Úterý 11. 12. 2018

Akcie ČEZ se kvůli klesajícím cenám elektřiny propadly až na dvouleté dno

30.09.2015

Za poslední měsíc akcie skupiny ČEZ ztratily více než deset procent své hodnoty. Důvodem je propad cen elektřiny pod 30 eur za megawatthodinu. Dividendový poměr u ČEZ je tak nyní vyšší než osm procent.

zpráva Akcie ČEZ se kvůli klesajícím cenám elektřiny propadly až na dvouleté dno

Státem kontrolovaná energetická Skupina ČEZ stále doplácí na klesající ceny elektřiny. Akcie společnosti si během včerejšího obchodování sáhly na svá dvouletá minima, když se jejich hodnota po začátku obchodování dotkla hranice 485 korun za kus. Poté se sice akcie firmy trochu vzpamatovaly a jejich cena stoupla na 490 korun, i tak ale za poslední měsíc odepsaly zhruba desetinu své hodnoty. Od počátku roku pak spadly dokonce přibližně o 16 procent.

"Hlavním důvodem je vytrvale klesající cena elektřiny v regionu," říká ke stávajícímu propadu cen akcií hlavní analytik Patria Finance Tomáš Sýkora.

Dodávka elektřiny na příští kalendářní rok se před měsícem vůbec poprvé propadla pod 30 eur za megawatthodinu a dál pomalu klesá. V současné době stojí na Pražské energetické burze dokonce jen 28,95 eur/MWh.

"Za propadem hodnoty akcií ČEZ tak nevidím ani samotné vnitřní problémy firmy. Je to problém všech energetik v regionu. Cenu elektřiny dál tlačí dolů obnovený propad cen energetického uhlí," tvrdí Sýkora.

Jeho názor ostatně podporuje i pohled na vývoj ostatních energetických firem v regionu. Například akcie společnosti RWE za poslední měsíc oslabily takřka o 30 procent, podobnou měrou jako akcie společnosti E.ON.

Akcie ČEZ neoslabovaly takovým prudkým tempem i proto, že mají oproti akciím RWE nebo E.ON jednu velkou výhodu − poměrně vysokou dividendu.

Vedení firmy i v letošním roce vyplatilo akcionářům 40 korun na akcii a přišly první náznaky, že se výši dividendy i přes klesající zisky firma pokusí udržet. Dividendový poměr u ČEZ je tak v současnosti vyšší než osm procent.

Částečný podíl na poklesu akcií ČEZ by ale mohla mít i nedůvěra některých akcionářů v plány vedení společnosti, které nedávno potvrdilo zájem o německá aktiva energetiky Vattenfall. Švédská energetická společnost chce prodat východoněmecké lignitové doly a elektrárny, které toto uhlí spalují. Vattenfall by nyní prodejem německých aktiv mohl získat až 3,5 miliardy eur (95 miliard korun).

Firma prodejem aktiv mimo jiné reaguje i na změnu německé energetické politiky. A právě případné angažmá ČEZ v Německu, které vede vyhrocenou debatu o budoucnosti uhelné energetiky v zemi, akcionáři vnímají jako riziko.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity