Úterý 11. 12. 2018

"Hříšné" akcie, vydělávající na lidských slabostech, jsou na burzách nejvýnosnější

22.09.2015

Amorálnost vynáší. Přinejmenším na akciových trzích. Dokazují to alespoň studie ekonomů z Princetonské univerzity, Univerzity Britské Kolumbie či profesorů London Business School. Podle nich takzvané hříšné akcie, tedy cenné papíry firem produkujících tabák, alkohol, zbraně či podnikajících v byznysu hazardních her, vynášejí více než cenné papíry jiných podniků.

zpráva "Hříšné" akcie, vydělávající na lidských slabostech, jsou na burzách nejvýnosnější

Například podle propočtů profesorů London Business School Elroye Dimsona, Paula Marshe a Mikea Stauntona by jedna britská libra investovaná v roce 1900 do akcií "alkoholových" firem ve Velké Británii dodnes vynesla (za předpokladu reinvestování dividend) 243 tisíc liber. Pro srovnání, libra investovaná v roce 1900 do akcií britských strojírenských firem by se dodnes zhodnotila na pouhých 2280 liber.

Výborné výsledky nemají ale zdaleka jen britské "alkoholové" akcie. Třeba hodnota akcií společnosti Pernod-Ricard (vlastní Karlovarskou Becherovku) se od roku 2000, kdy začaly být obchodovány na burze, ztrojnásobila. A akcie největšího světového výrobce lihovin, společnosti Diageo, od svého vstupu na burzu v roce 1997 posílily již o 175 procent.

Podle Elroye Dimsona způsobují výbornou výkonnost "alkoholových" akcií mimo jiné paradoxně i dobré mravy investorů. Řada jich totiž z etických důvodů akcie firem produkujících alkohol nenakupuje, a jejich cenu tak vlastně drží uměle nízko. Investorům, kteří mají méně skrupulí, tak zajišťují vyšší výnos.

Výborné výsledky hříšných akcií dokazuje i studie Credit Suisse, která zkoumala jejich výkonnost v letech 1985−2006. Podle jejího zjištění americké hříšné akcie vynášely ročně v průměru o 2,5 procenta více než akcie ostatních firem ve Spojených státech.

Jedním z důvodů úspěchu těchto firem je podle ekonomů skutečnost, že po jejich produktech je vysoká poptávka bez ohledu na to, v jaké kondici se nachází ekonomika. Zpravidla jde také o společnosti z odvětví, v nichž jsou největší překážky vstupu. Jinak řečeno založit si například novou tabákovou firmu je velmi finančně a administrativně náročné, což fungujícím společnostem poskytuje řadu výhod. Pro investory je konečně výhodou také to, že "hříšné" společnosti patří k těm, které pravidelně vyplácejí dividendy.

Není divu, že se na hříšné akcie kvůli jejich vysoké výnosnosti specializuje několik fondů. Tím nejznámějším je americký Vice Fund, založený v roce 2002, později přejmenovaný na Barrier Fund. Fond řízený Garrym Sullivanem spravuje kolem 212 milionů dolarů, přičemž sází především na firmy z tabákového průmyslu. Od svého založení v srpnu roku 2002 zhodnotil majetek investorů o 226 procent. Americký index S&P 500, sledující vývoj akcií pěti set největších firem na amerických burzách, za tu samou dobu vzrostl o 114 procent.

Své zástupce mají hříšné firmy i na pražské burze. Kromě tabákové firmy Philip Morris ČR a sázkové Fortuny Entertainment Group zde působí i producenti alkoholu Pivovary Lobkowicz Group a Stock Spirits.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity