hlavně kvůli příznivé ceně a nízkým úrokovým sazbám, které neumožňují vyšší výnosy tradičních investic.

Diamantová katastrofa na obzoru

zprava Diamantová katastrofa na obzoru

Komodity | 21.10.2015


Lavina obav o čínskou ekonomiku zaplavila komoditní trhy od železné rudy po měď a vedla k propadu na největších světových trzích surovin. Nyní se tato vlna přelévá z průmyslových komodit i na diamanty. Začalo to zpomalením čínské výstavby a průmyslové produkce a trend se postupně přenesl i na čínské spotřebitele. Luxusní produkty jsou mezi těmi obzvláště zranitelnými. Zvláště pak po tvrdém zásahu proti korupci, který dolehl na výdaje za luxusní zboží, mezi které diamanty bezpochyby patří.

Prolomení limitů těžby uhlí v Severních Čechách akcie ČEZ příliš neovlivní

zprava Prolomení limitů těžby uhlí v Severních Čechách akcie ČEZ příliš neovlivní

Komodity | 20.10.2015


Limity na těžbu hnědého uhlí na lomu Bílina v Ústeckém kraji budou prolomeny. Tak rozhodla vláda na svém výjezdním zasedání v Ústí nad Labem. U lomu ČSA zůstávají limity v platnosti. Důl Bílina provozují Severočeské doly z polostátní společnosti ČEZ. Podle veřejných informací je za limity těžby řádově až 150 milionů tun uhlí

Čínská ekonomika pohledem spotřeby komodit

zprava Čínská ekonomika pohledem spotřeby komodit

Komodity | 16.10.2015


Letošní propady na trhu s komoditami jsou z velké části připisovány zpomalení čínské ekonomiky. Podle analytiků z Goldman Sachs to ale nemusí být tak úplně pravda, s Čínou to vůbec není tak špatné, jak se na první pohled může zdát.

Na které komodity sází Goldman Sachs?

zprava Na které komodity sází Goldman Sachs?

Komodity | 15.10.2015


Poté co se v minulém týdnu odrazily ceny ropy a některých kovů k růstu, začali analytici předpovídat, že nejhorší období pro komodity, vyvolané obavami z ekonomického zpomalení Číny, skončilo. Goldman Sachs však nadále drží svůj „medvědí postoj“ k sektoru komodit jako takovému. Důvodem je podle nich neměnnost fundamentů a to i po nedávné rally. I tak ale analytici banky naznačují, že dopad čínského faktoru na trh by nějaké příležitosti přinést mohl.

Čínský import propadl o pětinu, na vině slabá domácí poptávka i levné komodity

zprava Čínský import propadl o pětinu, na vině slabá domácí poptávka i levné komodity

Komodity | 13.10.2015


Dnes ráno byla zveřejněna čínská data o zahraničním obchodu za měsíc září, která nevyznívají příliš optimisticky. Zpomalil se sice propad v čínských exportech, avšak to je zřejmě zásluha vládní manipulace s kurzem juanu. Import se naopak o více než pětinu propadnul, což jde kromě levnějších komodit na vrub slabé domácí poptávce. Slabý import je rizikem pro světové producenty, pro které je Čína důležitým cílovým trhem. Dnešní statistika zahraničního obchodu současně představuje první „tvrdá“ data za měsíc září.

Pokles cen komodit dosud neskončil, atraktivní je půda

zprava Pokles cen komodit dosud neskončil, atraktivní je půda

Komodity | 13.10.2015


Dlouhodobý pokles cen komodit zřejmě nekončí, postupně ale dochází k jejich stabilizaci. Čeští investoři vydělávají letos při spekulacích na růst cen zlata, stříbra či třeba obilnin na oslabování koruny k dolaru. Zajímavou příležitost představují investice do půdy. Nejvíce nese ta nejkvalitnější.

Němci vydali rodný list svého zlatého pokladu. Čelí pochybám o jeho kvalitě

zprava Němci vydali rodný list svého zlatého pokladu. Čelí pochybám o jeho kvalitě

Komodity | 11.10.2015


BERLÍN Německá Bundesbank se po letech kritiky rozhodla chovat transparentně a zveřejnila všechny informace o svých zlatých rezervách. V minulosti se totiž objevily informace, které zpochybňovaly kvalitu zlatých cihel, jež se do Německa vracely zpět ze Spojených států amerických či Francie, kde byly uloženy.

Komodity se vydaly proti času. Kde jejich cesta skončí?

zprava Komodity se vydaly proti času. Kde jejich cesta skončí?

Komodity | 06.10.2015


Komodity byly na začátku tisíciletí hvězdami finančních trhů a favority mnoha investorů. Vysoká inflace, slabý dolar a nízké úrokové sazby podpořily skokový růst jejich cen. Dnes to vypadá, že je trh s nimi na konci cyklu, a není jisté, zda se ještě někdy bude něco podobného opakovat.

Je vůbec nějaká komodita, které se letos daří?

zprava Je vůbec nějaká komodita, které se letos daří?

Komodity | 01.10.2015


S koncem třetího kvartálu je jasné, že většina komodit letos za minulým rokem značně pokulhává. Ať už se jedná o dřevo, kávu nebo například o hliník. Je tedy vůbec nějaká komodita, které se letos daří? K takovým výjimkám patří rýže, kakao i bavlna.

Cena ropy podražila, naopak zlato zlevňuje

zprava Cena ropy podražila, naopak zlato zlevňuje

Komodity | 28.09.2015


PRAHA / Cena ropy v pátek 25. září již druhý den po sobě posílila. Směrem nahoru cenu ropy posunulo posílení amerického akciového trhu a snížení počtu ropných vrtů v USA, přestože pokles těžby ropy byl nejméně výrazný za čtyři týdny. Zlato v pátek zlevnilo.

Zemědělský svaz: Tržby z hlavních komodit letos klesnou o 13 mld

zprava Zemědělský svaz: Tržby z hlavních komodit letos klesnou o 13 mld

Komodity | 23.09.2015


Větrný Jeníkov - Tržby u hlavních zemědělských komodit letos meziročně spadnou přibližně o 15 procent, odhaduje Zemědělský svaz ČR. Letos tak budou činit přibližně 79 miliard korun. Snížení oproti loňskému rekordnímu roku je dané hlavně poklesem výkupních cen, řekl dnes ČTK předseda svazu Martin Pýcha. Například u mléka klesnou tržby až o pětinu, problém s padajícími cenami řeší farmáři v celé Evropské unii.

Zlato a magická moc zachránce jménem Fed

zprava Zlato a magická moc zachránce jménem Fed

Komodity | 19.09.2015


Po více než dvě milénia šla cena zlata ruku v ruce s inflací, tento vztah, který přetrvával po staletí, se ale hroutí pod tlakem vyšší síly – amerického Fedu. Zlato se obvykle pohybuje v souladu s inflačními očekáváními. Pokud ta zrychlují, cena zlata roste, pokud naopak zpomalují, cena drahého kovu klesá. Tradičně by tedy cena zlata měla v období nízké inflace padat, což víceméně odpovídá realitě, nad cenou žlutého drahého kovu má však větší moc americká centrální banka.

Nejvýnosnější „komodita“ dneška? Supertankery, co vozí zkapalněný plyn

zprava Nejvýnosnější „komodita“ dneška? Supertankery, co vozí zkapalněný plyn

Komodity | 17.09.2015


Dlouhodobý propad cen ropy a zemního plynu děsí energetické společnosti, mimořádně se však daří konstruktérům supertankerů schopných převážet zkapalněný zemní plyn (LNG). Hlavní výhodou využívání těchto plavidel je, že dokáží velmi rychle a levně zajistit dodávky suroviny do rozvíjejících se zemí jako je Egypt či Pákistán, kde poptávka po zemním plynu prudce vzrostla.

Zlato: Poptávka v Indii a Číně oživuje, kov ale před daty z trhu práce v USA ztrácí

zprava Zlato: Poptávka v Indii a Číně oživuje, kov ale před daty z trhu práce v USA ztrácí

Komodity | 04.09.2015


Poté, co se v červenci cena zlata propadla na nejnižší úroveň za posledních pět let začal londýnský trh zlata nyní vykazovat známky zvýšené poptávky po žlutém drahém kovu od spotřebitelů z rozvíjejících se trhů.

Pro investory do ruských aktiv jsou důležité jen dvě věci

zprava Pro investory do ruských aktiv jsou důležité jen dvě věci

Komodity | 02.09.2015


Kolem vývoje v Rusku je jako obvykle hodně informačního šumu. Pro investory je tak složité najít ty faktory, které mají největší význam z hlediska rizika. Hovoří se o vývoji na Ukrajině či o dopadech sankcí. Rusko je také zranitelné z hlediska horšícího se růstového výhledu v Číně. A k tomu všemu se přidávají nízké ceny ropy. Rusko se bezpochyby nachází ve složité a dokonce nebezpečné situaci. Potvrzuje to i předběžný odhad vývoje HDP ve druhém čtvrtletí, který hovoří o poklesu ve výši 4,6 %. Pokud ale dáme stranou informační šum, zůstanou dvě základní oblasti, na které by se investoři měli zaměřit. První z nich je vývoj nabídky na globálním ropném trhu a druhou stav jednání týkajících se východní Ukrajiny.

Padající ceny na komoditních trzích zlevní Čechům plyn i elektřinu

zprava Padající ceny na komoditních trzích zlevní Čechům plyn i elektřinu

Komodity | 02.09.2015


Hroutící se ceny komodit na světovém trhu vylepší rozpočty českých podniků i domácností. Typická domácnost by podle propočtu týdeníku Ekonom mohla ušetřit zhruba tři procenta výdajů za elektřinu. V případě zemního plynu může být úspora až desetiprocentní.

Ceny ropy prudce oživily, růst přesáhl deset procent

zprava Ceny ropy prudce oživily, růst přesáhl deset procent

Komodity | 28.08.2015


Ceny ropy na světových trzích v závěru čtvrtečního obchodování stouply o více než deset procent a zažily nejlepší den za posledních několik let. K růstu přispělo zotavení globálních akciových trhů, údaje o nečekaně hlubokém poklesu zásob ropy na americkém trhu i solidní data z americké ekonomiky.

Trh se surovinami má obavy: Srazí Čína ceny komodit ve světě?

zprava Trh se surovinami má obavy: Srazí Čína ceny komodit ve světě?

Komodity | 27.08.2015


New York - Čína kupuje zhruba osminu světového objemu ropy, asi čtvrtinu objemu zlata, téměř třetinu bavlny a až polovinu všech hlavních základních kovů. Analytici odhadují, že růst poptávky po těchto komoditách v Číně, jejíž ekonomika uvadá, zpomalí, současně se ale domnívají, že ani při slabší poptávce vliv této země na trhu zřejmě nezeslábne.

Zlatá produkce na vrcholu

zprava Zlatá produkce na vrcholu

Komodity | 26.08.2015


Přibližně 10 procent těžařů žlutého drahého kovu se nachází v červených číslech. Chystá se tak první omezení produkce od roku 2008. Pro většinu producentů surovin by snižování produkce a tím pádem i pokles nabídky znamenal i zvýšení ceny produkce a potenciálně vyšší zisk. V případě zlata to úplně neplatí. Investoři totiž na zlato spíše než jako na komoditu nahlížejí jako na finanční aktivum.

Finanční trhy drtí propad cen komodit

zprava Finanční trhy drtí propad cen komodit

Komodity | 25.08.2015


Komoditní krize, zejména propady cen ropy a zemního plynu, si razí svou cestu skrz finanční trhy. Situace, která by mohla přinést nižší ceny pro koncové spotřebitele na čerpacích stanicích, si však zatím spíše vybírá své ekonomické oběti. Například Alpha Natural Resources, druhý největší producent uhlí v USA, požádal o ochranu před věřiteli. Další firmy by mohly následovat. Akciový index sledující výkonnost společností v této oblasti ztratil od května více než polovinu své hodnoty, přičemž některé společnosti v něm obsažené přišly dokonce o 80 procent.

Světové ceny ropy klesly na nová minima za šest a půl roku

zprava Světové ceny ropy klesly na nová minima za šest a půl roku

Komodity | 24.08.2015


Londýn - Světové ceny ropy dnes sestoupily na nová minima za zhruba šest a půl roku, a navázaly tak na propad z předešlého týdne. Ropný trh nadále srážejí obavy, že zpomalující čínská ekonomika povede k slabší poptávce po této strategické surovině, které je globálním trhu již nějakou dobu nadbytek.

Měď dnes spadla na nové šestileté minimum, nedařilo se ani ropě

zprava Měď dnes spadla na nové šestileté minimum, nedařilo se ani ropě

Komodity | 19.08.2015


Dnešním dnem pokračoval výprodej na komoditách. Dolů je táhly hlavně ropa a měď a to kvůli spekulacím, že globální přesycení trhu paliv přetrvá a čínská ekonomika bude pravděpodobně čelit dalším těžkostem. Poptávku po rizikovějších aktivech srážel dnešní propad čínských akcií, který byl největší za poslední tři týdny společně s potenciálním zvyšováním úrokových sazeb v USA.

Investoři objevují „zlato s kupónem“

zprava Investoři objevují „zlato s kupónem“

Komodity | 18.08.2015


Zemědělská půda přitahuje stále větší zájem penzijních fondů, hedge fondů i individuálních investorů, kteří se snaží o diverzifikaci svých aktiv. Finanční gigant TIAA-CREF minulý týden oznámil, že získal 3 miliardy dolarů na další globální investice do zemědělské půdy. Původně však bylo jeho cílem získat jen 2,5 miliardy dolarů. Fond bude nakupovat půdu v Severní a Jižní Americe a Austrálii a jeho poslední krok je důkazem vzdouvající se vlny zájmu ze strany amerických investorů.

ČSÚ: Úroda obilovin bude proti loňskému rekordnímu roku nižší jen o 4,3 procenta

zprava ČSÚ: Úroda obilovin bude proti loňskému rekordnímu roku nižší jen o 4,3 procenta

Komodity | 16.08.2015


Žně v Česku vrcholí, podle posledních údajů ministerstva zemědělství je posečeno 83 procent polí. Český statistický úřad odhaduje, že úroda základních obilovin je letos pouze o 4,3 procenta nižší než loňská rekordní sklizeň.

Poptávka po zlatě se propadla na šestileté dno

zprava Poptávka po zlatě se propadla na šestileté dno

Komodity | 14.08.2015


Chuť kupovat zlato pomalu ale jistě upadá a poptávka po žlutém drahém kovu se ve druhém čtvrtletí propadla až na šestileté minimum. Zlaté nákupy omezuje pokles příjmů ve dvou největších ekonomikách, které vášnivě kupují zlato nejvíce na světě. Řeč je o Indii a Číně. Na peněženky Číňanů a Indů dolehly volatilní akciový trh a slabá úroda.

USA snížily odhad těžby ropy o sto tisíc barelů denně. Vytěží se i méně plynu

zprava USA snížily odhad těžby ropy o sto tisíc barelů denně. Vytěží se i méně plynu

Komodity | 12.08.2015


Americký Úřad pro energetické informace snížil odhad letošního růstu produkce ropy v USA na 650 tisíc barelů denně z původních 750 tisíc. Na příští rok počítá s propadem těžby o 400 tisíc barelů denně. Úřad snížil i odhad letošní těžby zemního plynu.

Zlato po čínské devalvaci jüanu vyskočilo nad 1100 USD, Ropa opět pod 50 USD

zprava Zlato po čínské devalvaci jüanu vyskočilo nad 1100 USD, Ropa opět pod 50 USD

Komodity | 12.08.2015


Zlato v reakci na dnešní rozhodnutí čínské centrální banky o devalvaci jüanu vylétlo na třítýdenní maxima a dostalo se tak opět nad psychologickou hranici 1100 dolarů za trojskou unci. Ostatní komodity však nepřijaly čínské rozhodnutí s podobným nadšením. Krok Pekingu totiž opět zvýšil obavy o sílu čínské ekonomiky.

Zlatý kolaps nejvíc bolí Rusko a Čínu, jen za poslední 3 týdny je stál miliardy dolarů

zprava Zlatý kolaps nejvíc bolí Rusko a Čínu, jen za poslední 3 týdny je stál miliardy dolarů

Komodity | 07.08.2015


Zlatu se poslední dobou skutečně nedaří a kolaps žlutého drahého kovu je obzvláště bolestivý pro dvě země – Rusko a Čínu. Jen za poslední tři týdny tyto dvě velké ekonomiky propad ceny zlata připravil o 5,4 miliardy dolarů. Tato suma odpovídá hodnotě zlatých rezerv Ruska a Číny, která byla poklesem ceny zlata na světových trzích na pětiletá minima v posledních týdnech jednoduše vymazána. Zlato v posledních týdnech stahují dolů očekávání přibližujícího se zvyšování úrokových sazeb v USA a tím pádem ještě silnějšího dolaru. Vztah vývoje ceny zlata a americké měny je totiž inverzní.

Nejen zlato: Komodity jsou nejlevnější za deset let

zprava Nejen zlato: Komodity jsou nejlevnější za deset let

Komodity | 05.08.2015


Ceny burzovně obchodovaných komodit pátým rokem vytrvale klesají. Mnohé jsou na desetiletém minimu. Je za tím převis nabídky nad poptávkou a silný dolar.

Ropa zlevnila pod 50 dolarů, poprvé za půl roku

zprava Ropa zlevnila pod 50 dolarů, poprvé za půl roku

Komodity | 05.08.2015


Světové ceny ropy dnes dál klesají a severomořská ropa Brent sestoupila na půlroční minimum pod hranici 50 dolarů za barel. Ropu srážejí nové doklady o rostoucím přebytku nabídky suroviny na globálním trhu a signály zpomalování poptávky v Číně. Později se její pokles prohloubil pod vlivem propadu velkoobchodních cen benzinu na americkém trhu.

Komodity padají a komoditní měny se hroutí

zprava Komodity padají a komoditní měny se hroutí

Komodity | 04.08.2015


Komoditním měnám svitla v pátek naděje, když americký dolar začal po slabých datech o růstu mezd v USA ztrácet. Dnes se však opět dostaly pod tlak poté, co v Číně a vyšla nepřesvědčivá ekonomická data, znovu se rozjel výprodej čínských akcií a Shanghai Composite odepsal více než procento. Na počátku nového měsíce tak padá ropa i další komodity až na třináctiletá minima a směřují tak ke zdaleka nejhoršímu roku od konce finanční krize. V návaznosti na pokračující trend strmého poklesu na trhu komodit oslabují i s nimi spojené měny. Ruský rubl se například propadl proti dolaru o 1,2 procenta a poprvé od března tohoto roku pokořil hranici 62 rublů za dolar.

Finanční a komoditní trhy: Jen taková hra s čísly?

zprava Finanční a komoditní trhy: Jen taková hra s čísly?

Komodity | 02.08.2015


Kdekdo považuje finanční a komoditní trhy jen za hru s čísly, zcela odtrženou od života. Obchodníci na nich, kteří sami sebe často označují za „hráče“, jsou pak nezodpovědní gambleři. Vymýšlejí obchody, které normálním lidem nic nepřinášejí. „Reálnou ekonomiku“ nanejvýš poškodí, když se jim „hra“ vymkne z ruky. Jsou trhy opravdu odtržené od reality? A pokud ne, co a jak dobře odrážejí?

Po pádu komodit může přijít pád akcií

zprava Po pádu komodit může přijít pád akcií

Komodity | 31.07.2015


Pokles ceny zlata je odrazem nižších rizik a dobré kondice světové ekonomiky. Tak zní častá argumentace, která má vysvětlit, proč se cena zlata v dolarech podívala na nejnižší úrovně od roku 2010. Kdyby si zlato šlo svojí cestou, dávalo by to smysl. Problém je, že ačkoli je mediálně vděčné hlavně zlato, propady zaznamenávají prakticky všechny komodity. Široký komoditní index od agentury Bloomberg se dostal již i pod minima krize 2008−2009, zatímco zlato je stále přes 50 procent nad nimi.

Po pádu komodit může přijít pád akcií

zprava Po pádu komodit může přijít pád akcií

Komodity | 30.07.2015


Pokles ceny zlata je odrazem nižších rizik a dobré kondice světové ekonomiky. Tak zní častá argumentace, která má vysvětlit, proč se cena zlata v dolarech podívala na nejnižší úrovně od roku 2010. Kdyby si zlato šlo svojí cestou, dávalo by to smysl. Problém je, že ačkoli je mediálně vděčné hlavně zlato, propady zaznamenávají prakticky všechny komodity. Široký komoditní index od agentury Bloomberg se dostal již i pod minima krize 2008−2009, zatímco zlato je stále přes 50 procent nad nimi.

Ropa, Čína, Fed a výsledky...dnešní mix pomohl Wall Street v růstu

zprava Ropa, Čína, Fed a výsledky...dnešní mix pomohl Wall Street v růstu

Komodity | 29.07.2015


Znovunalezená důvěra investorů se dnes díky několika informacím podepsala pod růstem na Wall Street.

Čínský letní akciový výprodej oslabuje komodity, dolar i další akciové trhy; analýza NZD/USD, USD/CHF, EUR/JPY

zprava Čínský letní akciový výprodej oslabuje komodity, dolar i další akciové trhy; analýza NZD/USD, USD/CHF, EUR/JPY

Komodity | 28.07.2015


Člen výkonné rady Evropské centrální banky Benoît Couré v pondělí uvedl, že země eurozóny již nezpochybňují, zda restrukturalizovat řecký dluh, ale spíše zvažují, jak to nejlépe provést. Nicméně nezbytnou podmínkou jsou reformy. Včerejší data Evropské centrální banky (ECB) rovněž ukázala, že objem vkladů v řeckých bankách v červnu klesl zhruba o 6 procent na 127,5 miliardy eur, když střadatelé i podniky vybírali peníze v obavách, že by země mohla být nucena odejít z eurozóny. Tato úroveň vkladů, nejnižší zhruba od konce roku 2003, ukazuje, jak dramaticky se zhoršila situace řeckých bank. Banky znovu otevřely své pobočky minulé pondělí, ale ponechaly v platnosti limit na výběry vkladů.

Cena zlata znovu padala. Klesla až na pět a půl roku staré minimum

zprava Cena zlata znovu padala. Klesla až na pět a půl roku staré minimum

Komodity | 26.07.2015


MANILA/LONDÝN Cena zlata v pátek klesla až na nejnižší hodnotu za pět a půl roku, později však své ztráty smazala a mírně vzrostla. Další vlnu prodejů zlata nejprve způsobilo posílení dolaru, později však dolar klesl ze svých maxim a americké akcie prohloubily propad, což způsobilo obrat na trhu se zlatem. Za celý týden však zlato oslabilo.

Ropa: Saudský export nejníže za 5 měsíců; Návrat íránské produkce by mohl být překvapením

zprava Ropa: Saudský export nejníže za 5 měsíců; Návrat íránské produkce by mohl být překvapením

Komodity | 21.07.2015


Propad cen komodit se neustále prohlubuje a ceny padají až na minima z roku 2002. Výhled letošního zvýšení úrokových sazeb v USA posílá americký dolar vzhůru a zároveň tlačí zlato na pětiletá minima. Vyšší výpůjční náklady snižují atraktivitu nejen žlutého kovu, ale i dalších komodit, které nenesou žádný úrok ani jiný výnos jako dluhopisy či akcie.

Cena zlata se propadla na pětileté minimum pod 1100 USD

zprava Cena zlata se propadla na pětileté minimum pod 1100 USD

Komodity | 20.07.2015


Manila - Cena zlata zahájila týden propadem o čtyři procenta, poprvé za více než pět let se tak dostala pod hranici 1100 dolarů (zhruba 27.500 Kč) za troyskou unci (31,1 gramu). Dolů ji tlačí vyhlídky na růst úrokových sazeb ve Spojených státech.

Zlato je nejlevnější od dubna 2010. Čína úřaduje

zprava Zlato je nejlevnější od dubna 2010. Čína úřaduje

Komodity | 19.07.2015


Cena zlata klesla nejníž od dubna roku 2010, tedy za víc než pět let. Čína promluvila o svých zásobách zlata. Po šesti letech. Číslo, které řekla, zarazilo, zklamalo. Analytici, ekonomové, experti, algoritmy, matematické modely, statistiky,… vesměs všichni čekali, že Čína za těch šest let, kdy o svých zásobách zlata nepromluvila, jejich objem nejméně ztrojnásobila. Vykázané číslo ale říká pouze plus 57 procent.

Zlato na 4 měsíčních minimech

zprava Zlato na 4 měsíčních minimech

Komodity | 16.07.2015


Cena futures kontraktů na zlato včera na burze CME poklesla čtvrtou obchodní seanci v řadě a nyní v 8:15 našeho času odepisuje další 1,5 bodu na 1145,90 USD/trojská unce.

Češi utratili za zlato zase víc. Varují je zablokované řecké účty

zprava Češi utratili za zlato zase víc. Varují je zablokované řecké účty

Komodity | 16.07.2015


PRAHA Významní prodejci zlata v Česku hlásí dobré měsíce. Investice lidí do žlutého kovu ve srovnání s loňskem stouply. Za druhé tři měsíce roku prodala společnost Safina 240 kilogramů zlata, Golden Gate pak 235 kilogramů. K utrácení za zlato přispívá i nejistota z politického vývoje.

Češi spoří do drahých kovů 1 500 korun měsíčně

zprava Češi spoří do drahých kovů 1 500 korun měsíčně

Komodity | 11.07.2015


Češi investují do drahých kovů dlouhodobě stabilní částku okolo 1 500 Kč měsíčně. Přes 65 procent lidí si spoří na důchod, ostatní zejména pro své potomky. Jako hlavní důvod uvedli obavu ze znehodnocování peněz. Vyplývá to z průzkumu společnosti Golden Gate, kterého se letos na jaře zúčastnilo 600 respondentů.

Čínský růst zpomaluje a přichází vystřízlivění. Ceny komodit ve světě padají

zprava Čínský růst zpomaluje a přichází vystřízlivění. Ceny komodit ve světě padají

Komodity | 11.07.2015


Obavy vyvolané propady čínských akciových trhů dolehly na sektor komodit, hlavně průmyslových kovů. Největší pokles cen zaznamenala železná ruda, během jednoho dne její hodnota klesla o 11 procent, což je nejvíce v historii. Klesá i hliník, měď či ropa. Čínský růst narazil na své limity, dříve se tisíce tun oceli a dalších materiálů utopily ve velkolepých stavbách, orientace na spotřebu ale kvůli čínskému centralismu nefunguje.

Ceny komodit ve světě padají

zprava Ceny komodit ve světě padají

Komodity | 10.07.2015


Exportní pojišťovna EGAP bude potřebovat od státu miliardovou finanční injekci, může za to hlavně nová regulace. Procházka chce prodat podíl v České exportní bance, vydat dluhopisy a v Londýně si chce nechat zajistit celé portfolio. Kolik dostane za exportní banku ještě Procházka oceněno nemá, v rámci úpisu dluhopisů by ale EGAP rád získal jednu až dvě miliardy korun.

Komoditní vývoj v červnu

zprava Komoditní vývoj v červnu

Komodity | 08.07.2015


Situace kolem Řecka nenechává chladnými ani komodity. Jejich vývoj ale ovlivnil i americký dolar

Ropa v den uzávěrky jednání o iránském jaderném programu roste

zprava Ropa v den uzávěrky jednání o iránském jaderném programu roste

Komodity | 01.07.2015


Ve Vídni pokračují vyjednávání o konečné dohodě o iránském jaderném programu a ve hře není jen omezení nukleárních aktivit Teheránu, ale i miliony barelů ropy. Dnešek je samozvaným finálním termínem pro dosažení komplexní dohody, diplomaté ve Vídni však dali jasně najevo, že jednání se protáhnou přes tento termín. Tato informace potěšila černé zlato a ceny ropy dnes rostly.

Zlato díky obavám z řeckého bankrotu stoupalo vzhůru

zprava Zlato díky obavám z řeckého bankrotu stoupalo vzhůru

Komodity | 30.06.2015


Nejistota, pramenící z obav o další vývoj řecké dluhové krize dnes uškodila akciím i euru. Tradičně bezpečný přístav, kterým je pro investory v takových situacích zlato, však stoupal vzhůru a vyšplhal se nad hranici 1180 dolarů za unci. Inverzní vývoj ceny zlata a kurzu eura k dolaru znázorňuje následující graf.

Ceny komodit se na plodinové burze měnily jen minimálně

zprava Ceny komodit se na plodinové burze měnily jen minimálně

Komodity | 24.06.2015


Ceny komodit obchodovaných na Plodinové burze Brno se na konci zemědělského roku měnily za poslední dva týdny pouze minimálně. Pokles ceny byl zaznamenaný například u potravinářské pšenice či žita. Vyplývá to z dat, která dnes ČTK poskytla Plodinová burza Brno.

Nejčastěji obchodované komodity

zprava Nejčastěji obchodované komodity

Komodity | 12.06.2015


Obchodování s komoditami se v posledních několika letech stalo velmi populární. Každý den více lidí se zapojí do obchodu s komoditami(link is external). Komoditní obchodování zahrnuje zemědělské a průmyslové komodity. Pro úspěšné obchodování je velmi důležité vědět, se kterou komoditou obchodovat.

Milevsku se nákup na komoditní 
burze vyplácí. Zkusí to i Sepekov

zprava Milevsku se nákup na komoditní 
burze vyplácí. Zkusí to i Sepekov

Komodity | 06.06.2015


Milevsko - Každá, byť malá, úspora na kWh je žádaná, říká starostka městyse Pavlína Bambuškarová.

Komodity stáhly akcie dolů

zprava Komodity stáhly akcie dolů

Komodity | 05.06.2015


Americké akcie skončily ve čtvrtek za absence důležitých zpráv obchodování v záporném teritoriu, kdy největší zásluhu měl energetický sektor a sektor materiálů.

Nákup zlata, stříbra nebo pšenice během sekundy?

zprava Nákup zlata, stříbra nebo pšenice během sekundy?

Komodity | 03.06.2015


Dříve se investování do zlata a komodit obecně opíralo o pečlivý průzkum trhu, dlouhodobé sledování, a to nejen aktuálního dění, ale i historického vývoje. Podstatou takového průzkumu byla i jistá snaha o co nejdokonalejší předvídavost. Byla to velmi náročná práce a vyžadovala tým profesionálů, ale i přesto nebylo možné uhlídat celý trh. Je proto překvapující, že i dnes se lidé snaží do tohoto pole proniknout takříkajíc na vlastní pěst. Vezmeme-li v úvahu dnešní technologický pokrok a moderní možnosti, které nám svět nabízí například v podobě automatických obchodních software je toto rozhodnutí ba přímo bláznivé.

Tankery varují ropné býky

zprava Tankery varují ropné býky

Komodity | 01.06.2015


Ropa se už čtvrtým měsícem zvedá z nejhlubšího cenového propadu za posledních šest let, trh s tankery ale vysílá signál, že ropná rally je ohrožena.

Kanada hlásí rozsáhlá ložiska břidlicové ropy

zprava Kanada hlásí rozsáhlá ložiska břidlicové ropy

Komodity | 27.05.2015


Až 200 miliard barelů ropy by mohlo ležet ve dvou rozsáhlých břidlicových formacích v oblasti kanadských Severozápadních území. Podle tiskové agentury The Canadian Press to uvádějí první oficiální odhady Národního energetického výboru a oblastní geologické služby.

Nový způsob, jak zmanipulovat trh

zprava Nový způsob, jak zmanipulovat trh

Komodity | 26.05.2015


V květnu roku 2010 klesly americké trhy během několika minut o 6 % a tím byl smazán bilión dolarů akciové hodnoty. Tento „flash crash“ investory vystrašil svou velikostí, rychlostí a tím, že nedával absolutně žádný smysl. Ve světě se tou dobou nic nedělo a propad nebylo čím vysvětlit. Ti, kteří celou událost vyšetřují, se nyní domnívají, že vysvětlení mají. Jmenuje se Navinder Sarao.

Pro dlouhodobé zpomalení Číny hovoří řada faktorů, odnesou to komodity a země jako Brazílie, či Austrálie

Komodity | 25.05.2015


Významné a dlouhodobé zpomalení čínské ekonomiky má poměrně vysokou pravděpodobnost. Mezi hlavní příčiny by patřila stagnace tradičního průmyslu, která odráží jednak ztrátu čínské konkurenceschopnosti a také intenzivní boj proti znečištění přírodního prostředí. Za další příčinu bychom mohli považovat pokles investičních příležitostí v Číně a odliv kapitálu z této země.

Úroda kakaa v ohrožení, cena na maximech

zprava Úroda kakaa v ohrožení, cena na maximech

Komodity | 23.05.2015


Pokračující obavy o produkci kakaa v Ghaně společně s potenciálním vlivem fenoménu El Nino na počasí později v tomto roce poslaly ceny kakaa na nejvyšší úroveň za posledních sedm měsíců.

Růst kurzu dolaru a výběr zisků snížil ceny ropy, WTI klesla pod 60 USD

zprava Růst kurzu dolaru a výběr zisků snížil ceny ropy, WTI klesla pod 60 USD

Komodity | 23.05.2015


Po předchozím výrazném růstu zaznamenaly ceny ropy na závěr tohoto týdne pokles, když vývoj ovlivnil růst kurzu dolaru a výběr zisků před prodlouženým víkendem v USA.

Main Street očekávají vyšší ceny zlata v příštím týdnu, Wall Street nižší

zprava Main Street očekávají vyšší ceny zlata v příštím týdnu, Wall Street nižší

Komodity | 03.05.2015


Průzkum zlata Main Street (investoři) vs Wall Street (analytici) ukazuje téměř zrcadlově protiklady. Čtenáři portálu Kitco očekávají vyšší ceny zlata v nejbližším období, zatímco experti na trhu očekávají nižší.

Štvaná kampaň Warrena Buffetta

zprava Štvaná kampaň Warrena Buffetta

Komodity | 02.05.2015


„Vykopali ho někde v Africe, my jsme ho pak roztavili, vykopali jsme jinou jámu, pohřbili ho v ní a zaplatili lidi, aby stáli kolem a hlídali ho. Nemá vůbec žádné využití. Kdokoli se na naše počínání dívá z Marsu, musí nad tím kroutit hlavou,“ rozčil

Ceny ropy posílily, zlato zlevnilo

Komodity | 02.05.2015


Ceny ropy ve čtvrtek posílily a za celý měsíc duben zaznamenaly výrazný nárůst. K dubnovému růst přispěl slabší dolar a očekávání, že přebytek ropy na trhu se zmírní.

Centrální banky zlato nepodceňují aneb končí vláda jedné měny?

zprava Centrální banky zlato nepodceňují aneb končí vláda jedné měny?

Komodity | 02.05.2015


Centrální banky po celém světě sice profitují z emitování papírových peněz, které už dávno nejsou kryty zlatem, na žlutý kov však stále nezanevřely a nakupují jej ve velkém. A právě zlato společně s čínskou měnou renminbi a multiměnovým rezervním systémem budou zítra tématem pátečního setkání centrálních bankéřů pod záštitou společností Official Monetary and Financial Institutions Forum a the World Gold Council v rámci jarního setkání MMF a Světové banky ve Washingtonu. Čekají nás velké změny ve finančním systému?

Ceny ropy vzrostly, přičemž cena WTI dosáhla téměř 5-měsíčních maxim

zprava Ceny ropy vzrostly, přičemž cena WTI dosáhla téměř 5-měsíčních maxim

Komodity | 01.05.2015


Ceny ropy zaznamenaly další růst, přičemž cena WTI se dostala téměř na 5-měsíční maximum, když trhy zareagovaly na oslabení kurzu dolaru.

Krize indické poptávky po zlatě, nízké ceny omezují těžební výdaje

zprava Krize indické poptávky po zlatě, nízké ceny omezují těžební výdaje

Komodity | 11.04.2015


Cena zlata padá nejvíce za poslední tři dekády a ukončí tak pravděpodobně šest let zlaté těžební expanze.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity