Čtvrtek 13. 12. 2018

Americké akcie na závěr týdne oslabily, dolar vzrostl

25.07.2015

New York - Akcie ve Spojených státech dnes čtvrtou seanci za sebou oslabily. Důvodem byly ztráty biotechnologických firem a producentů surovin v reakci na propad cen komodit, které zastínily i příznivé výsledky hospodaření firem Amazon, Visa a Starbucks.

zpráva Americké akcie na závěr týdne oslabily, dolar vzrostl

V závěru obchodování index Dow Jones klesl o 163,38 bodu, tedy 0,92 procenta, na 17.568,53 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 se snížil o 22,5 bodu, čili 1,07 procenta, na 2079,65 bodu. Index technologického trhu Nasdaq oslabil o 57,78 bodu, neboli 1,12 procenta, na 5088,63 bodu.

Všechny tři indexy klesly i za celý týden. S&P 500 a Nasdaq zaznamenaly nejvyšší týdenní propad od března.

Akcie internetové maloobchodní firmy Amazon.com díky čtvrtletním výsledkům hospodaření zpevnily o více než pětinu na nový rekord. Amazon tak v tržní kapitalizaci překonal americkou maloobchodní skupinu Wal-Mart.

Ceny kovů klesly na nová několikaletá minima a ceny ropy nejníže za téměř čtyři měsíce. Mohla za to slabší statistika z Číny a eurozóny, která vyvolala obavy o globální ekonomický růst. To stáhlo dolů producenty kovů.

Biotechnologické firmy oslabovaly zvláště kvůli ztrátám akcií firmy Biogen o téměř pětinu. Firma Biogen zhoršila výhled hospodaření na letošní rok.

Dolar dnes posílil vůči většině předních světových měn. Reagoval tak na nejnovější statistiku z Číny a eurozóny, která vyvolala obavy o globální ekonomický růst. Poslední statistické údaje naopak potvrdily, že americká ekonomika je dost silná na to, aby centrální banka USA (Fed) mohla zvýšit úrokové sazby již v září. Kvůli prohloubení propadu amerických akcií však dolar část svých předchozích zisků smazal a k jenu oslabil.

Euro vůči dolaru kleslo o 0,04 procenta na 1,0980 USD a k jenu o 0,1 procenta na 135,94 JPY. Kurz dolaru vůči jenu se snížil o 0,1 procenta na 123,80 JPY. Ke koši předních světových měn dolar stoupl o 0,2 procenta na 97,274 bodu.

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity