Sobota 15. 12. 2018

Aktivita v čínském průmyslu v lednu prohloubila pokles

01.02.2016

Peking - Aktivita v čínském zpracovatelském průmyslu v lednu klesla ještě výrazněji než v předešlém měsíci a snížila se více, než se očekávalo. Dnešní údaje čínského statistického úřadu založené na výsledcích anket u nákupních manažerů dokládají další zpomalování druhé největší ekonomiky světa.

zpráva Aktivita v čínském průmyslu v lednu prohloubila pokles

Index nákupních manažerů v průmyslu klesl první měsíc roku na 49,4 bodu z prosincové úrovně 49,7 bodu. Analytici dotázaní agenturou Reuters odhadovali pokles jen na 49,6 bodu. Ukazatel zůstal pod hranicí 50 bodů, která je předělem mezi poklesem a růstem aktivity v sektoru.

Index podnikatelské aktivity ve službách klesl na 53,5 bodu z prosincových 54,4 bodu. Sektor služeb se má podle nové strategie čínského vedení stát novým motorem růstu a jeho podíl na ekonomické produkci se blíží 50 procentům.

Čínská ekonomika v loňském roce zpomalila růst na 6,9 procenta, což bylo její nejpomalejší tempo za 25 let. Čína zvolnila i v posledním loňském čtvrtletí, kdy se její hrubý domácí produkt zvýšil v meziročním srovnání o 6,8 procenta, nejméně od prvního čtvrtletí 2009, kdy vrcholila světová finanční krize. Pokračující útlum ekonomiky vyvíjí další tlak na čínskou vládu, která se po nedávném propadu akciových trhů snaží obnovit důvěru investorů.

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity