Pátek 18. 01. 2019

Americká ekonomika čelí podle šéfky Fedu mnoha globálním hrozbám

12.02.2016

Šéfka americké centrální banky (Fed) pohnula trhy. Na projev Janet Yellenové v Kongresu netrpělivě čekali ekonomové, aby se dozvěděli, jak hodnotí hospodářskou situaci, a zda oznámí, jak bude centrální banka postupovat hlavně při stanovování úrokových sazeb.

zpráva Americká ekonomika čelí podle šéfky Fedu mnoha globálním hrozbám

V pravidelné pololetní zprávě o měnové politice Janet Yellenová řekla, že Fed pozorně sleduje rizika na globálních trzích. Upozornila hlavně na Čínu. Nemyslí si ale, že by druhá největší ekonomika světa zažívala prudké zpomalení. 

Nicméně nedávné oslabení čínské měny posílilo obavy o další vývoj země. To vyvolává nervozitu na finančních trzích po celém světě a zhoršuje obavy o globální ekonomický růst. 

Pokud jde o vývoj americké ekonomiky, trh práce podle Yellenové zůstává v solidním stavu. Nervozitu vyvolává pouze inflace, která pokračuje v poklesu pod dvouprocentní cíl stanovený centrální bankou. A to hlavně kvůli poklesu cen ropy a silnějšímu dolaru. 

Šéfka centrální banky ale stále věří, že tyto negativní vlivy v příštích měsících vymizí a inflace se začne zvyšovat, protože zdravý trh práce přináší růst platů. 

Fed počítá s pozvolným zvyšováním úrokových sazeb, postup ale přesně nenastavil. Pokud ekonomika nebude podávat výkon, jaký se od ní čeká, centrální banka zřejmě bude postupovat pomaleji. 

Loni v prosinci Fed poprvé po sedmi letech zvýšil úrokové sazby. Letos se čekalo, že je zvýší čtyřikrát. Ale po projevu Janet Yellenové se mnozí analytici domnívají, že to udělá maximálně dvakrát. 

Americké akcie v reakci na zprávu Yellenové nejdříve posilovaly, pak ale začaly mírně klesat. V Evropě akcie rostly díky dobrým výsledkům některých podniků. Po projevu šéfky Fedu ale zpomalily, protože zase začaly sílit obavy z globálního vývoje. Dolar posiloval vůči euru, ale ztrácel proti japonskému jenu, který je považován za bezpečnou měnu. 

 

Zdroj: Český rozhlas 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity