Úterý 11. 12. 2018

Akcie Kofoly zahájily mírným růstem

03.12.2015

Investoři získali akcie Kofoly za 510 korun. Ve středu firma zahájila obchodování růstem o procento na 515 korun. Tržní kapitalizace nápojářské skupiny je nyní přes 11 miliard korun. Celková velikost transakce je 765 milionů korun. Kofola z toho za nové akcie získá 140 milionů korun na svůj rozvoj.

zpráva Akcie Kofoly zahájily mírným růstem

Středoevropská nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko vstoupila na pražskou burzu a má za sebou první den obchodování. Akcie zahájily mírným růstem − včera uzavřely na 515 korunách, tedy jedno procento nad cenou, za kterou si ji investoři mohli koupit v úpisu. Celou společnost, jejímž většinovým vlastníkem je společnost KSM Investment rodiny Samarasů, to ohodnotilo na 11,34 miliardy korun.

Po roce a půl je Kofola novým přírůstkem na pražské burze. Také je historicky desátou firmou, která v Praze nabídla své akcie ve veřejném úpisu − v aukci, která se označuje zkratkou IPO.

Vstup výrobce nápojů na burzu obohatí nabídku o titul ze sektoru, který zde zatím nebyl zastoupen. Pražské burze by podle analytiků i investorů nová akcie také mohla pomoci udržet aktivitu, která v předchozích sedmi letech klesla až na šestinu.

"Věříme, že příchod velké tradiční české firmy, velmi známé na veřejnosti, bude znamenat i přínos pro obchodování na burze," říká Antonín Piskáček, ředitel korporátního financování v České spořitelně, která v transakci figurovala jako poradce. "Zároveň může sloužit i jako příklad pro ostatní úspěšné české společnosti," dodal.

Veřejný úpis akcií je pro firmy totiž nejen způsobem, jak získat peníze na svůj rozvoj, ale také cestou, jak umožnit odchod některým ze svých dosavadních podílníků. To je právě případ Kofoly − prodej akcií umožní druhému největšímu akcionáři firmy, regionálnímu fondu soukromého kapitálu Enterprise Investors, postupný prodej jeho podílu v Kofole v budoucnosti.

Firma nakonec investorům nabídla jen necelých sedm procent akcií, tedy 1,5 milionu kusů za celkem 765 milionů korun. Samotná Kofola prodejem nově vydaných akcií z toho získala 140 milionů korun na rozvoj svého byznysu, zejména na akvizice v Polsku a na Balkáně.

Transakce je třetí nejmenší ze všech předchozích deseti úpisů, které česká burza zažila. Podle většiny analytiků je ale množství akcií zatím malé na to, aby se s nimi aktivně obchodovalo a aby investice přilákala i velké mezinárodní banky a fondy.

Za relativně malou emisi investoři proto požadovali slevu a úpisová cena se nakonec stanovila na 510 korun za akcii − na spodní straně očekávaného cenového rozpětí. To bylo manažery emise spočítáno na 500 až 650 korun.

Analytici Komerční banky měli cenový odhad ještě vyšší. "Naše ocenění bylo v pásmu 563 až 644 korun, a proto by akcie Kofoly mohly být zajímavou investicí," napsali v denním komentáři. "Zklamáním je ale, že veřejně se po úpisu bude obchodovat jen 6,7 procenta akcií firmy, přičemž se uvažovalo až o 10 procentech," dodali. Podle nich by to mohlo snižovat likviditu obchodování s tímto titulem.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity