Pátek 18. 01. 2019

Agentura Fitch zlepšila rating Řecka o dva stupně. Pomohla dohoda o třetím záchranném programu

19.08.2015

Rámcová dohoda může snížit riziko toho, že Řecko nesplní své závazky vůči soukromým věřitelům. Alespoň to si myslí ratingová agentura Fitch, která díky novému záchrannému balíku zlepšila hodnocení země. Politická situace v Řecku ale zůstává nepředvídatelná a členství v eurozóně nadále nejisté.

zpráva Agentura Fitch zlepšila rating Řecka o dva stupně. Pomohla dohoda o třetím záchranném programu

Mezinárodní ratingová agentura Fitch zvýšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka o dva stupně na známku CCC z dosavadních CC. Zdůvodnila to rámcovou dohodou mezi Řeckem a věřiteli o třetím záchranném programu. Dohoda podle agentury Fitch snížila riziko toho, že Řecko nesplní své dluhové závazky vůči soukromým věřitelům. Hodnocení Řecka však nadále zůstává hluboko ve spekulativním pásmu.

Nový záchranný program má za cíl usnadnit případný návrat země na dluhopisové trhy, dodal Fitch v prohlášení. Varoval však současně, že rizika jsou nadále vysoká.

"Bude to trvat nějakou dobu, než se obnoví důvěra mezi Řeckem a jeho věřiteli," citovala agentura Reuters z prohlášení společnosti Fitch. Také politická situace v zemi zůstává nepředvídatelná a ve skutečnosti je členství Řecka v eurozóně nadále nejisté, i když vývoj v minulém týdnu naznačil, že při obnově vztahů mezi Řeckem a jeho evropskými věřiteli bylo dosaženo pokroku, dodal Fitch.

K podobnému kroku již přistoupila také agentura Standard & Poor's, která koncem minulého měsíce zvýšila hodnocení dlouhodobých závazků Řecka o dva stupně na CCC+. Podle S&P po dohodě na třetím záchranném balíku s eurozónou a přijetí prvních reformních opatření už není státní bankrot Řecka v příštích šesti až 12 měsících nevyhnutelný.

Úvěrový rating je důležitý pro investory, protože jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost splacení úvěru správně a včas. Má důležitý vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a na podmínky půjčky. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímán v očích věřitelů a je pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit levnější půjčky. Pokud je rating ve spekulativním pásmu, nemohou do dluhopisů daného subjektu investovat velcí institucionální investoři jako penzijní fondy.

Zdroj. ČTK, Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity