Sobota 15. 12. 2018

Akcie v EU kvůli brexitu klesají, španělské po volbách zpevňují

27.06.2016

Evropské akcie zahájily týden poklesem, za kterým nadále stojí nervozita po hlasování o vystoupení Británie z Evropské unie. Ztrácejí hlavně akcie bank a touroperátorů. Výrazně ale zpevňují akcie ve Španělsku, kterým k růstu pomáhá výsledek parlamentních voleb.

zpráva Akcie v EU kvůli brexitu klesají, španělské po volbách zpevňují

Panevropské indexy STOXX 600 a FTSEurofirst 300 krátce po zahájení ztrácely 0,6 až 0,7 procenta. Později však ztráty prohloubily a po 11:00 SELČ již ztrácely 1,8 a 1,5 procenta.

Hlavní index britských akcií FTSE 100 před polednem odepisoval více než jedno procento. V pátek, což byl první den, kdy trh mohl na takzvaný brexit reagovat, index odepsal 3,2 procenta. Ve čtvrtečním referendu se pro vystoupení z EU vyslovilo zhruba 52 procent hlasujících občanů Británie.

V prudkém poklesu dnes pokračují akcie britských bank, ztrácejí ale rovněž akcie ostatních evropských bank. Ty by mohly dokonce vykázat rekordní dvoudenní pokles. Index evropských bank od rána ztrácí více než pět procent a je blízko úrovně, na kterou se propadl v reakci na dluhovou krizi v eurozóně v roce 2011.

Propadu se nevyhnuly ani další finanční společnosti. Index pojišťovacích firem STOXX Europe 600 odepisuje čtyři procenta a je nejníže od prosince 2013.

Nejhůře si vedou italské a britské banky; akcie italských UniCredit a Intesa jsou proti pátku níže o více než sedm procent. Italská vláda oznámila, že zvažuje pomoc tamním bankám, aby zabránila dalšímu poklesu cen jejich akcií. V Británii akcie Royal Bank of Scotland a Barclays dopoledne odepisovaly více než deset procent, akcie Credit Suisse pak spadly na rekordní minimum. Evropské banky již letos ztratily třetinu své hodnoty.

Několik touroperátorů mezitím varovalo, že brexit bude mít dopady na jejich hospodaření, což stáhlo celý sektor dolů asi o čtyři procenta. Aerolinky EasyJet klesly o 17 procent na nejnižší hodnotu za tři roky a ztrácejí i další letecké společnosti, jako je IAG, Ryanair, Lufthansa nebo Air France-KLM.

Zcela jiná situace je ve Španělsku, kde index IBEX hned ráno přidával asi tři procenta. Víkendové parlamentní volby ve Španělsku vyhrála vládnoucí Lidová strana premiéra Mariana Rajoye, která si proti předchozím volbám z prosince polepšila.

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity