Úterý 11. 12. 2018

AAA plánuje návrat na burzu. Do Varšavy

22.06.2015

Na ojetých autech se dá zbohatnout snad v každé zemi. Australan Anthony Denny to názorně předvedl v Česku, když loni prodal většinový podíl ve společnosti AAA Auto za šest miliard korun investičnímu fondu Abris Capital Partners. A vydělat nyní mohli i drobní akcionáři, protože nizozemský soud nedávno rozhodl, že AAA Auto musí od menšinových podílníků vykoupit jejich akcie za 93 korun za kus. Není to přitom tak dlouho, kdy akcie na pražské burze stála čtyři koruny.

zpráva AAA plánuje návrat na burzu. Do Varšavy

Obchod s cennými papíry AAA nemusí být poslední. Akcie největší sítě autobazarů ve střední Evropě by se totiž brzy mohly opět objevit na burze.
„Horizont, který nový vlastník plánuje, je tři až pět let. Myslím, že příští rok už budeme spřádat plány, jakou cestou se vydáme. Jestli IPO, nebo prodej jednomu strategickému vlastníkovi. To rozhodnutí padne v příštím nebo nejpozději přespříštím roce,“ řekla generální ředitelka AAA Auta Karolína Topolová. Podle ní by firma ovšem své akcie neupsala na burze v Praze, ale ve Varšavě, kde sídlí současný majitel společnosti.


Fond Abris Capital Partners by mohl s AAA Auto zopakovat podobný scénář, který se mu nedávno podařil s jinou firmou. „Naši noví vlastníci jsou v tomto velmi úspěšní. Naposledy prodali společnost Masterlease. Za šest hodin kompletně vyprodali akcie, takže to byla úžasná práce, a věřím, že se to bude týkat i nás. Pokud to bude IPO,“ dodala Topolová.

Do Polska se soustředí i plány sítě autobazarů na další expanzi. Firma se podobně jako jiné společnosti obchodující s automobily stáhla na začátku roku z Ruska a předělala své expanzní záměry, v nichž kromě Ruska figurovalo i Maďarsko. Na tvorbě strategie se přitom stále částečně podílí podle Topolové i Anthony Denny, který ve firmě nadále drží třiadvacetiprocentní podíl. „Už jsme letos zahájili provoz v naší největší polské pobočce ve Varšavě, kde jsme ji v minulosti také měli. Místo jsme si zachovali a znovu jsme tam přede dvěma měsíci obnovili naplno chod. Plánujeme otevřít další pobočku v jednom z polských měst,“ uvedla generální ředitelka.


Na českém trhu firma žádnou zásadní expanzi nechystá, ale bude nadále navyšovat počty aut v nabídce v některých pobočkách. V Maďarsku AAA Auto expandovat bude, ale plány jsou v současnosti skromnější než v minulosti. V letošním roce tam otevře druhou pobočku a v roce 2016 jednu až dvě nové pobočky. „Potenciál je tam veliký. Vidíme to i z růstu prodejů z prvního prodejního místa, které máme v Budapešti. Ten předčil naše očekávání. Budeme tady pokračovat dál, ale ne v takové intenzitě,“ říká Topolová. 

Celý článek najdete v dnešním vydání týdeníku Euro

 

Zdroj: E15

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity