Úterý 11. 12. 2018

Allianz: Celkové škody kvůli požáru v Unipetrolu budou 12,4 mld Kč

12.01.2016

Litvínov (Mostecko)/Praha - Celkové škody, jež vznikly v souvislosti s loňským požárem v chemičce Unipetrolu u Litvínova, dosáhnou podle studie Allianz 12,4 miliardy korun. ČTK to dnes řekl mluvčí Allianz pojišťovny Václav Bálek. Společnost Unipetrol to nebude komentovat. Nejde o škodu jen v chemičce, ale o odhad všech navazujících škod, to je i škod jejích dodavatelů, uvedl Bálek.

zpráva Allianz: Celkové škody kvůli požáru v Unipetrolu budou 12,4 mld Kč

Podle studie Allianz Global Corporate & Specialty (AGCS) se požár v roce 2015 zařadil mezi první desítku největších případů, kde na vině nebyla příroda. Vyšetřování příčin události v největším chemickém areálu v České republice policisté ještě neukončili.

Požár a výbuch poškodil etylénovou jednotku v chemickém areálu v Záluží loni 13. srpna. "Studii Allianz nebudeme komentovat," řekl dnes ČTK Jiří Hájek za Unipetrol. Ušlý zisk kvůli požáru Unipetrol v říjnu odhadl na 1,6 miliardy korun.

Po několikadenním požáru v Záluží stála v srpnu celá petrochemická výroba, v menším rozsahu pracovala rafinérie. Rekonstrukci etylénové jednotky zahájil holding loni v prosinci, opětovně ji chce Unipetrol uvést do provozu letos v říjnu.

Podíl důsledků přerušení průmyslového provozu na celkové výši škod je v současnosti podle Allianz prokazatelně větší než před deseti lety. "Nejčastějším spouštěčem těchto pohrom jsou přitom požáry a výbuchy v provozovnách, jako tomu bylo i loni v létě v případě litvínovské chemičky," uvádí studie pojišťovny. "Zatímco v minulosti mohl velký požár nebo exploze ovlivnit třeba pouze jednu nebo dvě firmy, dnes tyto škody zasahují čím dál tím větší počet firem a mohou dokonce globálně ohrozit celé sektory," komentoval obsah studie předseda představenstva AGCS Chris Fischer Hirs.

Požáry či výbuchy obsadily podle studie první místo žebříčku nejčastějších příčin přerušení provozu firem, celosvětově měly v období 2010 až 2014 na svědomí 59 procent všech těchto škod. Na druhém místě byly bouřky, na třetím poruchy strojů.

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity