Pátek 18. 01. 2019

Americká ekonomika je silná, myslí si členové měnového výboru Fedu. Sazby by se měly brzy zvýšit

25.11.2016

Americká ekonomika roste dostatečně silně na to, aby to odůvodňovalo brzké zvýšení úrokových sazeb, myslí si členové měnového výboru americké centrální banky. Někteří chtějí, aby se úrokové sazby zvýšily už na prosincovém zasedání. Podle šéfky Fedu Janet Yellenové je důvodů ke zvýšení úroků v USA stále více.

zpráva Americká ekonomika je silná, myslí si členové měnového výboru Fedu. Sazby by se měly brzy zvýšit

Členové měnového výboru americké centrální banky (Fed) vyjadřovali na posledním zasedání přesvědčení, že domácí ekonomika roste dostatečně silně na to, aby to odůvodňovalo brzké zvýšení úrokových sazeb. Plyne to ze středečního zápisu ze zasedání výboru na počátku listopadu.

Hlasující členové výboru odhadovali jako zhruba stejně pravděpodobné, že ekonomika bude růst pomaleji, než předpovídají jejich dosavadní odhady, i to, že bude růst rychleji. "Téměř všichni z nich nadále soudili, že krátkodobá rizika pro naplnění ekonomického výhledu jsou zhruba vyrovnaná," uvádí se v zápisu. To podle agentury Reuters dál podpořilo už takřka všeobecné přesvědčení finančních trhů, že Fed svou základní sazbu zvýší na zasedání, které se bude konat 13.- 14. prosince.

Většina účastníků zasedání včetně nehlasujících členů se shodla, že sazby by bylo vhodné zvýšit "relativně brzy". Někteří se vyslovovali pro to, aby se tento krok konkrétně odehrál na prosincovém zasedání, což by podle nich posílilo věrohodnost Fedu.

Fed poprvé zvýšil základní sazbu loni v prosinci z rekordního minima 0,0 až 0,25 procenta, na kterém ji ve snaze o podporu hospodářského růstu držel sedm let. Další zvyšování úroků ale centrální banku donutily odložit obavy kolem vývoje světové ekonomiky, výkyvy na finančních trzích a nejistota kolem odchodu Británie z Evropské unie. Na posledním zasedání pak nebyla na takový krok vhodná doba kvůli tomu, že několik dní poté se v USA konaly prezidentské volby.

Šéfka Fedu Janet Yellenová minulý týden v Kongresu řekla, že důvodů ke zvýšení úroků v USA je stále více a Fed by k němu mohl přikročit už brzy. Dodala, že zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA na plánech Fedu ohledně zvyšování sazeb nic nezměnilo.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity