Pondělí 10. 12. 2018

"Katarská krize" nadále ovlivňuje ceny ropy. Ty pozvolna klesají

08.06.2017

Ceny ropy na světových trzích pokračují v mírném poklesu. Trh má nadále obavy z negativního dopadu roztržky arabských zemí s Katarem na plnění nedávno uzavřené globální dohody o omezení těžby.

zpráva "Katarská krize" nadále ovlivňuje ceny ropy. Ty pozvolna klesají

Severomořská ropa Brent kolem 17:30 středoevropského času oslabila o půl procenta na 49,24 dolaru za barel. Cena americké lehké ropy WTI ztrácela čtvrt procenta na 47,28 dolaru.

Několik arabských států v čele se Saúdskou Arábií přerušilo diplomatické vztahy s Katarem, který obvinily z podpory terorismu a destabilizace bezpečnosti v regionu. Katar je stejně jako Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), která se spolu s dalšími zeměmi na konci května shodla na prodloužení dohody o omezení těžby do příštího března.

Kuvajtský ministr ropného průmyslu Essam Marzúk řekl, že Katar hodlá dohodu dodržovat a také to dělá. Obchodníky na trhu, který se nadále potýká s přebytky zásob, to ale příliš neuklidnilo. Podle šéfanalytika makléřské firmy AxiTrader Grega McKenny je "reálná možnost", že dosavadní solidarita OPEC vůči plnění dohody vezme zasvé.

Zdroj: Týden 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity