Pondělí 10. 12. 2018

Akcie v USA oslabily. Nastaly obavy z toho, co nastane

20.12.2017

Americké akcie oslabily. Nad původním nadšením z pravděpodobného přijetí daňové reformy převážily obavy z toho, jaké bude mít reforma dopad na další vývoj úrokových sazeb. V posledních týdnech akcie v naději na snížení daní, které by mohlo zvýšit zisky amerických firem a podpořit ekonomiku, posilovaly.

zpráva Akcie v USA oslabily. Nastaly obavy z toho, co nastane

Index Dow Jones klesl o 37,45 bodu, tedy 0,15 procenta, na 24.754,75 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 oslabil o 8,69 bodu, čili 0,32 procenta, na 2681,47 bodu. Index technologického trhu Nasdaq se snížil o 30,91 bodu, neboli 0,44 procenta, na 6963,85 bodu.

Sněmovna reprezentantů v úterý schválila daňovou reformu prezidenta Donalda Trumpa, která je považována za největší úpravu daní od dob republikánského prezidenta Ronalda Reagana v 80. letech. Ještě v noci amerického času (ve středu ráno SEČ) chce o návrhu hlasovat Senát. Pokud Kongres reformu přijme, očekává se, že ji Trump během středy podepíše. Zákon mimo jiné navrhuje snížení sazby daně právnických osob na 21 procent z dosavadních 35 procent, což by podle investorů mělo podpořit zisky firem a vyvolat zpětné odkupy akcií a výplatu vyšších dividend.

Akcie v úterý také ztrácely kvůli růstu výnosu státních dluhopisů v reakci na nejnovější statistiku z trhu s bydlením. Bytová výstavba v USA v listopadu nečekaně stoupla nejvýše za 13 měsíců. Stavba rodinných domů pak byla nejvyšší za deset let, napsala agentura Reuters

Klesaly v úterý hlavně technologické společnosti v čele s firmou Apple. Makléřská firma Instinet snížila hodnocení akcií Applu na "neutrální". Uvedla, že rovnováha nabídky a poptávky po přístroji iPhone X naznačuje, že Apple nemá prostor ke zvýšení výhledu prodeje na příští čtvrtletí.

Dolar v úterý pokračoval v poklesu ke koši předních světových měn kvůli obavám, zda zákon o daňové reformě bude mít skutečně velký vliv na ekonomický růst země. Pokles částečně zbrzdila nejnovější příznivá statistika, díky které dolar posílil vůči jenu.

V závěru obchodování dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn klesl o 0,3 procenta na 93,45 bodu. Vůči euru dolar oslabil o půl procenta na 1,1842 USD, k jenu naopak vzrostl o 0,3 procenta na 112,85 JPY. Euro vůči jenu posílilo o 0,8 procenta na 133,65 JPY.

Zdroj: Týden

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity