Úterý 11. 12. 2018

Akciové trhy v USA po vyjádření šéfky Fedu klesly, dolar zpevnil

24.05.2015

New York - Akciové trhy ve Spojených státech dnes mírně klesly. Trh ovlivnilo vyjádření šéfky americké centrální banky (Fed) o možném zvýšení úrokových sazeb ještě v tomto roce. Navzdory dnešnímu poklesu byl ale uplynulý týden pro hlavní burzovní indexy převážně ziskový. Americký dolar dnes díky vyjádřením Fedu a nejnovější statistice z USA zpevnil k euru.

zpráva Akciové trhy v USA po vyjádření šéfky Fedu klesly, dolar zpevnil

Newyorská burza na Wall Street. ČTK/AP.

 

Dow Jonesův index v závěru dnešního obchodování klesl o 0,29 procenta na 18.232,82 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 ztratil 0,22 procenta na 2126,18 bodu. Index technologického trhu Nasdaq zakončil obchodování na 5089,36 bodu se ztrátou 0,03 procenta.

Šéfka Fedu Janet Yellenová dnes prohlásila, že centrální banka zůstává na cestě ke zvýšení svých úrokových sazeb v letošním roce. Ekonomika Spojených států by podle ní měla po slabém začátku roku oživit, protože začínají polevovat negativní faktory doma i v zahraničí.

Na trzích obecně převládá názor, že Fed se poprvé od roku 2006 odhodlá v tomto roce zvýšit úrokové sazby. Nejistotu ale vyvolává otázka ohledně konkrétnějšího načasování tohoto kroku.

Za celý uplynulý týden ztratil Dow Jones podle předběžných údajů 0,2 procenta. S&P 500 a Nasdaq ale oba zpevnily, a to o 0,2 procenta, respektive o 0,8 procenta. Dnes byl objem obchodování na Wall Street relativně slabý. V pondělí budou burzy v USA kvůli svátku zavřené.

Americký dolar na devizových trzích navzdory počátečnímu poklesu během dneška posílil. Americkou měnu podpořila statistika, podle které se spotřebitelské ceny v USA v dubnu bez zahrnutí kolísavých nákladů na potraviny a energii meziměsíčně zvýšily o 0,3 procenta. Zaznamenaly tak nejvýraznější nárůst od ledna 2013.

Euro vůči dolaru oslabilo až o necelé procento na 1,10025 USD. Za celý týden k dolaru ztratilo 3,83 procenta, což představuje nejprudší týdenní pokles od září 2011. Dolar k jenu vzrostl až o 0,45 procenta na 121,57 JPY, což bylo maximum za deset týdnů.

Zdroj: ČTK

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity