Pátek 18. 01. 2019

Americké akcie kladně reagují na zvýšení úrokových sazeb, dolar vystoupal na 14leté maximum vůči euru

16.12.2016

Vzhůru ve čtvrtek zamířily například akcie bankovních společností JPMorgan, Wells Fargo a Bank of America. Dolar se vyšplhal na 14leté maximum vůči euru i vůči koši předních světových měn. Bankovní sektor těží ze středečního zvýšení úrokových sazeb.

zpráva Americké akcie kladně reagují na zvýšení úrokových sazeb, dolar vystoupal na 14leté maximum vůči euru

Americké akcie ve čtvrtek posílily v čele s bankovním sektorem, který těží ze zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech. Dolar se vyšplhal na 14leté maximum vůči euru i vůči koši předních světových měn.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,30 procenta a obchodování uzavřel na 19 852,24 bodu. Širší index S&P 500 se zvýšil o 0,39 procenta na 2262,03 bodu a index technologického trhu Nasdaq stoupl o 0,50 procenta na 5456,85 bodu.

Americká centrální banka (Fed) ve středu zvýšila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 0,50 až 0,75 procenta. Signalizovala rovněž rychlejší tempo zvyšování úroků v příštím roce. Podle šéfky Fedu Janet Yellenové středeční rozhodnutí demonstruje důvěru centrální banky v ekonomiku Spojených států.

"Investoři přijímají tvrzení Yellenové, že zvýšení sazeb je vyjádřením důvěry v ekonomiku," uvedl analytik Dave Donabedian ze společnosti Atlantic Trust. "Ekonomika roste, trh práce je silný a normalizace měnové politiky může pokračovat," dodal.

Vzhůru ve čtvrtek zamířily například akcie bankovních společností JPMorgan, Wells Fargo a Bank of America. Nárůst úrokových sazeb by bankám mohl pomoci k dosažení vyšších zisků z poskytovaných půjček.

Akcie internetové společnosti Yahoo však výrazně oslabovaly, protože firma oznámila, že hackeři v roce 2013 ukradli údaje z účtů více než miliardy lidí používajících její služby. Zpráva vyvolala obavy, že telekomunikační operátor Verizon by mohl chtít odstoupit od dohody o koupi internetových aktivit Yahoo.

Na devizovém trhu se dnes euro vůči dolaru poprvé od ledna 2003 propadlo pod hranici 1,04 dolaru. Později však část ztrát smazalo a v závěru obchodování v New Yorku se prodávalo za zhruba 1,0410 dolaru. Oproti středě tak jednotná evropská měna nicméně stále ztrácela více než procento.

Společnost Barclays nyní předpovídá, že euro do třetího čtvrtletí příštího roku sestoupí na paritu s dolarem. Podle analytiků JP Morgan Asset Management by se to mohlo stát dokonce už v prvním čtvrtletí.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity