Sobota 15. 12. 2018

Akcionář Cetinu jde proti PPF

05.10.2015

Drobný investor, který vlastní akcie Cetinu, chce žalovat PPF ve sporu o právo na výkup akcií. Požaduje za ně o třetinu víc, než stojí na burze. Skupina PPF argumentuje tím, že podle zákona zatím nemusí vykoupit minoritní akcionáře Cetinu, protože 90 procent akcií nevlastní jeden subjekt. PPF říká, že se dosud nerozhodlo, zda minoritní akcionáře vytěsní. Musel by tomu předcházet převod akcií na jednu firmu.

zpráva Akcionář Cetinu jde proti PPF

Skupinu PPF, která vlastní majoritní podíl v telekomunikační společnosti ­Cetin, čeká žaloba minoritního akcionáře. Předmětem sporu je otázka, zda a za kolik má firma nejbohatšího Čecha Petra Kellnera vykoupit podíly ostatních akcionářů v nově vytvořeném podniku.

Česká telekomunikační infrastruktura (Cetin) vznikla 1. června odtržením od operátora O2. PPF, která v celém byznysu vlastní majoritní podíl, poté nabídla ostatním akcionářům výkup jejich podílů za 176 korun za kus. Část akcionářů na nabídku přistoupila, a tak se podíl hlavního vlastníka v srpnu navýšil na více než 90 procent.

Akcionář Tomáš Hájek, který vlastní asi 62 tisíc akcií, ale svůj podíl neprodal. Tvrdí, že akcie mají cenu vyšší. Hájek je přesvědčen, že poté, co podíl skupiny PPF přesáhl devadesátiprocentní hranici, mohl majoritní vlastník učinit novou nabídku a provést takzvaný squeeze-out, tedy vytěsnění minoritářů. Protože ale PPF nabídku neučinila, domáhá se Hájek svého práva akcie majoritnímu vlastníkovi prodat.

PPF tvrdí, že situace, která by ji opravňovala k vykoupení ostatních podílníků, zatím nenastala. Argumentuje tím, že hranice vlastnictví akcií Cetinu byla překročena jen v rámci skupiny, když se sečtou podíly vlastněné jednotlivými společnostmi PPF. Podle právníků PPF by změna nastala až ve chvíli, kdy je majoritní podíl přes 90 procent v Cetinu konsolidován u jediného akcionáře. Vyplývá to z korespondence obou stran, kterou mají HN k dispozici.

Kellnerova PPF koupila majoritu v někdejší O2 na začátku minulého roku. Třetí nejobchodovanější firmu na burze letos rozdělila, aby byl celý byznys výnosnější. To ale přineslo v první fázi pokles ceny akcií, a otevřelo tak debatu o tom, zda hlavní vlastník ostatní investory svými kroky nepoškodil. Ochrana minoritních akcionářů a férové zacházení se všemi investory je základ funkčního kapitálového trhu.

PPF versus 350 akcionářů
Hájek tvrdí, že reprezentuje téměř 350 dalších akcionářů Cetinu, kteří v úhrnu vlastní více než 1,2 milionu akcií. Prostřednictvím právní kanceláře KLB Legal nejdříve v srpnu a pak znovu v září vyzval PPF, aby učinila povinnou nabídku ostatním podílníkům. Poté co PPF výzvy odmítla, navrhl hlavnímu akcionáři prodej svého podílu za 232 korun za akcii.

Řídící partner KLB Legal David Kuboň, který Hájka zastupuje, tvrdí, že zákonné podmínky pro uplatnění pravidla byly splněny, protože hranici vlastnictví překročila skupina jednající ve shodě. Výklad práva ale naráží na fakt, že zákon o obchodních korporacích, který situaci upravuje, je nový a zatím neexistuje precedens.

"Členové skupiny PPF ve vzájemném srozumění spolupracují, a to za účelem získání či prosazení společného vlivu na řízení nebo provozování podniku Cetin," tvrdí Kuboň. "Nový zákon o obchodních korporacích musí být interpretován ve prospěch slabší strany, tedy minoritních akcionářů."

"Potížista"
Nabídka akcionáře Hájka na prodej akcií Cetin za 232 korun se opírá o znalecký posudek. Cena je ale o skoro 37 procent vyšší, než byla na pražské burze závěrečná cena po pátečním obchodování. V minulosti tento investor také podal žalobu na neplatnost valné hromady, která rozdělení O2 schválila. V srpnu řekl HN, že by férová cena byla kolem 200 korun.

Hájkův požadavek odmítá i finanční ředitelka PPF Kateřina Jirásková. Hájek a jeho skupina se podle ní původně snažili získat od PPF za akcie Telefóniky O2 přibližně stejnou cenu, jakou zaplatila Španělům, tedy zhruba 305 korun. "Když ale dnes sečtete tržní cenu akcií rozdělených společnosti, vyjde vám částka zhruba o sto korun vyšší. Těžko tedy může pan Hájek dál držet svoji teorii o tom, že PPF rozdělením O2 poškodila minoritní akcionáře," argumentuje Jirásková.

Podle Jiráskové Hájek není bojovník za práva minoritních akcionářů, ale "spekulant a zištný potížista". Navíc se podle ní požadavek na odkup akcií opírá o chybný právní výklad příslušných ustanovení zákona.

"Z úhlu pohledu PPF patrně potížista jsem, když překážím v jejích záměrech. Pro mne je však důležitý především názor několika stovek drobných akcionářů, kteří mi dali svou důvěru," řekl Hájek HN. "Jsem dlouhodobý investor, krátkodobými spekulacemi se nezabývám."

Hájkův právní zástupce Kuboň řekl, že když PPF nabídku minoritního akcionáře nepřijme do poloviny října, bude se jeho klient dožadovat odkupu žalobou na PPF.

Finanční skupina v minulosti deklarovala, že chce Cetin získat celý. V srpnu, když oznamovala výsledky původního výkupu akcií, oznámila, že "dosáhla hranice devadesáti procent, nezbytné pro realizaci práva vytěsnění neboli squeeze-outu". PPF už tehdy řekla, že vytěsnění ostatních akcionářů bude nadále zvažovat, ale že s ohledem na "transakční a finanční náročnost tohoto procesu o tomto kroku zatím rozhodnuto nebylo".

"Je třeba zkonsolidovat všechny podíly firmy Cetin do jedné entity, což ještě nenastalo," řekl HN mluvčí PPF Radek Stavěl. Že rozhodnutí o vytěsnění ještě nepadlo, platí podle Stavěla i nadále.

Názory právníků oslovených HN se v otázce obecných podmínek vytěsnění nebo případně výkupu minoritních podílů přiklánějí k výkladu PPF. Podle Patrika Przyhody, partnera pražské právní kanceláře CMS Cameron McKenna, se ustanovení zákona, které stanovuje překročení devadesátiprocentní hranice jako spouštěč vytěsnění nebo odkupu akcionářů, vztahuje jen na jednoho hlavního akcionáře, ne na akcie osob či společností jednajících ve shodě. Situace by byla jiná, kdyby se jednalo o firmu, která se obchoduje na regulovaném trhu. Cetin je ale na trhu neregulovaném.

S tímto názorem se shodují i právníci Tomáš Koukal z advokátní kanceláře NSG Morison a Michaela Riedlová z Havel, Holásek & Partners. "Legislativní úprava obsažená ve zmíněných ustanoveních zákona o korporacích může vypadat poměrně nešťastně u společností, které nejsou kotované na burze, a jejich akcie proto nejsou likvidní. Cetin však kotován je a minoritní akcionáři mohou své akcie kdykoliv prodat. Navíc měli možnost využít veřejného návrhu na odkup akcií," řekl Koukal.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity