Sobota 19. 01. 2019

Americká ropa je nejlevnější za 12 let

12.02.2016

Světové ceny ropy pokračovaly v poklesu. Dolů je i nadále tlačily obavy z přetrvávajícího převisu nabídky nad poptávkou a příliš pomalé snižování produkce. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) v závěru obchodování klesla o 4,5 procenta na 26,21 USD. Při prodlouženém obchodování se dostala až na 26,05 dolaru, tak nízko sestoupila poprvé za 12 let.

zpráva Americká ropa je nejlevnější za 12 let

Severomořská ropa Brent se během dne propadla pod hranici 30 dolarů za barel. Obchodování zakončila na ceně 30,06 USD za barel se ztrátou 2,5 procenta.

Poklesu cen nezabránily ani informace zdrojů agentury Reuters, podle nichž se někteří členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) snaží dosáhnout s klíčovými nečlenskými producenty ropy dohody o "zmrazení" těžby na současné úrovni.

S návrhem na dohodu údajně přišel venezuelský ministr ropného průmyslu Eulogio del Pino. "Ministr chce zorganizovat setkání před červnovým zasedáním OPEC, pokud bude dosaženo shody ohledně snížení nebo alespoň zmrazení těžby," řekl zdroj obeznámený se situací.

Ceny se hned tak nezvednou 
Americký list The Wall Street Journal později citoval saúdskoarabského ministra energetiky, podle kterého je OPEC připraven spolupracovat ohledně snížení produkce ropy.
Investiční banka Goldman Sachs dnes předpověděla, že ceny ropy zůstanou v prvním pololetí nízko. Zdůvodnila to nadbytečnými dodávkami suroviny na už tak přezásobený trh a zpomalováním růstu čínské ekonomiky.

"Očekáváme, že ceny ropy se dál budou pohybovat mezi 20 a 40 dolary za barel," uvedla banka.

Zdroj: iDnes, ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity