Sobota 15. 12. 2018

Akcie loterijní firmy, které šéfuje Nizozemec kupující od Pelty Jablonec, jdou znovu do dražby. Výnos uhradí dluhy majitele

14.09.2016

Ve středu se koná nedobrovolná dražba akcií Tipgames. Mateřská společnost Tipgames, TG Holding, nesplatila úvěr od Commerzbank. Té tak na Tipgames propadla práva. Dění kolem Tipgames může ovlivnit i aktivity této loterijní firmy v českém fotbale.

zpráva Akcie loterijní firmy, které šéfuje Nizozemec kupující od Pelty Jablonec, jdou znovu do dražby. Výnos uhradí dluhy majitele

Akcie loterijní společnosti Tipgames, mimo jiné sponzora fotbalových klubů Jablonce a Příbrami, jdou do dražby. Commerzbank, věřitel mateřské společnosti Tipgames TG Holdingu, se tímto pokusem už poněkolikáté snaží získat dosud nesplacený úvěr, který si u banky TG Holding před pěti lety zajistil.

Konkrétně jde o třetí kolo nedobrovolné dražby na akcie Tipgames. Dražebník, společnost Cyrrus, stanovila aktuální termín na středu 14:00.

Tipgames v Česku sám provozuje síť několika desítek sportbarů s loterijními terminály, které zároveň dodává do dalších podniků. Předsedou představenstva firmy je Nizozemec Adrian Kruf. Kruf byl do roku 2011 akcionářem společnosti Tipgames. Úvěr matky byl zřejmě určen mimo jiné na rozvoj Tipgames.

Kruf se kromě vedení loterijní firmy má stát novým ředitelem a většinovým majitelem fotbalového klubu FK Jablonec. Klub dosud řídil a ovládal šéf Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta.

"Tipgames podle našich informací vykazuje pozitivní hospodářské výsledky. Kondice firmy je dobrá," říká mluvčí FK Jablonec Štěpán Hanuš. "Majitelem Jablonce pan Kruf nicméně ještě není. Stále probíhají jednání mezi panem Peltou a panem Krufem o podmínkách převodu," dodal Hanuš. Proč obchod, o němž HN informovaly již letos v květnu, není stále definitivně dotažen, aktéři nevysvětlili. 

Podle Krufova vyjádření má jít v případě akvizice Jablonce o jeho soukromou investici, nikoliv přímo realizovanou společností Tipgames. Tipgames je nicméně v Jablonci také hlavním sponzorem, a případné problémy firmy tak mohou klub ovlivnit po této linii.

Pohledávka Commerzbank má aktuálně činit 453 milionů korun. Akcie Tipgames, které jsou předmětem čtvrteční dražby, pak mají podle dražebního posudku, který zpracovala společnost Grand Thornton, hodnotu 281 milionů korun.

Při posledním pokusu Commerzbank vydražit akcie Tipgames na jaře letošního roku by odhadní cena 405 milionů korun pokryla větší část pohledávek než nyní. Před dvěma lety při prvním pokusu najít pro akcie nové majitele dražitel požadoval dokonce 615 milionů korun.

TG Holding získal úvěr od Commerzbank krátce po zápisu do obchodního rejstříku. Dříve byl Tipgames dceřinou společností Tipsportu. Dodnes Tipgames i Tipsport sídlí na stejné adrese.

Poslední veřejně dostupné informace o hospodářském výsledku firmy jsou v obchodním rejstříku z roku 2013. Tehdy Tipgames utržila 561 milionů při zisku 82 milionů korun.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity