Sobota 15. 12. 2018

„Prvek budoucnosti“ lithium investorům slušně vydělává už teď

19.02.2018

Nejčastěji je lithium skloňováno jako prvek budoucnosti – lehký kov je nezbytnou součástí pro výrobu baterií pro elektromobily. Na jeho rostoucí cenu a potenciál začali reagovat také investoři, kteří do prvku investují například skrze fondy.

zpráva „Prvek budoucnosti“ lithium investorům slušně vydělává už teď

Zprostředkováním výnosných investic do lithia se chlubí například burzovně obchodovaný fond Global X Lithium & Battery Tech. Ten v minulém roce zažil více než padesátiprocentní nárůst i přesto, že lithium tvoří jen část jeho portfolia. Trh s lithiem sice mezi lednem a únorem zažil pád, z něj se ale stejně rychlým tempem v posledních dnech dostává zpět nahoru. Analytička investiční společnosti xPartners Silvia Holá zároveň upozorňuje na boom i „čistě lithiových“ investic, jejichž hodnosta rostla ještě rychlejším tempem. Příkladem může být například chilská Sociedad Quimica Minera de Chile, čínské firmy Tianqi Lithium a Jiangxi Ganfeng Lithium nebo kanadská Lithium Americas.

Na podobné vlně jako lithium se nyní podle Holé pohybuje také palladium, jehož cena překročila hranici 1100 dolarů za unci (28,3 gramu). I u něj investoři doporučují vložit peníze do firem, jež drahý kov zpracovávají. I cena palladia zažila v posledních týdnech stejně jako lithium propad, postupně se však dostává na původní úroveň. Riziko investice do těžařských firem a fondů spočívá především v nalézání nových ložisek kovů, čímž by mohlo dojít k prudšímu poklesu jejich ceny.

Hlavními globálními producenti lithia jsou v současnosti Chile, Čína, Argentina a Bolívie. Zásoby lithia jsou také v České republice, nejznámější ložisko se nachází v krušnohorském Cínovci. Stále ale není zřejmé, kdy těžba začne a zda vůbec bude rentabilní. Kov se totiž v podzemí nenachází v čisté podobě. Palladium je rovněž důležitý prvek pro automobilový průmysl – nachází se například v katalyzátorech.

Zdroj: E15

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity