Úterý 11. 12. 2018

Americké akcie klesly po projevu šéfky centrální banky USA, stejně tak dolar

07.05.2015

NEW YORK - Americké akcie ve středu oslabily. Reagovaly tak na projev šéfky centrální banky USA (Fed) Janet Yellenové, který zvýšil obavy o vývoj úrokových sazeb v USA, a propad globálních dluhopisových trhů.

zpráva Americké akcie klesly po projevu šéfky centrální banky USA, stejně tak dolar


Yellenová ve svém projevu před členy bankovního výboru Senátu varovala před vysokou hodnotou akciových trhů, která by mohla být nebezpečná. Uvedla rovněž, že Fed si před plánovaným zvýšením úrokových sazeb zachovává trpělivost. Prezident atlantské pobočky Fedu Dennis Lockhart pak prohlásil, že považuje za přiměřené zvýšení úrokových sazeb někdy kolem poloviny roku. Oba komentáře přišly v okamžiku, kdy se trhy snaží odhadnout, kdy by Fed mohl poprvé od roku 2006 úrokové sazby zvýšit.

Index Dow Jones v závěru obchodování oslabil o 86,22 bodu, tedy 0,48 procenta, na 17 841,98 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 klesl o 9,31 bodu, neboli 0,45 procenta, na 2080,15 bodu. Index technologického trhu Nasdaq se snížil o 19,68 bodu, čili 0,4 procenta, na 4919,64 bodu.
Investoři nyní budou pozorně sledovat páteční zprávu o vývoji nezaměstnanosti v USA. Ta je jednou z důležitých zpráv, kterou Fed zvažuje při rozhodování o své měnové politice.

Americký dolar ve středu oslaboval a vůči euru se propadl nejníže od února. Přispěla k tomu slabá statistika z USA, která podpořila očekávání, že Fed se zvyšováním úrokových sazeb počká. Euro vůči dolaru v závěru obchodování stouplo o 1,5 procenta na 1,1371 USD. Ke koši předních světových měn dolar oslabil o jedno procento na 94,116 bodu, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK, Reuters

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity