Úterý 11. 12. 2018

Akcie výrobců větrných turbín letí vzhůru

04.09.2015

Akcie evropských výrobců větrných turbín se stávají největším hitem na trzích. Může za to nárůst objednávek a zdárné snižování výrobních nákladů.

zpráva Akcie výrobců větrných turbín letí vzhůru

Největší výrobce větrných turbín, společnost Vestas, minulou středu zveřejnil své pololetní výsledky. Objednávky a zisk byly větší, než předpovídali analytici. Podobně na tom je i německý konkurent Nordex, španělská Gamesa Tecnologica svůj pololetní zisk zdvojnásobila.


Výrobci větrných turbín těží z dlouholetého snižování svých výrobních nákladů, ale v poslední době především z toho, že Barack Obama prosazuje svůj plán čisté energie, do něhož by se měla zapojit také Čína. Podle tohoto plánu chtějí USA snižovat produkci skleníkových plynů rychleji, než doposud a Čína se zaváže nastavit do roku 2030 strop jejich emise.


„Trh je v tomto roce opravdu silný, je to kombinace politiky zvyšování významu obnovitelných zdrojů energie a politické vůle pustit se do boje s klimatickou změnou,“ okomentoval letošní rekordní rok výkonný ředitel společnosti Vestas.


Barack Obama má za cíl, aby Spojené státy zvýšily do roku 2030 podíl obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie na 28 %. Jedná se o poměrně ambiciózní cíl, jelikož aktuální podíl OZE (obnovitelné zdroje energie) je pouhých 5,5 procent. Evropská unie cílí na 27 %. Čína chce do konce třetí dekády tohoto století dosáhnout 20% podílu z OZE a jaderné energie dohromady. Větrná energie patří k nejlevnějším v rámci OZE. Světový instalovaný výkon vzroste podle agentury Bloomberg během čtvrtletí na rekordních 60 gigawattů.


Uvedené cíle světových ekonomických velmocí pomohly akciím společností ve větrném byznysu v rekordních růstech. Akcie Vestasu letos posílily již o 70 %, Nordex zhodnotil o 80 % a skokanem roku je se svými 90 procenty španělská Gamesa. Vestas již v květnu zlepšil svůj celoroční výhled, Gamesa v červnu. Výkonný ředitel Nordexu v červenci odhadoval, že celoroční výsledky budou podstatně nad původními očekáváními. Větrné energii dokonce ani neuškodil téměř 50% pokles cen ropy.

Zdroj: Kurzy

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity