Sobota 15. 12. 2018

Koruna zůstala bez podstatných změn, burza mírně rostla

zpráva Koruna zůstala bez podstatných změn, burza mírně rostla

Měny a sazby | 15.10.2018


Praha - Kurz koruny se na začátku nového týdne příliš neměnil. Ve srovnání s pátečním závěrem dnes česká měna oslabila k euru o dva haléře na 25,81 Kč/EUR. Vůči dolaru naopak zpevnila o čtyři haléře, v 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 22,28 Kč/USD. Pražská burza dnes mírně rostla, index PX posílil o 0,14 procenta na 1081,07 bodu. Nahoru ho táhly akcie technologické firmy Avast.


Autor: Redakce

Kryptoměnový pionýr představil nové platidlo. Má být tisíckrát rychlejší než bitcoin

zprava Kryptoměnový pionýr představil nové platidlo. Má být tisíckrát rychlejší než bitcoin

Měny a sazby | 27.09.2018


David Chaum, jeden ze zakladatelů anonymních plateb, představil novou kryptoměnu Elixxir. Ta má odbourat nedostatky nejrozšířenější digitální měny bitcoin. Zejména ověřování digitálního podpisu by mělo být tisíckrát rychlejší, než je tomu u bitcoinu.

Češi euro nechtějí, jeho používání v zahraničí se ale nebrání

zprava Češi euro nechtějí, jeho používání v zahraničí se ale nebrání

Měny a sazby | 11.07.2018


Většina Čechů euro jako domácí měnu nechce, ale jeho používání, třeba při cestách do zahraničí, se nebrání. Podle výsledků červnového průzkumu České bankovní asociace se na cesty do zemí mimo eurozónu a USA raději vybaví eurem (57 procent) než dolarem (26 procent), případně obojím (17 procent).

Česká měna nečekaně oslabuje, euro stojí už přes 26 korun

zprava Česká měna nečekaně oslabuje, euro stojí už přes 26 korun

Měny a sazby | 04.07.2018


Česká měna v úterý dál oslabila nad hranici 26 korun za euro a je nejslabší od loňského srpna. Na jaře přitom většina analytiků očekávala další posilování koruny a o prázdninách viděli euro za 25 korun. Korunu i další měny v regionu negativně zasáhlo politické napětí v eurozóně a eskalace obchodní války ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Zvýšení sazeb ČNB pomohlo koruně k posílení vůči euru

zprava Zvýšení sazeb ČNB pomohlo koruně k posílení vůči euru

Měny a sazby | 27.06.2018


Praha - Česká měna reagovala na dnešní zvýšení úrokových sazeb centrální bankou posílením vůči euru o 20 haléřů. Odpoledne ale část svých zisků ztratila, a kolem 17:00 se obchodovala v kurzu 25,87 Kč/EUR. Oproti úternímu podvečeru tak byla k euru o pět haléřů silnější. K dolaru česká měna naopak o devět haléřů oslabila na 22,31 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Pražská burza dnes znovu oslabila. Index PX klesl o 0,92 procenta na 1051,72 bodu. Nedařilo se ČEZ ani 02, rostly akcie CME či Komerční banky.

Koruna z obav z obchodních válek dál oslabila, burza klesla o 0,11 %

zprava Koruna z obav z obchodních válek dál oslabila, burza klesla o 0,11 %

Měny a sazby | 19.06.2018


Praha - Česká měna dnes dál oslabila k euru i dolaru, neprospěly jí obavy z obchodních válek kvůli clům. K euru skončila o pět haléřů slabší na 25,84 Kč/EUR, vůči dolaru ztratila téměř 15 haléřů na 22,35 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online a vyjádření analytiků. Pražská burza dnes ve shodě s akciovými trhy ve světě pokračovala v poklesu. Index PX se snížil o 0,11 procenta na 1068,21 bodu. Klesly akcie bank, rostly cenné papíry energetické společnosti ČEZ.

Euro prudce klesá kvůli Itálii. Oslabuje i koruna

zprava Euro prudce klesá kvůli Itálii. Oslabuje i koruna

Měny a sazby | 29.05.2018


Euro v úterý na devizových trzích zrychluje propad, vůči dolaru je nejslabší od loňského podzimu a dostalo se až pod 1,1540 USD. Společná evropská měna je pod silným tlakem výprodeje italských dluhopisů. Výprodeje postihly i českou měnu, odpoledne oslabovala nad 25,80 Kč za euro.

Koruna rekordně oslabila. Je na nejnižší úrovni od začátku roku, její posílení se dá očekávat opět až na podzim

zprava Koruna rekordně oslabila. Je na nejnižší úrovni od začátku roku, její posílení se dá očekávat opět až na podzim

Měny a sazby | 03.05.2018


Česká koruna se na přelomu dubna a května dostala na nejnižší úroveň v tomto roce. Svou roli sehrálo oslabování eura vůči dolaru - tuzemská ekonomika je na eurozónu silně navázaná. Podle ekonomů i prognózy ČNB by se měl kurz české měny do konce roku dostat pod 25 korun za euro.

Regulovat bitcoin nám nepřísluší, prohlásil šéf ECB

zprava Regulovat bitcoin nám nepřísluší, prohlásil šéf ECB

Měny a sazby | 15.02.2018


Regulovat bitcoin není věcí Evropské centrální banky (ECB). Prohlásil to její šéf Mario Draghi a současně varoval veřejnost před riziky, která plynou z výkyvů ceny této kryptoměny. Úřady včetně centrálních bank se stále více setkávají s požadavkem, aby zasáhly a regulovaly trh s digitálními mincemi, který zažívá prudké cenové výkyvy i řadu krádeží.

Venezuela chce digitální měnu petro prodávat od konce února

zprava Venezuela chce digitální měnu petro prodávat od konce února

Měny a sazby | 01.02.2018


Venezuela, která zažívá paralyzující hospodářskou krizi, plánuje zahájit předběžný prodej vlastní digitální měny nazvané petro 20. února. Oznámil to prezident Nicolás Maduro. Ten už dříve řekl, že vláda vydá 100 miliónů žetonů, každý ohodnocený a krytý ekvivalentem jednoho barelu venezuelské ropy. To by znamenalo, že hodnota celé emise petra bude činit asi šest miliard dolarů (přes 122 miliard Kč).

Euro se poprvé za tři roky dostalo nad hranici 1,25 USD

zprava Euro se poprvé za tři roky dostalo nad hranici 1,25 USD

Měny a sazby | 27.01.2018


Euro se dnes poprvé za tři roky dostalo vůči americkému dolaru nad hranici 1,25 USD. Podle analytiků se totiž šéf Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi na dnešní tiskové konferenci nevyjádřil k negativním důsledkům posilující jednotné evropské měny tak důrazně, jak se očekávalo.

Koruna je k euru nejsilnější za téměř pět let. Polepšila si i oproti dolaru

zprava Koruna je k euru nejsilnější za téměř pět let. Polepšila si i oproti dolaru

Měny a sazby | 19.01.2018


Česká měna k euru ve středu zpevnila na nejsilnější úroveň za téměř pět let, odpoledne nakrátko prolomila hranici 25,40 Kč/EUR. Na této úrovni den zakončila, proti úterku silnější téměř o desetník. Vůči dolaru koruna vylepšila maximum od léta 2014, když se v noci dostala až ke 20,65 Kč/USD. Proti úternímu závěru si nakonec ve středu polepšila o sedm haléřů na 20,75 Kč/USD. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online.

Putin chce vytvořit kryptorubl, aby Rusko obešlo mezinárodní sankce

zprava Putin chce vytvořit kryptorubl, aby Rusko obešlo mezinárodní sankce

Měny a sazby | 03.01.2018


Prudký růst kryptoměn nevzrušuje jen investory, ale i státy jako Velká Británie nebo Austrálie. K významným hráčům, kteří deklarovali zájem o vytvoření národní digitální měny, se nově přidalo i Rusko. Pracovní skupina vytvořená prezidentem Vladimirem Putinem bude nyní zjišťovat, jak by mohlo emitování „kryptorublu“ napomoci v obcházení ekonomických sankcí Západu.

Bitcoin po nejhorším týdnu od roku 2013 vyrovnává ztráty

zprava Bitcoin po nejhorším týdnu od roku 2013 vyrovnává ztráty

Měny a sazby | 28.12.2017


New York - Digitální měna bitcoin si během dnešního obchodování na lucemburské burze Bitstamp připsala 13 procent na 15.630 amerických dolarů. Vyrovnala tak téměř polovinu ztrát, které utrpěla v minulém týdnu, svém nejhorším od roku 2013. Pokles ceny nalákal nové zájemce, kteří promeškali dřívější příležitosti k nákupu nejrozšířenější a nejznámější kryptoměny světa, uvedla agentura Reuters.

MF a ČNB zřejmě opět nedoporučí vládě nyní přijímat euro

zprava MF a ČNB zřejmě opět nedoporučí vládě nyní přijímat euro

Měny a sazby | 20.12.2017


Praha - Ministerstvo financí a Česká národní banka zřejmě opět doporučí vládě prozatím nestanovovat cílové datum vstupu do eurozóny. Vláda má v pátek na programu každoroční materiál MF a ČNB o vyhodnocení plnění maastrichtských konvergenčních kritérií a stupně ekonomické sladěnosti ČR s eurozónou. Materiál takové doporučení vždy v posledních letech obsahoval. Navíc vláda Andreje Babiše (ANO) ve svém programovém prohlášení uvedla, že nebude o vstup do eurozóny usilovat.

Inflační jestřáb má být na stokoruně. ČNB hledá, kdo nakreslí Aloise Rašína

zprava Inflační jestřáb má být na stokoruně. ČNB hledá, kdo nakreslí Aloise Rašína

Měny a sazby | 25.11.2017


Česká národní banka vypsala soutěž na návrh nové stokoruny, které bude vévodit portrét prvního československého ministra financí Aloise Rašína. Půjde však pouze o speciální edici k výročí sta let budování československé měny. Stávající stokorunu s Karlem IV. nový návrh nenahradí.

Experimentoval s kódem, omylem tím nenávratně smazal miliardy korun

zprava Experimentoval s kódem, omylem tím nenávratně smazal miliardy korun

Měny a sazby | 09.11.2017


Vývojář s přezdívkou „devops199“ omylem využil chybu, která z něj učinila vlastníka téměř sedmi miliard korun v kryptoměně Ethereum. Přivlastnil si tak peníze mnoha dalších uživatelů. Když to zjistil, v panice kód smazal. Tím však chybu neopravil, naopak, prostředky na zasažených účtech jsou navždy ztraceny.

Bitcoiny a další kryptoměny zakázali i ve Vietnamu

zprava Bitcoiny a další kryptoměny zakázali i ve Vietnamu

Měny a sazby | 01.11.2017


Virtuální měna bitcoin dostala další velkou ránu. Poté, co bylo obchodování s ní zakázáno v Číně, přistoupili ke stejnému kroku také zákonodárci ve Vietnamu. A obchodování postavili mimo zákon nejen s bitcoiny, ale také s dalšími kryptoměnami, jako je například ethereum.

Investiční banka varuje: Dejte bacha, bitcoin není nové zlato

zprava Investiční banka varuje: Dejte bacha, bitcoin není nové zlato

Měny a sazby | 24.10.2017


Americká investiční banka Goldman Sachs ve své poslední zprávě klientům sdělila, že kryptoměny, jako je bitcoin, nejsou „nové zlato“. Digitální měny jsou dle slov analytického týmu banky příliš volatilní a především rizikovou investicí, například kvůli hackingu. Investoři by si proto měli dát pozor. Stejně tak by neměli zapomínat na osvědčené „matadory“ diverzifikovaných portfolií.

Koruna se drží pod 26 Kč/EUR, dnes dál mírně posílila, akcie ČEZ táhly burzu

zprava Koruna se drží pod 26 Kč/EUR, dnes dál mírně posílila, akcie ČEZ táhly burzu

Měny a sazby | 05.10.2017


Praha - Česká měna se i dnes udržela pod hranicí 26 Kč/EUR, proti pondělku byla kolem 17:00 o dva haléře silnější na 25,92 Kč/EUR. Vůči dolaru zpevnila o čtyři haléře na 22,06 Kč/USD. Vyplývá to z informací na serveru Patria Online. Pražskou burzu dnes akcie elektrárenské společnosti ČEZ dotáhly k pátému růstovému dnu v řadě. Index PX přidal mírných 0,04 procenta na 1051,20 bodu. V červených číslech ale skončily všechny čtyři finanční tituly. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Bitcoiny jsou podvod, prohlásil šéf největší americké banky

zprava Bitcoiny jsou podvod, prohlásil šéf největší americké banky

Měny a sazby | 17.09.2017


Generální ředitel největší americké banky JPMorgan Jamie Dimon podrobil ostré kritice kybernetickou měnu bitcoin a označil ji za podvod. Předpověděl rovněž, že kupci této měny v budoucnosti utrpí rozsáhlé ztráty. Informoval list Financial Times.

Bublina splaskla. Hodnota bitcoinu začala prudce klesat

zprava Bublina splaskla. Hodnota bitcoinu začala prudce klesat

Měny a sazby | 15.09.2017


Bitcoiny zasáhlo v tomto týdnu doslova zemětřesení. Přestože tato virtuální měna prakticky celý letošní rok posilovala, nyní se začala prudce propadat. A vše nasvědčuje tomu, že tento pokles se jen tak nezastaví.

Ipsos: Většina Čechů virutálním měnám nevěří a nechce je koupit

zprava Ipsos: Většina Čechů virutálním měnám nevěří a nechce je koupit

Měny a sazby | 12.09.2017


Praha - Většina Čechů virtuálním měnám, jako je například bitcoin, nedůvěřuje a neuvažuje o jejich nákupu. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro firmu TopForex, která se zabývá zprostředkováním obchodů na měnových trzích. Podle TopForexu se na nedůvěře lidí k virtuálním měnám podílí neznalost fungování těchto měn i kolísání jejich hodnoty.

Digitální měny již společně překonaly tržní kapitalizaci 100 miliard amerických dolarů

zprava Digitální měny již společně překonaly tržní kapitalizaci 100 miliard amerických dolarů

Měny a sazby | 08.06.2017


Největší zásluhu na tomto symbolickém úspěchu má bitcoin, jehož kurz zaznamenal v posledních týdnech působivé posílení.

Česká měna mírně posílila vůči euru i dolaru, burza zrychlila pondělní pokles

zprava Česká měna mírně posílila vůči euru i dolaru, burza zrychlila pondělní pokles

Měny a sazby | 31.05.2017


Česká měna dnes mírně posílila k euru i dolaru. Koruna k 17:00 zpevnila oproti předchozímu závěru k euru o dva haléře na 26,46 Kč/EUR a vůči dolaru o tři haléře na 23,67 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Bitcoin dosáhl nového rekordu. Nejslavnější kryptoměna vytrvale stoupá

zprava Bitcoin dosáhl nového rekordu. Nejslavnější kryptoměna vytrvale stoupá

Měny a sazby | 24.05.2017


Kybernetická měna bitcoin pokračuje v růstech na nové rekordy a její hodnota stoupla nad 2 000 dolarů. Za poslední měsíc tak vzrostla o více než 65 procent.

Bitcoin prolomil rekord, je nejdražší v historii. Pomohla mu legalizace v Japonsku

zprava Bitcoin prolomil rekord, je nejdražší v historii. Pomohla mu legalizace v Japonsku

Měny a sazby | 10.05.2017


Virtuální měna se v úterý odpoledne obchodovala za více než 1720 dolarů za jednotku. Jde o nejvyšší cenu od roku 2009, kdy bitcoin vznikl. Poptávku ženou vzhůru zejména investoři z Japonska poté, co ho tamní vláda uznala za legální platební prostředek. Oproti loňskému květnu je nyní bitcoin téměř čtyřikrát dražší, jen za posledních šest týdnů se cena zvýšila skoro o polovinu.

Euro po zvolení Macrona posílilo nad hranici 1,1 dolaru

zprava Euro po zvolení Macrona posílilo nad hranici 1,1 dolaru

Měny a sazby | 09.05.2017


Euro se poprvé od amerických prezidentských voleb dostalo nad hodnotu 1,1 dolaru (26,703 korun). Na asijských trzích tak po ohlášení vítězství Emmanuela Macrona ve francouzských prezidentských volbách posílilo o 0,2 procenta. Euro také posílilo vůči japonskému jenu, a to na dvanáctiměsíční maximum, uvedla agentura Reuters.

Pozor na dolarové bankovky, narůstá počet padělků. Koruny zatím „odpočívají“

zprava Pozor na dolarové bankovky, narůstá počet padělků. Koruny zatím „odpočívají“

Měny a sazby | 05.05.2017


Česká národní banka (ČNB) vede statistiku zachycených padělaných a pozměněných bankovek, které byly na území ČR v průběhu času zachyceny. Za letošní první čtvrtletí jich bylo celkem 638. Z toho 315 kusů bankovek české měny, 197 společné evropské měny a 118 nominálů strýčka Sama. Zbylých osm kusů tvořily ostatní měny. Oproti stejnému období loňského roku šlo o nárůst o čtyřiatřicet kusů, zasloužily se o něj ale hlavně dolarové bankovky.

Česká měna je znovu stejně slabá jako při intervencích, k návratu nad 27 korun za euro jí stačily dva týdny

zprava Česká měna je znovu stejně slabá jako při intervencích, k návratu nad 27 korun za euro jí stačily dva týdny

Měny a sazby | 21.04.2017


Česká měna se ve čtvrtek odpoledne dostala až nad 27 korun za euro, minulý týden přitom prolomila i hranici 26,50 a vypadalo to, že se po ukončení intervencí bude držet silnější. Korunu sráží posilování eura i nejistota kolem francouzských prezidentských voleb. Citlivost české měny na světový politický vývoj zvyšuje velké množství spekulativních peněz, které do Česka přitekly před ukončením intervencí ČNB.

Koruna po víkendu přidala desetník a záhy o něj přišla. Růst kurzové ztráty ČNB se zastavil

zprava Koruna po víkendu přidala desetník a záhy o něj přišla. Růst kurzové ztráty ČNB se zastavil

Měny a sazby | 12.04.2017


Od ukončení intervencí je koruna silnější o něco přes 40 haléřů. V pondělí dále posílila až o 10 haléřů, následně tento zisk smázla a momentálně se pohybuje na pátečních hodnotách. Na vývoji kurzu koruny závisí i kurzová ztráta ČNB, ta ale neznamená pro banku žádné komplikace.

Prudké posílení koruny se rychle blíží, kurzové zajištění podražilo

zprava Prudké posílení koruny se rychle blíží, kurzové zajištění podražilo

Měny a sazby | 16.01.2017


Ceny zboží a služeb začaly v Česku po letech stagnace stoupat. Česká národní banka tím ztrácí důvod udržovat korunu slabou a blíží se okamžik, kdy ji pustí ze řetězu. Stane se tak někdy po začátku dubna a prvotní reakcí nejspíš bude prudké posílení české měny. Pak bude chvíli lítat nahoru dolů.

Obří bitcoinové burzy čelí podezření z manipulace trhu

zprava Obří bitcoinové burzy čelí podezření z manipulace trhu

Měny a sazby | 14.01.2017


Čínská centrální banka začala vyšetřovat obří bitcoinové burzy v Pekingu a Šanghaji pro podezření z manipulace s trhem, praní špinavých peněz a další trestné činy. Kurz bitcoinu na toto oznámení reagoval výrazným poklesem.

Bitcoin zažívá otřesy, jeho hodnota překonala historický rekord a pak se prudce propadla

zprava Bitcoin zažívá otřesy, jeho hodnota překonala historický rekord a pak se prudce propadla

Měny a sazby | 06.01.2017


Hodnota digitální měny bitcoin ve čtvrtek vyšplhala na nová historická maxima. Odpoledne se však prudce propadla a večer držela pozici u 1000 dolarů za bitcoin. Důvody dlouhodobého růstu jsou nejasné, může za ním stát vyšší zájem z Číny či Indie. Nejasné jsou pak i důvody odpoledního propadu. Celková hodnota bitcoinů v oběhu se aktuálně pohybuje okolo 16 miliard dolarů. Ve čtvrtek ráno činila 18 miliard.

Bitcoin kvůli měnovým zmatkům v Indii dosáhl maxima za tři roky

zprava Bitcoin kvůli měnovým zmatkům v Indii dosáhl maxima za tři roky

Měny a sazby | 12.12.2016


Hodnota kybernetické měny bitcoin dosáhla dnes nejvyšší úrovně za téměř tři roky. Za poslední měsíc bitcoin získal devět procent a vzhůru jej táhla poptávka v Indii v důsledku rozhodnutí tamní vlády zrušit v rámci boje s korupcí dvě bankovky s nejvyšší nominální hodnotou.

Euro smazalo rekordní ztráty po italském referendu, evropské akcie rostou nejvíce od října. Vrásky na čele mají banky

zprava Euro smazalo rekordní ztráty po italském referendu, evropské akcie rostou nejvíce od října. Vrásky na čele mají banky

Měny a sazby | 07.12.2016


Investoři se obávají, že by se Itálie mohla po referendu dostat do politické i ekonomické krize. Euro zareagovalo propadem vůči americkému dolaru, ztráty ale smazalo. Evropské akcie se navzdory výsledku referenda vyšplhaly na nejvyšší úroveň od konce října. Renziho demise by mohla zvýšit politickou nejistotu v Itálii, která je třetí největší ekonomikou eurozóny.

Firmy budou pomáhat ČNB s korunou

zprava Firmy budou pomáhat ČNB s korunou

Měny a sazby | 01.12.2016


ČNB včera zveřejnila čerstvou sadu čísel z oblasti bankovní, měnové a úrokové statistiky. Velmi zajímavá je situace u úvěrů českým nefinančním podnikům. Pod vcelku nezáživnou pokličkou růstu celkových firemních úvěrů letos mírně pod 7 % je skryt zarážející trend: zatímco úvěry v korunách v posledních měsících prakticky přestaly růst (tj. co si některé firmy půjčí, to jiné ve stejnou dobu splatí), cizoměnové úvěry už od února rostou dvojcifernými tempy. A čím dál rychleji.

Yellenová: Fed by mohl už brzy zvýšit úrokové sazby

zprava Yellenová: Fed by mohl už brzy zvýšit úrokové sazby

Měny a sazby | 18.11.2016


Důvodů ke zvýšení úrokových sazeb v USA je stále více a centrální banka (Fed) by k němu mohla přikročit už brzy, pokud se bude trh práce dál zlepšovat a inflace bude pokračovat v růstu. V materiálech připravených pro dnešní vystoupení před společným hospodářským výborem Kongresu to uvedla šéfka Fedu Janet Yellenová. Její slova dál zvýšila pravděpodobnost, že Fed zvýší základní sazbu už na prosincovém zasedání.

Dolar je nejsilnější za posledních 13 let

zprava Dolar je nejsilnější za posledních 13 let

Měny a sazby | 17.11.2016


Americký dolar mírně sestupoval ze středečních maxim, nyní však obnovil růst a jeho index vystoupil na novou nejvyšší úroveň za 13,5 roku. Americkou měnu tlačí vzhůru vyhlídky na brzké zvýšení úrokových sazeb, vůči ostatním měnám si dolar polepšil od prezidentských voleb.

Efekt Trump odtrhl českou měnu od 27 korun za euro. Investoři se bojí prodloužení intervencí

zprava Efekt Trump odtrhl českou měnu od 27 korun za euro. Investoři se bojí prodloužení intervencí

Měny a sazby | 13.11.2016


Kurz koruny se v pátek ráno odlepil od 27 korun za euro a oslabil na 27,1 koruny. Stojí za tím obava investorů z politiky Donalda Trumpa, na niž by zprostředkovaně musela reagovat i ČNB. Ze Zprávy o inflaci lze odvodit, že kurz posílí ke konci příštího roku na 26 korun za euro.

ČNB ukončí intervence po letních prázdninách, euro může být i za 25 korun, tvrdí analytici

zprava ČNB ukončí intervence po letních prázdninách, euro může být i za 25 korun, tvrdí analytici

Měny a sazby | 02.11.2016


Koruna k euru může po ukončení intervencí Českou národní bankou (ČNB) posílit krátkodobě až k hranici 25 korun za euro. Jako nejpravděpodobnější termín konce intervencí (tzv. exit) se nyní zdá začátek podzimu příštího roku. Vyplývá to z analýzy společnosti Cyrrus, která byla zveřejněna ve středu.

Vývozci lobbují za slabou korunu. Asociace exportérů se bojí posílení české měny k hodnotě 25,50 Kč za euro

zprava Vývozci lobbují za slabou korunu. Asociace exportérů se bojí posílení české měny k hodnotě 25,50 Kč za euro

Měny a sazby | 02.11.2016


Intervence České národní banky pravděpodobně skončí v průběhu příštího roku, exportéři by si však přáli jejich prodloužení. Asociace exportérů očekává, že česká měna po ukončení kurzového závazku posílí až na 25,50 koruny za euro. Podle ekonoma Michala Skořepy však nebude posílení koruny tak výrazné vzhledem k uzavírání pozic ze strany zahraničních spekulantů.

Mexická měna se upíná na volby v USA

zprava Mexická měna se upíná na volby v USA

Měny a sazby | 25.10.2016


Kandidatura Trumpa způsobila od ledna do září 2016 pokles pesa o 20 procent. Zlom ve vývoji mexického pesa nastal 26. září. Šlo o den, kdy se konala první televizní debata, v níž měla navrch Clintonová.

Výroky šéfa ECB srazily kurz eura. Evropská měna klesla na sedmiměsíční minimum vůči dolaru

zprava Výroky šéfa ECB srazily kurz eura. Evropská měna klesla na sedmiměsíční minimum vůči dolaru

Měny a sazby | 21.10.2016


Kurz evropské měny během pátku klesl až na 1,09 eura za dolar. Trhy reagují na výroky šéfa ECB Maria Draghiho, který naznačil, že banka nebude ukončovat program nákupu dluhopisů. Dolar naopak posiloval. Investoři věří, že Fed zvýší úrokové sazby.

Konec eura? Měna brzy zkolabuje, všechno je špatně, varuje její zakladatel

zprava Konec eura? Měna brzy zkolabuje, všechno je špatně, varuje její zakladatel

Měny a sazby | 18.10.2016


Německý ekonom a otec jednotné evropské měny Otmar Issing tvrdí, že euro stojí před kolapsem. Měna podle něj potřebuje reformu, jinak zanikne. K vážné situaci podle něj přispěly i neuvážené půjčky Řecku a Irsku. Píše to britský The Telegraph.

Hrozba tvrdého brexitu oslabila libru na nejnižší úrovně od poloviny 80. let. Akcie v Londýně ale posilují

zprava Hrozba tvrdého brexitu oslabila libru na nejnižší úrovně od poloviny 80. let. Akcie v Londýně ale posilují

Měny a sazby | 05.10.2016


Hrozba tvrdého brexitu dostala britskou libru pod prodejní tlak. Ta tak oslabila na nejnižší úrovně od poloviny 80. let. Pro ministerskou předsedkyni Theresu Mayovou je prioritou omezení přílivu imigrantů ze zemí EU, což může vést k vystoupení Británie ze společného evropského trhu. Na rozdíl od britské měny akcie na londýnské burze posilují. Index FTSE 100 táhnou nahoru akcie nadnárodních firem, které mají významný podíl příjmů v zahraničních měnách.

Libra prohlubuje svůj pád. Dosáhla nového 31letého minima

zprava Libra prohlubuje svůj pád. Dosáhla nového 31letého minima

Měny a sazby | 04.10.2016


Britská libra se v obavě z možných dopadů vystoupení Británie z Evropské unie propadla vůči dolaru na nové minimum za 31 let. Sestoupila tak pod úroveň, na niž klesla po červnovém referendu, ve kterém se britští voliči vyslovili pro odchod z evropského bloku. Vůči euru je pak nejníže za tři roky. Pohyb na měnových trzích je reakcí na vyjádření britské premiérky Theresy Mayové, že vyjednávání o vystoupení z Evropské unie Londýn zahájí v březnu příštího roku.

Záhadný miliardář a jeho roboti. Podezřelý byznys hlavního sponzora druhé nejvyšší hokejové ligy

zprava Záhadný miliardář a jeho roboti. Podezřelý byznys hlavního sponzora druhé nejvyšší hokejové ligy

Měny a sazby | 14.09.2016


Sponzoruje českou hokejovou reprezentaci, její jméno nese druhá nejvyšší česká hokejová liga, do několika elitních českých a slovenských hokejových klubů nasypala či stále sype desítky milionů korun. Společnost World Systems Market (WSM) si již několik let buduje image úspěšné firmy. A to doslova po celém světě. „Softwarová řešení dnes dodáváme od Austrálie až po severní Ameriku. Pobočky jsou v Rusku, na Slovensku, v Česku, centrálu a sídlo máme ve Spojených státech,“ říká zakladatel společnosti Jiří Kubíček. Způsob, jakým firma údajně vydělává peníze, ale vzbuzuje u expertů z kapitálových trhů velké pochyby.

Měď zdražuje, vliv má Fed a vývoj dolaru

zprava Měď zdražuje, vliv má Fed a vývoj dolaru

Měny a sazby | 08.09.2016


Ceny mědi dnes stouply nejvýše za poslední dva týdny. Surovině pomáhají naděje, že americká centrální banka (Fed) ponechá úrokové sazby beze změn. Tyto vyhlídky drží pod krkem americký dolar – a pomáhají tak k růstu ceně mědi.

Globální obchodování s devizami poprvé v tomto tisíciletí kleslo

zprava Globální obchodování s devizami poprvé v tomto tisíciletí kleslo

Měny a sazby | 02.09.2016


Objem globálního obchodování s měnami vykázal první pokles v tomto tisíciletí. Letos v dubnu činil jeho denní průměr 5,1 bilionu dolarů (asi 124 bilionů Kč) a proti rekordním 5,4 bilionu dolarů z dubna 2013 byl nižší o 5,5 procenta. Uvedla to v tříletém přehledu Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS).

Zmizelé miliardy. Třetina obchodníků s bitcoiny už čelila útoku hackerů

zprava Zmizelé miliardy. Třetina obchodníků s bitcoiny už čelila útoku hackerů

Měny a sazby | 30.08.2016


Hackeři podle studie napadli za posledních šest let až třetinu všech obchodních platforem s bitcoiny, tvrdí expert. Navíc neexistuje jednotná politika v případě náhrady ztrát. Odborníci se tak shodují, že řešení otázky bezpečnosti této měny je zatím v nedohlednu.

Sazby v USA by mohly jít nahoru ještě letos. Čeká se na čísla o nezaměstnanosti

zprava Sazby v USA by mohly jít nahoru ještě letos. Čeká se na čísla o nezaměstnanosti

Měny a sazby | 29.08.2016


Šéfka americké centrální banky na setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole naznačila, že by Fed mohl zvýšit úrokové sazby do konce letošního roku. Jisté to však zdaleka není. Zvýšení sazeb může ovlivnit zpráva o srpnovém vývoji na trhu práce. Ve hře jsou proto nyní dva termíny - zářijový a prosincový, kdy už bude v USA po prezidentských volbách.

Banky plánují vytvořit vlastní kryptoměnu. Chtějí víc vydělat

zprava Banky plánují vytvořit vlastní kryptoměnu. Chtějí víc vydělat

Měny a sazby | 25.08.2016


Digitální měna by měla srazit cenu za provedení transakcí a zároveň je zrychlit. Stále je třeba překonávat obavy o bezpečnost kryptoměn. Část zaměstnanců bank, kteří transakce vyřizují, možná přijde o práci.

Silný jen uškodil japonskému vývozu

zprava Silný jen uškodil japonskému vývozu

Měny a sazby | 19.08.2016


Vývoz z Japonska se v červenci meziročně propadl o 14 procent, nejprudším tempem od světové finanční krize. Vyplývá to z dnešních údajů tamní vlády. Poptávku po japonském zboží nyní podkopává silný kurz tamní měny i slabší růst v zahraničí.

Bitcoinová burza chce přenést ztráty z útoku na všechny uživatele

zprava Bitcoinová burza chce přenést ztráty z útoku na všechny uživatele

Měny a sazby | 08.08.2016


Bitcoinová burza Bitfinex, která byla tento týden okradena při hackerském útoku, zvažuje, že by ztrátu v hodnotě zhruba 70 milionů USD (1,7 miliardy Kč) rozdělila mezi všechny své uživatele. Informoval o tom server finanční televize CNBC. Rozhodnutí ale zatím nepadlo.

Hackeři ukradli bitcoiny za více jak miliardu korun. Napadli jednu z největších burz

zprava Hackeři ukradli bitcoiny za více jak miliardu korun. Napadli jednu z největších burz

Měny a sazby | 03.08.2016


Po hackerském útoku zmizelo z jedné z největších světových burz s virtuálními měnami Bitfinex 120 tisíc bitcoinů. Obchody na burze byly zastaveny. Nejsou možné žádné převody uložených bitcoinů i dalších kryptoměn. Kurz bitcoinu reaguje propadem. Nedůvěru v Bitcoin již dříve vyvolal pád největší burzy Mt. Gox.

Ruský rubl letos posiluje, vládě to dělá starosti

zprava Ruský rubl letos posiluje, vládě to dělá starosti

Měny a sazby | 25.07.2016


Ruští vládní činitelé varují před posilováním rublu, prohlubuje totiž rozpočtový schodek a snižuje konkurenceschopnost ruských výrobků. Rozpočet totiž počítá s vyšší cenou ropy a slabším rublem, hrozí tak, že ruská vláda by na pokrytí deficitu utratila celý rezervní fond. Po slovní intervenci ruských vládních představitelů rubl mírně poklesl, a to i kvůli poklesu cen ropy.

Koruna je podle společnosti Roklen silně podhodnocená vůči euru i vůči dolaru

zprava Koruna je podle společnosti Roklen silně podhodnocená vůči euru i vůči dolaru

Měny a sazby | 19.07.2016


Koruna je výrazně podhodnocená, ukazuje to index síly české měny, který sestavují analytici společnosti Roklen. Euro by podle Roklen indexu síly koruny mělo mít hodnotu 18 korun 45 haléřů, a dolar dokonce jen 11 korun 62 haléře.

Nečekaně silná data z amerického trhu práce podpořila dolar

zprava Nečekaně silná data z amerického trhu práce podpořila dolar

Měny a sazby | 11.07.2016


Americký dolar si během minulého týdne vůči dolaru polepšil o více než procento. Zatímco na počátku týdne se kurz nacházel ještě u 1,115 USD/EUR, v jeho závěru byla dokonce otestována hladina 1,10 USD/EUR. Ve světle pokračujícího oslabování britské libry profitovala americká měna ze svého postavení bezpečného přístavu. Páteční seance přinesla zvýšenou kurzovou volatilitu, která souvisela se zveřejněním červnových statistik z amerického trhu práce. Počet nově vytvořených pracovních míst totiž výrazným způsobem překonal tržní očekávání – dosáhl 287 tisíc oproti trhem předpokládaným 180 tisícům. Nicméně ani takto pozitivní impuls nevedl k prolomení hladiny 1,10 USD/EUR, která se jeví jako silná úroveň podpory. A koneckonců další dílčí statistiky z amerického trhu práce až tak povzbudivé nebyly – míra nezaměstnanosti vzrostla více, než se čekalo, naopak dynamika průměrných hodinových výdělků za očekáváními zaostala.

Libra pokračuje v propadu. Vůči dolaru klesla kvůli brexitu na nové 31leté minimum

zprava Libra pokračuje v propadu. Vůči dolaru klesla kvůli brexitu na nové 31leté minimum

Měny a sazby | 08.07.2016


Libra pokračuje v propadu, vůči dolaru prolomila hranici 1,3 dolaru a sestoupila až na 1,2798 amerického dolaru. Mezi investory rostou obavy z obecnějších důsledků britského referenda. Mají strach z možného šíření finančních potíží napříč jednotlivými státy. To je nutí investovat do bezpečnějších aktiv, jakými jsou vedle japonského jenu například vládní dluhopisy.

Problém brexit. Posune ČNB intervence na koruně?

zprava Problém brexit. Posune ČNB intervence na koruně?

Měny a sazby | 30.06.2016


Problém brexit. Posune ČNB intervence na koruně?

Na pořízení eur či kun máte čas, pro dolary a libry však běžte hned

zprava Na pořízení eur či kun máte čas, pro dolary a libry však běžte hned

Měny a sazby | 29.06.2016


Touha většiny Britů po „nezávislosti“ má příjemný vedlejší efekt pro české turisty – proti loňsku mohou výrazně ušetřit. Zatímco loni před začátkem prázdnin stálo podle kurzu ČNB 100 liber kolem 3 800 korun, podle aktuálních údajů by ve směnárně stačilo jen 3 278 korun.

Hrátky s kurzem. Libra spadla, platby kartou to však Čechům nezlevnilo

zprava Hrátky s kurzem. Libra spadla, platby kartou to však Čechům nezlevnilo

Měny a sazby | 28.06.2016


Britská libra přes noc na pátek pod tíhou zpráv o brexitu zlevnila o téměř dvě koruny. Mnozí Češi toho chtěli využít k levnějším nákupům, ale některé banky a kartové asociace jim ještě několik dní poté účtovaly staré, a tedy nevýhodné kurzy.

Finanční trhy podcenily brexit, míní šéfka MMF Lagardeová

zprava Finanční trhy podcenily brexit, míní šéfka MMF Lagardeová

Měny a sazby | 27.06.2016


Finanční trhy "značně podcenily" výsledek britského hlasování o odchodu z Evropské unie. Prohlásila to šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. Současně však uvedla, že na trhu není panika a centrálním bankéřům se podařilo učinit vše proto, aby se situace na trhu uklidnila.

Investoři masivně skupovali britské bondy, ceny dosáhly historických maxim

zprava Investoři masivně skupovali britské bondy, ceny dosáhly historických maxim

Měny a sazby | 23.06.2016


V předvečer hlasování o vystoupení Londýna z unie investoři masivně skupovali dluhopisy ostrovní vlády. Jen od dvacátého února, kdy britský premiér David Cameron oznámil červnové referendum, podražily o bezmála čtyři procenta. To je nejvíce z vyspělé Evropy, ceny britských bondů se tak zároveň dotkly historických maxim.

Bitcoin za rok téměř ztrojnásobil hodnotu, nových mincí bude méně

zprava Bitcoin za rok téměř ztrojnásobil hodnotu, nových mincí bude méně

Měny a sazby | 22.06.2016


Cena kryptovaluty bitcoin letí v posledních týdnech nahoru a trh očekává, že současná hladina přes 660 dolarů (15 800 korun) za jeden bitcoin nebude konečná. V uplynulých dnech sahala jeho cena i přes 750 dolarů (18 000 korun). Začátkem července totiž dojde k půlení, tedy snížení počtu mincí, které lze vygenerovat poskytováním výpočetního výkonu pro potřeby systému transakcí. Nových bitcoinů půjde do oběhu méně, celkový počet mincí je omezen na 21 milionů. Nyní jich cirkuluje přes 15,6 milionu.

Hodnota bitcoinu stoupla na více než dvouleté maximum 750 dolarů

zprava Hodnota bitcoinu stoupla na více než dvouleté maximum 750 dolarů

Měny a sazby | 17.06.2016


Hodnota kybernetické měny bitcoin dnes stoupla o osm procent na 750 dolarů (zhruba 18.000 Kč). Dostala se tak na nejvyšší úroveň od začátku roku 2014. Podle agentury Reuters někteří investoři hledají v bitcoinech bezpečné útočiště kvůli obavám ohledně vývoje světové ekonomiky a nejistotě před referendem o setrvání Británie v Evropské unii.

Veletoče na libře nekončí

zprava Veletoče na libře nekončí

Měny a sazby | 16.06.2016


Přesně za týden se budou britští voliči rozhodovat o tom, jestli Velká Británie zůstane součástí Evropské unie či nikoliv. Průzkumy veřejného mínění v posledních dnech ukazují na vzestup podílu voličů, kteří chtějí hlasovat proti setrvání Británie v Unii, a to primárně na úkor nerozhodnutých voličů. Průzkumy tak ukazují na velmi vyrovnaný soubor obou táborů. Výrazně se zvýšila pravděpodobnost opuštění i podle informací ze sázkových kanceláří, a to na zhruba 40 %. Jakou reakci lze očekávat den po referendu na britské libře?

Přijde Brexit? Trump sebere moc Fedu? Padne jüan či jen?

zprava Přijde Brexit? Trump sebere moc Fedu? Padne jüan či jen?

Měny a sazby | 15.06.2016


Do britského referenda o EU, které nás čeká 23. června, zbývá jen několik málo dní. Poslední průzkumy naznačují příklon k odmítnutí EU. Nejdramatičtější výsledek předpovídá v pátečním průzkumu ORB. S desetibodovým náskokem se obyvatelé Velké Británie rozhodnou pro odchod z EU. Trh obchodující s kurzem libry je za současné situace nefunkční, na trhu opcí s datem splatnosti po referendu v podstatě neexistuje likvidita. Nestabilita malého objemu opcí, které se ještě obchodují, vyskočila na úroveň, jakou jsme nezažili ani v nejčernějších chvílích globální finanční krize.

Japonský jen kvůli nervozitě z brexitu posiluje, libra klesá

zprava Japonský jen kvůli nervozitě z brexitu posiluje, libra klesá

Měny a sazby | 13.06.2016


Japonský jen dnes na devizových trzích opět posiluje, k euru i k britské libře se vyhoupl na nejvyšší hodnotu za tři roky. K růstu japonské měny přispívají obavy investorů před britským referendem o setrvání v Evropské unii.

Dolar sílu neudržel a prolomil 1,113 za euro

zprava Dolar sílu neudržel a prolomil 1,113 za euro

Měny a sazby | 31.05.2016


Pondělí se ve výsledku neslo ve znamení oslabení americké měny. Ta se na páru s eurem dostala až na 1,113 EURUSD. Dolarkoruna se propadla na 24,26 USDCZK. Eurokoruna se pak obchoduje na 27,022 EURCZK.

Data z amerického trhu práce sníží šance na utahování měnové politiky Fedu

zprava Data z amerického trhu práce sníží šance na utahování měnové politiky Fedu

Měny a sazby | 30.05.2016


Americká ekonomika v Q1 16 podle zpřesněného odhadu vzrostla v Q1 16 o 0,8 % q/q anualizovaně (trh +0,9 %) oproti původně udávaným 0,5 %.

Zlotý a forint navzdory ratingovému dopingu oslabují. Trápí je strach z Fedu?

zprava Zlotý a forint navzdory ratingovému dopingu oslabují. Trápí je strach z Fedu?

Měny a sazby | 24.05.2016


Měnám našich sousedů - tedy zlotému a forintu - se v posledních dnech nedaří. Přitom překvapivě pozitivní hodnocení od ratingových agentur z posledních dvou týdnů hovořilo pro to, aby obě středoevropské měny zpevnily. Kde je tedy chyba?

Bitcoin bojuje o přežití. Ohrožují ho spory vývojářů i platební systémy Googlu či Applu

zprava Bitcoin bojuje o přežití. Ohrožují ho spory vývojářů i platební systémy Googlu či Applu

Měny a sazby | 20.05.2016


Digitální měna bitcoin získala za dobu své existence 860 milionů dolarů na investicích. Teď platebnímu systému kvůli sporům vývojářů hrozí kolaps. Dominantní postavení v digitálním placení zřejmě získají technologické firmy jako Google, Apple nebo Facebook.

Čínská banka kupuje v Londýně obří trezor na zlato

zprava Čínská banka kupuje v Londýně obří trezor na zlato

Měny a sazby | 18.05.2016


Největší čínská státní banka ICBC kupuje od britské banky Barclays trezor, do kterého se vejde 2000 tun zlata nebo jiných vzácných kovů. Trezor na utajeném místě v Londýně je jeden z největších a nejbezpečnějších v Evropě, píše deník The Guardian.

Čínská banka kupuje v Londýně obří trezor na zlato

Měny a sazby | 18.05.2016


Největší čínská státní banka ICBC kupuje od britské banky Barclays trezor, do kterého se vejde 2000 tun zlata nebo jiných vzácných kovů. Trezor na utajeném místě v Londýně je jeden z největších a nejbezpečnějších v Evropě, píše deník The Guardian.

Jsme připraveni dál oslabit korunu, uvedla většina členů Bankovní rady ČNB

zprava Jsme připraveni dál oslabit korunu, uvedla většina členů Bankovní rady ČNB

Měny a sazby | 13.05.2016


ČNB bude dál bránit posílení české měny pod hranici 27 korun za euro. Členové bankovní rady jsou připraveni ji dále oslabit, pokud by inflace nebyla tak vysoká, jak ČNB plánuje. Momentálně ale není nutné na takzvaném kurzovém závazku nic měnit, vyplývá ze zápisu.

Wright neposkytne další důkazy, že je tvůrcem bitcoinu

zprava Wright neposkytne další důkazy, že je tvůrcem bitcoinu

Měny a sazby | 06.05.2016


Sydney - Australský podnikatel Craig Wright, který tento týden oznámil, že je tvůrcem kybernetické měny bitcoin, neposkytne další důkazy potvrzující jeho prohlášení, jak slíbil. Na svém blogu uvedl, že k tomu nemá odvahu. Své tvrzení o autorství bitcoinu však neodvolal, upozorňují agentury.

Velké dolarové krvácení aneb co je katem americké měny

zprava Velké dolarové krvácení aneb co je katem americké měny

Měny a sazby | 04.05.2016


Americký dolar během dnešního dne prolomil hranici 1,160 EURUSD. Stalo se tak vůbec poprvé od srpna 2015. Co stojí za tak intenzivním krvácením americké měny? První a pravděpodobně nejčastější odpovědí jsou data. V souvislosti s tím je však potřeba sledovat i úrokovou oblast, která je klíčová pro monitoring trendu vývoje měn. Aktuální situace totiž naznačuje, že staré „poučky“ už neplatí, a proto je potřeba hledat dolarového „kata“ někde jinde.

Středoevropské měny byly na úvod týdne v klidu

zprava Středoevropské měny byly na úvod týdne v klidu

Měny a sazby | 03.05.2016


Kvůli svátku zavřený londýnský trh se na středoevropských měnách projevil nižší obchodní aktivitou i kurzovou volatilitou.

Čína zasáhla do kurzu jüanu, zvýšila ho nejvíce za 11 let

zprava Čína zasáhla do kurzu jüanu, zvýšila ho nejvíce za 11 let

Měny a sazby | 29.04.2016


Čínská lidová banka dnes zvýšila oficiální kurz čínské měny o 0,56 procenta. Je to největší zvýšení za téměř 11 let, informovala agentura Reuters. Banka tak podle analytiků zřejmě reaguje na nejnovější oslabování amerického dolaru na světových trzích.

ECB míří ke zrušení 500eurové bankovky. Němci jsou proti

zprava ECB míří ke zrušení 500eurové bankovky. Němci jsou proti

Měny a sazby | 28.04.2016


Evropská centrální banka zřejmě 4. května na zasedání Rady guvernérů rozhodne o ukončení tisku bankovek v hodnotě 500 eur (více než 13 500 Kč), řekl informovaný zdroj. Rozhodnutí pravděpodobně zvýší napětí mezi ECB a Německem. Německo je pro zachování bankovky, která odpovídá hodnotě staré německé bankovky 1000 marek a je v souladu s tradičními preferencemi Němců, kteří před elektronickými penězi dávají přednost hotovosti.

Otrokářského prezidenta Jacksona nahradí na dvacetidolarovce otrokyně a aktivistka Tubmanová

zprava Otrokářského prezidenta Jacksona nahradí na dvacetidolarovce otrokyně a aktivistka Tubmanová

Měny a sazby | 21.04.2016


WASHINGTON/PRAHA Mezi lidmi se jí říká Jackson. Americká dvacetidolarová bankovka ale o svůj symbol - sedmého prezidenta USA Andrewa Jacksona - přijde. Nahradí jej aktivistka Harriet Tubmanová, která se tak stane první ženou a prvním Afroameričanem, který bude v současnosti na bankovce.

Dolar oslabil kvůli nepříznivým údajům o ekonomice USA

zprava Dolar oslabil kvůli nepříznivým údajům o ekonomice USA

Měny a sazby | 20.04.2016


New York - Americký dolar dnes oslabil vůči euru i některým dalším měnám. Nepříznivé údaje o ekonomice Spojených států totiž podpořily očekávání, že americká centrální banka (Fed) nebude spěchat se zvyšováním úrokových sazeb.

Americký dolar dnes díky oživení cen ropy posiluje

zprava Americký dolar dnes díky oživení cen ropy posiluje

Měny a sazby | 14.04.2016


Londýn - Americký dolar dnes oživuje a vzdálil se z více než sedmiměsíčního minima vůči koši předních světových měn. Mezi investory vzrostl zájem o investice s vyšší výnosností, kam se řadí právě dolar, díky růstu cen ropy.

Česko by z přístupu k euru těžilo nejméně z regionu

zprava Česko by z přístupu k euru těžilo nejméně z regionu

Měny a sazby | 13.04.2016


Vstup do eurozóny je ze všech unijních zemí střední a východní Evropy (CEE) nejméně zajímavý pro Česko. Tvrdí to alespoň analytici ratingové agentury Fitch, podle nichž země už do značné míry z výhod společné měny těží externě. Jen hrstka dodatečných benefitů pro ekonomiku by prý byla po přístupu k euru draze vykoupena ztrátou suverenity české centrální banky.

Sázky proti dolaru sílí, důvěra v americkou měnu je nejnižší za dva roky

zprava Sázky proti dolaru sílí, důvěra v americkou měnu je nejnižší za dva roky

Měny a sazby | 05.04.2016


Stále více investorů se chce přiživit na trendu, který s příchodem letošního roku predikoval málokdo – klesajícím dolaru. Podle americké Komise pro obchodování s komoditními futures kontrakty věří hedgeové fondy a další spekulativní investoři dolaru nejméně za téměř dva roky.

Fintech Daily: Jaká je aktuální kapitalizace digitálních měn?

zprava Fintech Daily: Jaká je aktuální kapitalizace digitálních měn?

Měny a sazby | 04.04.2016


Tržní hodnota bitcoinu prolomila šest miliard dolarů. FinTech láká kapitál, rok 2016 zatím úspěšný.

Před 90 lety zřídilo Československo svoji centrální banku

zprava Před 90 lety zřídilo Československo svoji centrální banku

Měny a sazby | 31.03.2016


Praha - Vznik samostatného Československa v roce 1918 znamenal i potřebu zřízení zcela nových státních institucí. Jednou z nich byla centrální banka, jejíž vznik však komplikovala poválečná neutěšená hospodářská situace nového státu. Národní shromáždění sice přijalo zákon o akciové bance cedulové (bankovní zákon) již v dubnu 1920, samotná Národní banka Československá (NBČS), předchůdkyně dnešní České národní banky (ČNB), zahájila činnost až 1. dubna před 90 lety.

Dolar po projevu šéfky Fedu výrazně oslabil

zprava Dolar po projevu šéfky Fedu výrazně oslabil

Měny a sazby | 30.03.2016


New York - Kurz dolaru po dnešním vystoupení šéfky americké centrální banky (Fed) Janet Yellenové výrazně oslabil a proti euru sestoupil na minimum za více než týden. Yellenová mimo jiné řekla, že další zvyšování úrokových sazeb v USA bude opatrné.

Analytici ve čtvrtek nečekají změnu měnové politiky ČNB

zprava Analytici ve čtvrtek nečekají změnu měnové politiky ČNB

Měny a sazby | 29.03.2016


Praha - Bankovní rada České národní banky na měnovém zasedání ve čtvrtek 31. března nechá sazby na minimech a oznámí pokračování režimu devizových intervencí. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Podle nich lze ovšem na zasedání čekat debatu o možném zavedení záporných sazeb.

Teroristé zasadili úder evropským měnám. Přiblíží to odchod Britů z EU?

zprava Teroristé zasadili úder evropským měnám. Přiblíží to odchod Britů z EU?

Měny a sazby | 24.03.2016


LONDÝN/NEW YORK Evropské měny po úterních teroristických útocích v Bruselu oslabují, vzhůru se naopak vydal americký dolar. Například britská libra se k dolaru propadla až na týdenní minimum. Útoky tak zvýšily averzi investorů vůči riziku a současně podpořily názor, že se zvyšuje pravděpodobnost odchodu Británie z Evropské unie.

ČNB: Počet padělků bankovek a mincí loni klesl o 160 na 5301

zprava ČNB: Počet padělků bankovek a mincí loni klesl o 160 na 5301

Měny a sazby | 22.03.2016


Praha - V České republice bylo loni zadrženo 5301 kusů padělaných a pozměněných bankovek a mincí všech měn, meziročně o tři procenta méně. Častěji byly padělané zahraniční bankovky a mince, meziročně jejich počet klesl o 145 na 2918 kusů. Padělků v korunách bylo 2383, meziročně o 15 kusů méně. Na dnešní tiskové konferenci o tom informoval člen bankovní rady Jiří Rusnok.

Egypt devalvoval kurz měny o 15 procent. Chce tak zastavit černý trh s dolary

zprava Egypt devalvoval kurz měny o 15 procent. Chce tak zastavit černý trh s dolary

Měny a sazby | 15.03.2016


Centrální banka oslabila egyptskou měnu z hladiny 7,75 libry za dolar na nový kurz 8,85. Měna byla pod tlakem a na černém trhu výrazně klesal její kurz. Egyptu za posledních pět let klesly devizové rezervy o polovinu.

Fed neupravil úrokové sazby, vývoj americké ekonomiky vidí do budoucna optimisticky

zprava Fed neupravil úrokové sazby, vývoj americké ekonomiky vidí do budoucna optimisticky

Měny a sazby | 04.02.2016


Americká centrální banka (Fed) ve středu nechala základní úrokovou sazbu podle očekávání beze změny v pásmu 0,25-0,50 procenta, kam ji zvýšila v prosinci.

Devalvace jüanu může být nejmenším problémem Číny

zprava Devalvace jüanu může být nejmenším problémem Číny

Měny a sazby | 27.01.2016


Ten příběh už tu byl. Když finančník George Soros v roce 1992 zaútočil na britskou libru a svými tahy "zlomil“ Bank of England, byly jeho obchodní transakce s librou vedeny přesvědčením, že britská měna neměla „správnou“ hodnotu. Velká Británie měnu devalvovala poté, co utratila své devizové rezervy v marné obraně proti Georgu Sorosovi. Má se proto zato, že Georg Soros odešel z tohoto souboje se ziskem jedné miliardy dolarů, ne-li víc. A britská ekonomika se k překvapení mnohých poté, co libra našla svou „správnou“ hladinu, rozjela.

Rubl kvůli pádu cen ropy klesl na nové rekordní minimum

zprava Rubl kvůli pádu cen ropy klesl na nové rekordní minimum

Měny a sazby | 21.01.2016


Moskva - Ruský rubl dnes pod tlakem vytrvalého propadu cen ropy sestoupil na nové rekordní minimum. Prorazil tak dosavadní nejnižší úroveň, na niž se dostal na konci roku 2014. Pád cen ropy prohlubuje obavy investorů z dalšího poklesu ruské ekonomiky, která je závislá na příjmech z prodeje ropy a zemního plynu. Od počátku roku rubl proti dolaru ztrácí devět procent.

Rusnoka v čele ČNB čeká dilema, kdy ukončit intervence. Může to poškodit ekonomický růst i reputaci banky

zprava Rusnoka v čele ČNB čeká dilema, kdy ukončit intervence. Může to poškodit ekonomický růst i reputaci banky

Měny a sazby | 30.12.2015


Ekonom a bývalý politik Jiří Rusnok, který se pravděpodobně stane od léta guvernérem České národní banky, bude muset zvažovat, zda dál uměle držet slabou korunu. Politika slabé koruny je jedním z důvodů, proč je česká ekonomika druhou nejrychleji rostoucí v Evropě. Hlavní účel intervencí ale bankéřům dosud uniká: nepodařilo se zrychlit inflaci na dvouprocentní hranici.

ČNB pokračuje v intervencích, sazby nechala beze změny

zprava ČNB pokračuje v intervencích, sazby nechala beze změny

Měny a sazby | 18.12.2015


Bankovní rada České národní banky bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz koruny poblíž hodnoty 27 korun za euro. Úrokové sazby zůstávají na historických minimech. Informoval o tom mluvčí centrální banky Tomáš Zimmermann.

Otřesy na trzích vyvolané propadem cen ropy posílily euro a jen

zprava Otřesy na trzích vyvolané propadem cen ropy posílily euro a jen

Měny a sazby | 09.12.2015


Londýn/New York - Pokračující propad cen ropy na nejnižší hodnoty za posledních sedm let dnes srazil na mnohaletá minima měny vývozců ropy, jako je kanadský dolar, norská koruna a ruský rubl. Sestup cen ropy vyvolal výrazný pokles na akciových trzích, což posílilo kurzy bezpečných měn, jako je japonský jen, ale také euro.

Čína v minusu kvůli poklesu vývozu a oslabení juanu

zprava Čína v minusu kvůli poklesu vývozu a oslabení juanu

Měny a sazby | 08.12.2015


Čínské akciové trhy dnes klesly spolu s juanem a poklesem exportu.

Dnes ve Vídni zasedá OPEC. Očekává se udržení statutu quo

zprava Dnes ve Vídni zasedá OPEC. Očekává se udržení statutu quo

Měny a sazby | 05.12.2015


Dnes budou ve Vídni zasedat země organizace OPEC, aby si ujasnily další strategii. Očekává se, že bude udržen status quo.

Zařazení jüanu mezi hlavní měny ekonomiku okamžitě neovlivní

zprava Zařazení jüanu mezi hlavní měny ekonomiku okamžitě neovlivní

Měny a sazby | 02.12.2015


Praha - Zařazení čínského jüanu do koše hlavních světových měn je velkým politickým vítězstvím pro Čínu a milníkem ve vývoji globální ekonomiky. Bude však mít minimální bezprostřední dopad na tamní a potažmo světovou ekonomiku. Shodli se na tom oslovení analytici. Zařazení čínské měny do tzv. Zvláštních práv čerpání (SDR) schválil v pondělí Mezinárodní měnový fond (MMF).

ČNB: Posílení koruny se odkládá o rok. Zatím…

zprava ČNB: Posílení koruny se odkládá o rok. Zatím…

Měny a sazby | 25.11.2015


Dvouprocentní inflace bude nejspíše dosaženo až naprší a uschne, ne dříve než za dva roky. A vypadá to, že oslabování koruny skončí až v roce 2017. Kam směřuje česká měnová

Japonský syndrom vstupuje do Číny. Další oslabování čínského jüanu je nezbytné

zprava Japonský syndrom vstupuje do Číny. Další oslabování čínského jüanu je nezbytné

Měny a sazby | 11.11.2015


Spojené státy si před 20 lety vynutily pokles japonské ekonomiky, nyní se zaměřují na Čínu, tvrdí ekonom Jeffrey D. Sachs.

Silný dolar akciím uškodí, velkou příležitostí je zemní plyn

zprava Silný dolar akciím uškodí, velkou příležitostí je zemní plyn

Měny a sazby | 09.11.2015


Pravděpodobnost zvýšení sazeb ze strany FEDu koncem tohoto roku výrazně vzrostla s tím, jak z americké ekonomiky přicházejí velmi pozitivní makrodata. V pátek zveřejněná čísla z trhu práce skončila silně nad očekáváním analytiků, když počet nově vytvořených pracovních míst v říjnu vzrostl na 271 tisíc ze 137 tisíc v září. Konsensus analytiků počítal jen s nárůstem na 181 tisíc. Míra nezaměstnanosti klesla o 0,1 procentního bodu na 5,0 %, což jsou nejnižší úrovně od roku 2008. FED na svém zasedání, které se uskuteční 15. – 16. 12. 2015, vzhledem k pozitivním číslům z trhu práce pravděpodobně přistoupí ke zvýšení hlavní úrokové sazby z aktuálního rozpětí 0-0,25 % na 0,5 %.

Analytici: Česká měna do roka zpevní až na 26,65 Kč/EUR

zprava Analytici: Česká měna do roka zpevní až na 26,65 Kč/EUR

Měny a sazby | 06.11.2015


Budapešť - Česká měna do roka citelně zpevní a vůči euru se dostane až na 26,65 Kč/EUR, i když se ji Česká národní banka (ČNB) snaží držet na slabší úrovni kolem 27 Kč/EUR. Předpokládají to analytici, které oslovila agentura Reuters. Díky silnějšímu hospodářskému růstu podle nich zpevní také polská a rumunská měna. Naopak maďarský forint kvůli politice maďarské centrální banky oslabí, ukázal průzkum mezi 41 analytiky a investory.

ČNB je od konce intervencí dále, než když je spouštěla

zprava ČNB je od konce intervencí dále, než když je spouštěla

Měny a sazby | 05.11.2015


Měnové uvolňování působí jako opiát. Je snadné začít, ale téměř nemožné skončit. Za dva roky jsme se posunuli nikoli blíže konci intervencí, ale jenom dále od něj.

Bitcoin je měna, rozhodl evropský soudní dvůr

zprava Bitcoin je měna, rozhodl evropský soudní dvůr

Měny a sazby | 03.11.2015


Podle evropského soudu není nutné z odvádět DPH z prodeje bitcoinu. Obchodníci dodnes žili v nejistotě, jestli mají DPH odvádět - neexistovalo žádné oficiální rozhodnutí. Policie ale varuje, že bitcoin může sloužit ke kriminální činnosti.

Nejdřív po něm volaly, pak naříkaly. Teď si firmy propad koruny pochvalují

zprava Nejdřív po něm volaly, pak naříkaly. Teď si firmy propad koruny pochvalují

Měny a sazby | 02.11.2015


Většina větších podniků v Česku hodnotí s dvouletým odstupem intervence České národní banky, kvůli kterým od podzimu 2013 oslabila koruna, spíše pozitivně. Pomohly především k vyšším ziskům exportérů a tím k větší výrobě, poklesu nezaměstnanosti a růstu mezd.

K dosažení parity s eurem by dolaru stačil jeden týden

zprava K dosažení parity s eurem by dolaru stačil jeden týden

Měny a sazby | 30.10.2015


Zatímco se Fed připravuje na utažení měnové politiky, ECB připravuje další nástroje pro podporu ekonomiky. Dolar tak dostává výhodu nejen vůči euru, ale také dalším hlavním světovým měnám. Parita jako hlavní dolarové téma posledních měsíců může být rozlousknuta 16. prosince na posledním zasedání Fedu v tomto roce.

Podaří se Číně oslabit moc dolaru?

zprava Podaří se Číně oslabit moc dolaru?

Měny a sazby | 27.10.2015


Otevírá se čínskému jüanu brána mezi světovou elitu? Jasno by mohlo být již za několik dní. Zatím prosakují informace, že Mezinárodní měnový fond je nakloněn přijetí čínské měny do koše měn, ze kterých je stanovena hodnota měnové jednotky SDR používané v rámci MMF.

Zasedání ECB regionálním měnám prospělo

zprava Zasedání ECB regionálním měnám prospělo

Měny a sazby | 23.10.2015


Středoevropské měny dnes vyčkávaly na rozhodnutí Evropské centrální banky a na její následnou tiskovou konferenci. Na té prezident Draghi naznačil, že program QE může být upraven již tento rok a že ECB diskutovala i možnost dalšího snížení depozitní sazby. Na základě těchto zpráv polský zlotý i maďarský forint zamířily na silnější úrovně. Polský zlotý si připsal 0,4 % (na 4,27 PLN/EUR), zatímco maďarský forint si polepšil o 0,3 % (na 310,6 HUF/EUR)

Libra před daty snižuje včerejší ztráty, dolar překonává ranní oslabení

zprava Libra před daty snižuje včerejší ztráty, dolar překonává ranní oslabení

Měny a sazby | 14.10.2015


Ani další makrodata z Číny náladě na globálních trzích neprospěla. Index cen výrobců propadl podle očekávání, ale index spotřebitelských cen zpomalil výrazněji, než se čekalo. Obavy ze slabší domácí poptávky tak dostaly další podporu a to se projevilo negativně na akciích v Asii a v úvodu i v Evropě.

Česká inflace by měla zůstat velmi nízká

zprava Česká inflace by měla zůstat velmi nízká

Měny a sazby | 09.10.2015


Koruna dnes měla nakročena k umazání svých ztrát vůči euru z konce středečního obchodování, k čemuž jí pomáhala i velmi dobrá zářijová data z trhu práce. Nakonec ale česká měna většinu svých zisků opět ztratila, takže kurz uzavřel prakticky na stejné úrovni jako v předchozím dnu, 27,12 CZK/EUR. Ostatní regionální měny mírně posilovaly. Forint si proti euru připsal desetinu procenta a zlotý dokonce dvě desetiny procenta. Obě měny ale setrvaly v rámci svých současných obchodních pásem.

Švýcarský frank je nejslabší od ledna

zprava Švýcarský frank je nejslabší od ledna

Měny a sazby | 05.10.2015


Švýcarsko právě čelí dopadům uvolnění franku, které v cizině silně prodražilo švýcarské výrobky. Oslabení měny tak působí ve prospěch hospodářství země.

ČNB zchladila spekulanty

zprava ČNB zchladila spekulanty

Měny a sazby | 25.09.2015


ČNB bude bránit posílení koruny nejméně další rok. Tlak na pokles cen se zvýšil, je tak možné očekávat, že intervence vydrží déle. Měna ve čtvrtek oslabila na 27,2 koruny, což je nejslabší kurz od července.

Kam až posílí dolar po zvýšení sazeb?

zprava Kam až posílí dolar po zvýšení sazeb?

Měny a sazby | 23.09.2015


Tak jako už poněkolikáté v letošním roce se minulý pátek upíraly oči trhu na jednání americké centrální banky (Fed). Otázka byla stejná. Kdy a o kolik dojde k navýšení úrokových sazeb? Překvapení se nekonalo, tak jak většina analytiků předpokládala, Fed prozatím zvyšování odložil. Za oním předpokladem stála nedávná čínská smršť, která krátkodobě zvýšila kolísavost na kapitálovém trhu. To koneckonců potvrdila i guvernérka Yellenová, když odložení zvýšení sazeb vysvětlila "nejistou situací ve světové ekonomice".

ČNB bude i nadále udržovat korunu nad hranicí 27 Kč za euro

zprava ČNB bude i nadále udržovat korunu nad hranicí 27 Kč za euro

Měny a sazby | 21.09.2015


Bankovní rada ČNB nechá na čtvrtečním zasedání svůj závazek udržovat korunu nad hranicí 27 Kč za euro beze změny a sazby nechá na nulové úrovni. Vyplývá to z odhadů analytiků.

Slabá koruna bude i za Rusnoka. Budoucí guvernér ČNB má na intervence jiný názor než prezident

zprava Slabá koruna bude i za Rusnoka. Budoucí guvernér ČNB má na intervence jiný názor než prezident

Měny a sazby | 16.09.2015


Budoucí guvernér ČNB Jiří Rusnok má na intervence jiný názor než prezident Miloš Zeman. Slabá koruna má podle Rusnoka vydržet až do doby, kdy bude inflace vyšší než dvě procenta. To podle současných odhadů nastane nejdříve v lednu 2017.

Zlom: Čína otevírá světu svůj měnový trh

zprava Zlom: Čína otevírá světu svůj měnový trh

Měny a sazby | 15.09.2015


Čínská centrální banka PBOC oznámila, že historicky poprvé pustí na domácí měnové trhy zahraniční centrální banky. Naplňuje tak slib premiéra Li Keqianga, který padl na Světovém ekonomickém fóru v minulém týdnu. Banky budou moci v Číně obchodovat forwardy, opce a provádět spotové operace.

Silný frank dává Švýcarsku zabrat

zprava Silný frank dává Švýcarsku zabrat

Měny a sazby | 15.09.2015


V prvním čtvrtletí poklesl švýcarský HDP kvůli silnému franku o 0,2 procenta. Koncem července Švýcarská národní banka oznámila ztráty za první pololetí ve výši 50,1 miliardy franků. Ty budou chybět jí i kantonům, což s očekávaným poklesem vývozu a růstem nezaměstnanosti může ovlivnit parlamentní volby 18. října. Píše Zuzana Lizcová.

Spekulace proti koruně by ve zbytku roku měly polevit

zprava Spekulace proti koruně by ve zbytku roku měly polevit

Měny a sazby | 14.09.2015


Poslední dva měsíce, během kterých Česká národní banka prodávala koruny a nakupovala cizí měny, aby udržela kurz domácí měny nad 27 korunami za euro, by měly přesvědčit spekulanty, aby dali od koruny ruce pryč.

Týden technicky - Dolar podlehl euru, proti jenu však zabodoval. Zlato a ropa opět pod tlakem.

zprava Týden technicky - Dolar podlehl euru, proti jenu však zabodoval. Zlato a ropa opět pod tlakem.

Měny a sazby | 13.09.2015


Jak je vidět na svíčkových formacích inside bar, tento jednoduchý technický a grafický nástroj na hlavním měnovém páru poměrně spolehlivě funguje. Dolar oslabuje šestým dnem v řadě a podíval se až k rezistenci při hodnotě 1,1300 EURUSD. Vyčkávání na Fed dostává americkou měnu do mírné defenzívy. Pokud se skutečně ve středu/čtvrtek sáhne v USA na sazby, americký dolar by mohl vystřelit k úrovním 1,1000 EURUSD, tento pohyb směrem dolů by však zástupci Fedu zřejmě krotili doprovodným komentářem. Příliš silná měna totiž v současné situaci také není pro exportně zaměřenou část americké ekonomiky žádoucí. Stochastický oscilátor zároveň vstupuje do překoupených oblastí, technika však bude zřejmě v následujících dnech mírně upozaděna.

Singer: Kurz koruny bude ČNB držet nejméně do poloviny roku 2016

zprava Singer: Kurz koruny bude ČNB držet nejméně do poloviny roku 2016

Měny a sazby | 07.09.2015


Guvernér České národní banky (ČNB) Miroslav Singer v nedělních Otázkách Václava Moravce řekl, že intervence budou pokračovat a do konce jeho mandátu se to pravděpodobně nezmění. Ten mu končí v polovině příštího roku. Poradce ministra financí Aleš Michl mu odvětil, že by kurz držel na 26 korunách za euro. Nyní ho ČNB nepustí pod 27 korun.

Které měny přečkaly tržní turbulence nejlépe?

zprava Které měny přečkaly tržní turbulence nejlépe?

Měny a sazby | 03.09.2015


Obavy o zpomalování čínského hospodářství v minulých týdnech rozpoutaly prodejní orgie napříč globálními trhy. Nedařilo se akciím, padaly komodity a výplach se nevyhnul ani měnám.

Investoři se vracejí k euru. V rozvířené době ho považují za bezpečný přístav

zprava Investoři se vracejí k euru. V rozvířené době ho považují za bezpečný přístav

Měny a sazby | 27.08.2015


Euro je stále vůči americkému dolaru skoro o 10 procent silnější než v polovině března, kdy spadlo na dlouholeté minimum. ECB by k dosažení svého inflačního cíle (blízko dvou procent) uvítala slabší kurz. Někteří experti soudí, že tím nejlepším "přístavem" pro investory zůstává americký dolar a euro vůči němu již dosáhlo vrcholu.

Měny rozvíjejících se trhů dostávají kvůli ropě a Číně "na frak"

zprava Měny rozvíjejících se trhů dostávají kvůli ropě a Číně "na frak"

Měny a sazby | 27.08.2015


Nejviditelnější pro investory jsou pohyby na trhu akcií. Ty se jenom třesou jak dopadne vývoj v Číně a také jak se budou vyvíjet ceny ropy na světových trzích.

Investoři po propadu asijských trhů vyprodávají středoevropské měny. Koruna ale odolává

zprava Investoři po propadu asijských trhů vyprodávají středoevropské měny. Koruna ale odolává

Měny a sazby | 24.08.2015


Česká měna v pondělí na chvíli spadla na 27,06 koruny za euro, což je nejslabší hodnota od počátku srpna. Brzy ale ztrátu smazala. Ostatní měny v regionu výrazně oslabují kvůli výprodejům akcií v rozvíjejících se ekonomikách. Podle analytiků by měla koruna zůstat současnou situací na finančních trzích prakticky nedotčena.

Měnové války: Devalvace ztrácejí palebnou sílu obchodní zbraně

zprava Měnové války: Devalvace ztrácejí palebnou sílu obchodní zbraně

Měny a sazby | 19.08.2015


Čínská centrální banka minulý týden devalvovala jüan a spustila tak dva jeho největší jednodenní propady od devadesátých let. Odstartovala i četné spekulace o návratu měnivých válek, které byly od finanční krize roku 2008 jakýmsi rysem globální ekonomiky.

Dolar umazává své nedávné ztráty

zprava Dolar umazává své nedávné ztráty

Měny a sazby | 19.08.2015


Dolar včera na trhu s eurem pokračoval v umazávání ztrát z minulého týdne. Proti společné evropské měně si připsal půl procenta a dostal se pod úroveň 1,11 USD/EUR. Situace v Číně se (alespoň prozatím) stabilizuje, což by mohlo uvolnit ruce Fedu ke zvýšení měnověpolitické sazby už v září v reakci na silná americká data.

Čínský jüan může být světovou rezervní měnou. Rozhodne až MMF

zprava Čínský jüan může být světovou rezervní měnou. Rozhodne až MMF

Měny a sazby | 16.08.2015


K tomu, aby se čínská měna zařadila po bok dolaru či libry potřebuje splnit kritéria, která posvětí Mezinárodní měnový fond. Nedávná devalvace jüanu tomu nahrává. Někteří američtí zákonodárci rozhodnutí znehodnocovat jüan dokonce označili za první krok v měnové válce.

Euro posílilo po další dohodě s Řeckem

zprava Euro posílilo po další dohodě s Řeckem

Měny a sazby | 13.08.2015


Včerejší vývoj na devizových trzích ovlivnily dvě důležité události. Pro euro byla zásadní další dohoda mezi Evropskou unií a Řeckem o záchranném balíku ve výši 85 mld. EUR. Tato zpráva přebila i nečekané znehodnocení čínského RMB. K tomu čínská centrální banka přistoupila již včera v ranních hodinách. Vzhledem k tomu, že takový krok čínští představitelé neučinili ani v průběhu krize v roce 2009, dává to jasný signál o jejich obavách o ekonomický růst. V důsledku tento krok také ohrožuje zářijový růst amerických úrokových sazeb. Američtí centrální bankéři by mohli mít obavy kvůli poklesu dovážené inflace z asijských zemí. Kurz eura proti dolaru reagoval hlavně na dohodu s Řeckem a společná evropská měna tak posílila až na 1,108 USD/EUR.

Nepodléhejte negativním zprávám o pádu čínského akciového trhu

zprava Nepodléhejte negativním zprávám o pádu čínského akciového trhu

Měny a sazby | 12.08.2015


Působí to, jako by Čína byla jedinou zemí, která má plán. Nemusíme s ním souhlasit, ale pravdou je, že existuje. My v Evropě se si stále lámeme hlavu nad tím, co dělat s tak malou zemí, jakou je Řecko. USA jsou sice zklamáním, co se týká rychlosti růstu, současně jsou ale zemí s velkým potenciálem do budoucna.

Čína snížila kurz jüanu nejvíce za deset let. Chce tím posílit upadající export

zprava Čína snížila kurz jüanu nejvíce za deset let. Chce tím posílit upadající export

Měny a sazby | 11.08.2015


Čínská centrální banka provedla největší změnu oficiálního kurzu měny za posledních deset let. Střední kurz jüanu snížila na 6,2298 jüanu za dolar z pondělní úrovně 6,1162 jüanu. Svým jednorázovým krokem prý reagovala na tržní tlaky na pokles měny, podle komentátorů reaguje na zhoršující se export.

Slabší koruna tu bude ještě alespoň rok, ujišťuje centrální banka

zprava Slabší koruna tu bude ještě alespoň rok, ujišťuje centrální banka

Měny a sazby | 07.08.2015


ČNB je podle guvernéra Miroslava Singera připravena automaticky provádět časově i objemově neomezené intervence. Bankovní rada se snaží slovně přesvědčovat trh, že k posilování české měny pod 27 korun za euro není důvod.

Dolar podpoří další dávka solidních dat z ekonomiky

zprava Dolar podpoří další dávka solidních dat z ekonomiky

Měny a sazby | 03.08.2015


Kurz společné evropské měny proti americkému dolaru se v celotýdenním hodnocení nezměnil. I tento týden startuje obchodování těsně pod hladinou 1,10 USD/EUR. Minulý týden ale přinesl několik výkyvů přibližně o jeden cent na obě strany. K silnějším hodnotám se posunulo euro ze začátku týdne, když byly zveřejněny indikátory důvěry Ifo, které překvapily zlepšením v obou složkách, a po zklamání z pátečních amerických dat. Naopak zasedání amerického Fedu a zveřejnění HDP za druhé čtvrtletí vedlo k posilování dolaru k hranici 1,09 USD/EUR.

Politika slabé koruny ČNB omezuje

zprava Politika slabé koruny ČNB omezuje

Měny a sazby | 03.08.2015


Doposud vypadá politika ČNB jako úspěch. Oslabení koruny nevyvolalo vysokou inflaci. Při dnešní uvolněné měnové politice a oživení ekonomiky se růst cen "sám" nezastaví. Centrální banka bude dříve či později muset politiku trochu utáhnout.

ČNB za obranu české měny utratila již patnáct miliard korun, spočítala ING Bank

zprava ČNB za obranu české měny utratila již patnáct miliard korun, spočítala ING Bank

Měny a sazby | 30.07.2015


Pokud je odhad ING správný, nakoupila ČNB za dva týdny do rezerv zhruba půl miliardy eur. Podle oficiálních čísel drží ČNB v rezervách nyní přes 51 miliard eur. Přesnější čísla o tom, kolik ČNB utratila za intervence, budou známa příští týden.

Na světě je čím dál víc bankovek navzdory růstu plateb kartou

zprava Na světě je čím dál víc bankovek navzdory růstu plateb kartou

Měny a sazby | 26.07.2015


Představa, že by hotovost měla záhy patřit minulosti, je mylná, i když počet plateb kartami přibývá. Množství hotovosti cirkulující v USA mezi lety 2007 a 2012 vzrostlo o 42 procent a ročně roste o pět procent. Ještě zřetelnější je růst množství hotovosti celosvětově, činí sedm procent.

Má už ČNB přestat intervenovat proti koruně? ANO

zprava Má už ČNB přestat intervenovat proti koruně? ANO

Měny a sazby | 23.07.2015


Dovážení nízké inflace je vnějším šokem, kvůli kterému není nutné strnule trvat na dvouprocentní inflaci. Pokud ČNB tohle uzná, může pustit kurz dřív.

Koruna proráží štít ČNB

zprava Koruna proráží štít ČNB

Měny a sazby | 21.07.2015


Centrální banka musela poprvé po roce a půl intervenovat. Šlo o první intervenci od listopadu 2013, kdy centrální banka s cílem oslabit korunu, a zabránit tak deflaci vrhla na trh zhruba 200 miliard korun. Analytici rozdíl mezi vnuceným a případným tržním kurzem odhadují na jednu až tři koruny za euro.

Koruna sílí proti vůli ČNB, stála pod 27 korun. Jde o chybu, tvrdí analytici

zprava Koruna sílí proti vůli ČNB, stála pod 27 korun. Jde o chybu, tvrdí analytici

Měny a sazby | 20.07.2015


PRAHA Česká měna se v pondělí dostala na cenu 26,99 koruny za jedno euro. Vyplývá to z údajů serveru Patria.cz. Koruna tak prolomila hranici stanovenou centrální bankou. Analytici i Česká národní banka ale posílení měny zpochybňují.

Koruna je k euru nejsilnější od intervencí

zprava Koruna je k euru nejsilnější od intervencí

Měny a sazby | 19.07.2015


Česká měna se dnes k euru dostala na 27,04 Kč/EUR, nejsilnější úroveň od zahájení kurzových intervencí v roce 2013. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online. Intervence zahájila Česká národní banka 7. listopadu 2013, silnější než dnes byla koruna naposledy 12. listopadu 2013, kdy kurz činil 27,02 Kč/EUR. Podle analytiků koruna zřejmě dále posilovat nebude.

Regionální měny bez hnutí vyčkávají na rozhodnutí v Athénách

zprava Regionální měny bez hnutí vyčkávají na rozhodnutí v Athénách

Měny a sazby | 16.07.2015


I dnes se koruna držela těšně nad hodnotou kurzového závazku ČNB. Její kurz vůči euru se pohyboval ve velmi úzkém pásmu 27,05-27,09 CZK/EUR, přičemž uzavíral na stejné úrovni jako ve středu, tedy 27,06 CZK/EUR.

Bitcoin vydělal 30 procent za šest týdnů. Dohoda s Řeckem zisky krátí

zprava Bitcoin vydělal 30 procent za šest týdnů. Dohoda s Řeckem zisky krátí

Měny a sazby | 15.07.2015


Až čtyřicet procent k dobru si během pouhých několika týdnů připsali ti z investorů, kteří během eskalující řecké krize vsadili na zapomenutou virtuální měnu bitcoin. Ta se po svém zběsilém růstu v roce 2013 dostala během loňska postupně zcela mimo zájem kapitálu, a to především vinou podvodných obchodníků a elektronických krádeží.

Euro prý může skončit. Naznačují to spory Německa a Francie

zprava Euro prý může skončit. Naznačují to spory Německa a Francie

Měny a sazby | 15.07.2015


Další a další schůzky v Bruselu tečku za řeckou krizí neudělaly. Evropské instituce ale v písemné zmínce o možném odchodu Řecka z eurozóny připustily, že přijetí eura není nevratné, napsala agentura AFP. Poukazuje to podle ní na hluboký rozpor mezi Francií a Německem.

Kvůli euru se Evropa rozhádá, věděl nobelista už v roce 1997

zprava Kvůli euru se Evropa rozhádá, věděl nobelista už v roce 1997

Měny a sazby | 13.07.2015


Evropa není pro společnou měnu uzpůsobena, zavedení eura povede k politické nejednotě, napsal před téměř dvaceti lety americký ekonom Milton Friedman.

Nová měna? Řekové nemají moc variant, kolkovat eura nemůžou

zprava Nová měna? Řekové nemají moc variant, kolkovat eura nemůžou

Měny a sazby | 10.07.2015


Rozhovor s experty z České národní banky o tom, co by obnášel přechod Řecka na vlastní měnu.

Koruna byla načas nejsilnější od intervence ČNB v listopadu 2013

zprava Koruna byla načas nejsilnější od intervence ČNB v listopadu 2013

Měny a sazby | 07.07.2015


Praha - Česká měna dnes zpevnila na nejsilnější úroveň od intervence České národní banky v listopadu 2013. Přechodně se dostala až na 27,04 Kč/EUR. Den ale končila proti pátku o několik haléřů slabší na 27,13 Kč/EUR. Vůči dolaru koruna následovala oslabení eura a dnes ztratila čtyřicet haléřů na 24,82 Kč/USD.

Euro prudce oslabuje. Můžou za to předběžné výsledky řeckého referenda

zprava Euro prudce oslabuje. Můžou za to předběžné výsledky řeckého referenda

Měny a sazby | 06.07.2015


WELLINGTON Na burzách v Asii se začalo obchodovat a jednotná evropská měna euro hned v úvodu prudce oslabila. Podle analytiků tak reaguje na průběžné výsledky referenda v Řecku, kde voliči zřejmě většinou hlasů odmítli dohodu se zahraničními věřiteli.

Konec tabu: Grexit může mít vážný dopad na Středoevropany

zprava Konec tabu: Grexit může mít vážný dopad na Středoevropany

Měny a sazby | 05.07.2015


Varšava - Země, které jsou členy Evropské unie, ale nejsou v eurozóně, s napětím očekávají výsledek řeckého referenda. Mají obavy, že kdyby skutečně došlo na Grexit, tedy k odchodu Řecka z eurozóny, mohly by zůstat izolovány ve dvourychlostní Evropě. Sama eurozóna netrpělivě čeká nejen na výsledek nedělního referenda, ale i na to, co to bude znamenat pro budoucnost společné měny.

Řecko nemůže tisknout drachmy, zničilo všechny lisy

zprava Řecko nemůže tisknout drachmy, zničilo všechny lisy

Měny a sazby | 03.07.2015


Řecko není schopné tisknout drachmy, protože v minulosti nechalo zničit všechny své tiskové desky. Uvedl to ve čtvrtek podle agentury AFP řecký ministr financí Janis Varufakis. Otázka, jak se bude jiná měna tisknout, je podle něj ale stejně zbytečná, protože země si „ze všech sil” přeje zůstat v eurozóně.

ČNB ponechá úrokové sazby na technické nule

zprava ČNB ponechá úrokové sazby na technické nule

Měny a sazby | 26.06.2015


Bankovní rada České národní banky jednomyslně rozhodla ponechat úrokové sazby na stávající úrovni, tedy na technické nule.

Je nejlepší doba k nákupu eur. Koruna posílila, zřejmě však jen na čas

zprava Je nejlepší doba k nákupu eur. Koruna posílila, zřejmě však jen na čas

Měny a sazby | 25.06.2015


Dalšímu posilování koruny vůči euru bude bránit ČNB, možná už ve čtvrtek. Silnější, než je nyní, zřejmě koruna nebude ještě nejméně rok. Je vhodná doba k nákupu eur na dovolenou.

Rozbřesk - Koruna se zvolna šine k hranici EUR/CZK 27 co na to ve čtvrtek ČNB?

zprava Rozbřesk - Koruna se zvolna šine k hranici EUR/CZK 27 co na to ve čtvrtek ČNB?

Měny a sazby | 24.06.2015


Uhranuti Řeckem trochu zapomínáme sledovat, co se děje v ekonomikách v našem regionu. Přitom zprávy o síle konjunktury v Německu či zásahy centrálních bank ve střední Evropě se české ekonomiky dotýkají více než mediálně atraktivní řecká sága.

Pimco: USA jsou a budou napřed, dolar půjde roky nahoru

zprava Pimco: USA jsou a budou napřed, dolar půjde roky nahoru

Měny a sazby | 21.06.2015


Před rokem začala společnost PIMCO hovořit o tom, že se svět nachází v novém neutrálu, protože oživení po finanční krizi bylo už roky slabé.

Na americké bankovky se po 125 letech vrátí žena. Vybere ji veřejnost

zprava Na americké bankovky se po 125 letech vrátí žena. Vybere ji veřejnost

Měny a sazby | 18.06.2015


Podobiznu bývalého ministra financí na americké desetidolarové bankovce nahradí žena. Oznámilo to ministerstvo financí USA u nadcházejícího výročí vzniku dodatku ústavy, který ženám zaručil volební právo. Ženskou osobnost teprve vybere v hlasování veřejnost.

Češi promluvili: Euro nechceme, EU taky ne

zprava Češi promluvili: Euro nechceme, EU taky ne

Měny a sazby | 17.06.2015


Praha - Jak ukázal exkluzivní průzkum společnosti SANEP, 72,6% dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek domácí populace, by dnes hlasovala v případném všelidovém referendu, proti vstupu ČR do eurozóny a přijetí společné evropské měny euro.

Zimbabwe stahuje své dolary z oběhu. Za 175 biliard nabízí 5 amerických

zprava Zimbabwe stahuje své dolary z oběhu. Za 175 biliard nabízí 5 amerických

Měny a sazby | 12.06.2015


Jihoafrický stát formálně dokončuje svou měnovou reformu. Z oběhu i z bankovních účtů tak chce stáhnout zimbabwské dolary. Vzhledem k cenám ovlivněným hyperinflací nabízí centrální banka kurz 5 amerických dolarů za 175 biliard těch zimbabwských.

Miroslav Singer: Evropa vs. Amerika aneb kurz měn EU a USA za takřka půlstoletí

zprava Miroslav Singer: Evropa vs. Amerika aneb kurz měn EU a USA za takřka půlstoletí

Měny a sazby | 12.06.2015


Ve svém předposledním blogu ze zasedání MMF jsem slíbil, že příště se zastavím u vývoje kurzu dolaru a eura.

Jizerky chtějí platit vlastní měnou

zprava Jizerky chtějí platit vlastní měnou

Měny a sazby | 10.06.2015


Liberec – V Jizerských horách by mohla českou korunu nahradit Jizerská koruna. Měla by přispět k rozvoji lokální ekonomiky, udržet kapitál 
v regionu a podpořit komunitu živnostníků.

Dolar oslabuje. Bílý dům popřel, že se obává silné měny

zprava Dolar oslabuje. Bílý dům popřel, že se obává silné měny

Měny a sazby | 09.06.2015


Bílý dům oficiálně popřel zprávy, podle kterých prezident Barack Obama řekl na schůzce G7, že silný dolar představuje problém pro americkou ekonomiku, napsala agentura Reuters. Dolar oslabil vůči euru i japonskému jenu. Od jara dolar oslabil i vůči koruně.

Řecku hrozí bankrot. Nový plán na záchranu zní šíleně...

zprava Řecku hrozí bankrot. Nový plán na záchranu zní šíleně...

Měny a sazby | 06.06.2015


Atény - Situace kolem zadluženého Řecka je velmi vážná, nicméně tu a tam se objeví i nějaký vtip. Řecký ministr financí Janis Varufakis zřejmě žertoval, když 1. dubna napsal na Twitteru, že Řecko přijímá jako měnu bitcoin.

Euro výrazně posílilo díky zprávám o Řecku i statistikám

zprava Euro výrazně posílilo díky zprávám o Řecku i statistikám

Měny a sazby | 03.06.2015


Včerejšek byl ve znamení výrazného posilování eura. Společná evropská měna celý den posilovala a přidala přes dvě procenta.

Daň za charitu národní měny

zprava Daň za charitu národní měny

Měny a sazby | 03.06.2015


Odmítání společné měny se rovná dobrovolně trpěné dani, která je v menší či větší míře zahrnutá ve všech tuzemských korunových cenách. Charitativní činnost si jistě zaslouží obdiv, i když v tomto případě jsou určité pochybnosti namístě.

Československá stokoruna patří podle Brita k nejlepším na světě

zprava Československá stokoruna patří podle Brita k nejlepším na světě

Měny a sazby | 01.06.2015


Londýn - Československá stokorunová bankovka z roku 1961 byla v Británii označena za jednu z šesti vizuálně nejlepších papírových platidel na světě. Odborník na moderní měnu v Britském muzeu Thomas Hockenhull ji podle webu britského deníku The Times zařadil ve svém žebříčku na čtvrté místo.

Zeman dělá z eura opět téma

zprava Zeman dělá z eura opět téma

Měny a sazby | 01.06.2015


Prezident Zeman si do Lán na debatu o euru pozval premiéra, ministra financí a současného i budoucího guvernéra ČNB. Ministr financí Andrej Babiš chce k přijetí eura vyhlásit nezávazné referendum. Premiér Bohuslav Sobotka Babišův nápad s referendem odmítá

Babiš chce referendum o přijetí eura. Zbytečné, reaguje Sobotka

zprava Babiš chce referendum o přijetí eura. Zbytečné, reaguje Sobotka

Měny a sazby | 31.05.2015


Miliardář a ministr financí Andrej Babiš přišel po dnešní téměř čtyřhodinové schůzce v Lánech s požadavkem na nezávazné referendum, v němž by se občané mohli vyjádřit k zavedení eura v Česku. Hlasování by spojil s volbami v roce 2017. Podle premiéra Bohuslava Sobotky ale nynější vláda o termínu přijetí eura rozhodovat nebude, referendum tedy není o čem dělat.

Středoevropské měny dnes ve výsledku bez velkých změn

Měny a sazby | 29.05.2015


Na středoevropských devizových trzích dnes panovalo poklidné obchodování, což souviselo s relativně prázdným ekonomickým kalendářem. Zveřejněn byl pouze dubnový výsledek maďarské nezaměstnanosti. Ta se v souladu s očekáváním snížila z březnových 7,8 % na 7,6 %. Maďarský forint si tak dnes polepšil o necelé čtvrt procento, polský zlotý stagnoval, česká koruna ve výsledku lehce oslabila. Její kurz se sice ráno posunul z otevíracích 27,46 CZK/EUR k 27,43 CZK/EUR, velmi rychle se však vrátil k ranním hodnotám, aby byla odpoledne dokonce testována hladina 27,50 CZK/EUR.

MMF: Čínská měna už není podhodnocená, teď je načase uvolnit kurz

zprava MMF: Čínská měna už není podhodnocená, teď je načase uvolnit kurz

Měny a sazby | 27.05.2015


Čínská měna již není podhodnocená, Peking by však měl urychlit přechod k volně plovoucímu měnovému kurzu. Uvedl to Mezinárodní měnový fond (MMF). Čína dlouhou dobu čelila kritice, že uměle nízkým kurzem jüanu poskytuje svým vývozcům konkurenční výhodu.

Politici a ekonomové Řecku radí, aby zavedlo paralelní měnu. To zatím odolává

zprava Politici a ekonomové Řecku radí, aby zavedlo paralelní měnu. To zatím odolává

Měny a sazby | 22.05.2015


Řecko bude zřejmě muset, pokud se nedohodne se svými věřiteli na reálných způsobech řešení svého zadlužení, zavést tzv. paralelní měnu. Řekl to německý ministr financí Wolfgang Schäuble na privátní schůzce s ekonomy. Jako příklad, kde podobný systém funguje, uvedl Černou Horu, ve které se platí eurem, ale země není součástí eurozóny.

Pimco: Tři důvody, proč dolar zůstane silný

zprava Pimco: Tři důvody, proč dolar zůstane silný

Měny a sazby | 06.05.2015


Dolar byl po celé desetiletí slabý, před časem ale jeho kurz otočil. K jeho prudkému posílení došlo zejména v prvních třech měsících letošního roku. Někteří analytici tak začali hovořit o tom, že tato dolarová rally se blíží ke svému konci.

M. Singer (ČNB) - "Jaro je ve vzduchu", aneb k dubnovému zasedání Mezinárodního měnového fondu

zprava M. Singer (ČNB) - "Jaro je ve vzduchu", aneb k dubnovému zasedání Mezinárodního měnového fondu

Měny a sazby | 01.05.2015


Jarní zasedání Mezinárodního měnového fondu bývají lehčí obsahem, což ale jejich účastníkům většinou vyváží pro dubnový Washington obvyklé krásné jarní počasí.

Mario Draghi by mohl opustit křeslo prezidenta ECB

zprava Mario Draghi by mohl opustit křeslo prezidenta ECB

Měny a sazby | 01.05.2015


Odchod Maria Draghiho z postu prezidenta Evropské centrální banky (ECB), či krach Ruska v důsledku klesajících cen ropy a finančních sankcí.

Dolar vůči euru ve čtvrtek posílil

Měny a sazby | 11.04.2015


Světové devizové trhy - euro, dolar, jen, česká koruna, polský zlotý, maďarský forint

Rusko tvrdí, že krize rublu již skončila

Měny a sazby | 11.04.2015


Rusko ve čtvrtek prohlásilo, že překonalo měnovou krizi. Jeho devizové rezervy se však výrazně snížily a inflace v zemi vyskočila nad 10%.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity