Čtvrtek 13. 12. 2018

Akcie O2 slibují velký návrat

04.11.2015

Podle analytiků se akcie O2 mohou příští měsíc vrátit do prestižního indexu MCSI. Agentura, která o složení rozhoduje, oznámí případnou změnu 12 listopadu. Zastoupení v indexu by pro O2 znamenalo větší zájem globálních investorů, kteří často složení indexů kopírují.

zpráva Akcie O2 slibují velký návrat

Akcie telekomunikačního operátora O2, v současnosti čtvrté nejobchodovanější na pražské burze, nejspíš dostanou nový impuls. Podle analytiků by se titul mohl vrátit zpátky do klíčového mezinárodního indexu, čímž by se stal atraktivnější pro širší okruh světových investorů.

Burzovní odborníci jsou přesvědčeni, že akcie O2 splňují podmínky k tomu, aby byly od prosince zařazeny do srovnávacího indexu mezinárodní agentury MSCI. Agentura se k tomu vyjádří v rámci čtvrtletní bilance 11. listopadu.

Indexy, jako je MSCI, sledují globální investoři, kteří typicky kopírují složení těchto indikátorů a nakupují akcie do svých portfolií.

"Zastoupení v tomto typu indexů je pro jakoukoliv akcii všeobecně dobré," říká analytik brokerské společnosti Wood & Co. Ondřej Cabejšek. "Takové tituly jsou pak automaticky více obchodované a daleko víc na očích mezinárodních investorů."

Společnost O2, ve které 85 procent vlastní finanční skupina PPF miliardáře Petra Kellnera, prošla letos radikální přeměnou. Majoritní vlastník z firmy v červnu vyčlenil veškerou telekomunikační infrastrukturu − datové kabely i vysílače pro mobilní telefony − do nové firmy Cetin. Dělení, spojené s nejistotou investorů, se neobešlo bez turbulencí na burze: hodnota akcií se před rozdělením propadla na historické minimum a titul byl v srpnu z klíčového indexu MSCI vyřazen.

Od doby, kdy se O2 obchoduje už v nové podobě, však překvapila tato společnost svým výkonem na burze i hospodářskými výsledky. Cena jejích akcií se více než ztrojnásobila. Firma ve třetím čtvrtletí zvýšila čistý zisk o 41 procent a stabilizovala propad tržeb. Navíc management oznámil dlouho očekávanou strategii pro výplatu dividend a také představil plán na odkup vlastních akcií, který má zvětšit hodnotu pro akcionáře. PPF také opakovaně ujišťuje, že chce O2 udržet na burze a podporovat obchodovatelnost. V případě odděleného Cetinu včera Kellnerova firma oznámila, že ostatní akcionáře vytěsní a firmu ovládne celou.

Ze sedmi analytiků, kteří pro akcie O2 vytvářejí investiční doporučení, tři doporučují akcie koupit a tři držet. Ondřej Cabejšek z Wood & Co., který radí titul nakupovat, odhaduje dokonce nejvyšší cílovou cenu − 303 korun. To je téměř o třetinu víc, než za kolik se v současnosti akcie obchoduje na burze, a prakticky tolik, kolik měla firma hodnotu loni, ještě jako celek před vyčleněním infrastruktury.

V rámci srpnového rebalancování nahradil O2 v MSCI indexu výrobce textilií Pegas Nonwovens, který ale podle analytiků nesplňuje všechna kritéria pro zastoupení v indexu. Mezi tato kritéria patří například celková tržní hodnota firmy nebo cena všech akcií, se kterými se volně obchoduje.

Agentura MSCI však svoje záměry ve změnách indexů dopředu zásadně nekomentuje. Proti návratu O2 do indexu hovoří snaha MSCI zachovávat kontinuitu a vyhýbat se výkyvům ve složení indexů.

"Otázka je, k čemu v MSCI přihlédnou víc − zda ke kontinuitě, nebo ke svým hlavním pravidlům," uvádí Václav Kmínek, analytik Patria Finance. Nejisté je také to, jak experti MSCI vyhodnotí velikost volně obchodovaných akcií. Ty v současnosti představují asi 15 procent podílů firmy, ale v budoucnosti se toto množství může zmenšit kvůli plánovanému odkupu.

Podle analýzy Wood & Co. by ale zařazení O2 do indexu mohlo pro akcie znamenat poptávku v rozsahu téměř 14 milionů dolarů od pasivních investorů, kteří jen kopírují strukturu svých portfolií podle indexů. Tato částka představuje asi devítinásobek objemu akcií O2, které se průměrně denně na burze zobchodují.

Mluvčí O2 Lucie Pecháčková řekla HN, že firma situaci zatím nebude komentovat.

Návrat O2 do indexu by podle některých analytiků mohl být naopak špatnou zprávou pro Pegas, pokud by byl z indexu vyřazen. Když bylo v srpnu zařazení Pegasu oznámeno, akcie posílila o více než osm procent.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity