Čtvrtek 13. 12. 2018

Akcie v USA ve středu oslabily, Fed má obavy o světovou ekonomiku

20.08.2015

New York - Akciové trhy ve Spojených státech ve středu po rozkolísaném obchodování oslabily, část průběžných ztrát ale dokázaly smazat. Zápis z posledního zasedání americké centrální banky (Fed) ukázal, že členové jejího měnového výboru mají obavy ze zpomalujícího růstu světové ekonomiky. Akcie energetických společností pak zamířily dolů kvůli poklesu cen ropy. Na devizových trzích klesal dolar.

zpráva Akcie v USA ve středu oslabily, Fed má obavy o světovou ekonomiku

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie 30 předních amerických podniků, klesl o 0,93 procenta na 17.348,73 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 0,83 procenta na 2079,61 bodu, index technologického trhu Nasdaq Composite den zakončil slabší o 0,80 procenta na 5019,05 bodu.

Zápis z červencového zasedání Fedu signalizoval, že centrální banka se blíží k prvnímu zvýšení úrokových sazeb za téměř deset let. Členové měnového výboru však vyjádřili obavy, že inflace v USA zůstává na příliš nízké úrovni a že americkou ekonomiku by mohlo ohrozit zpomalení hospodářského růstu v Číně.

"Situace v Číně se zhoršuje, což není dobré pro globální růst," řekl analytik Don Ellenberger ze společnosti Federated Investors.

Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) ve středu klesla o více než čtyři procenta a dostala se pod 40,50 dolaru za barel. To je nejnižší úroveň za téměř šest a půl roku. Akcie největší veřejně obchodované ropné společnosti světa Exxon Mobil oslabily o dvě procenta a konkurent Chevron si odepsal tři procenta.

Na devizovém trhu americký oslabil dolar, neboť investoři po zveřejnění zápisu ze zasedání Fedu omezovali sázky na zářijové zvýšení úrokových sazeb. "Ten zápis neposkytl žádný jasný pohled na to, zda je zářijové zvýšení sazeb více či méně pravděpodobné," uvedl analytik Brian Daingerfield ze společnosti Royal Bank of Scotland. "Proto lze vidět výprodej dolaru," dodal. Euro vůči dolaru posílilo o více než procento na 1,1124 USD.

Zdroj: ČTK, Finanční Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity