Sobota 15. 12. 2018

Americké akcie rostly nejrychleji od července. Vedení Fedu vyzvalo k opatrnosti

13.09.2016

Po pátečním propadu výrazně oživily americké akciové trhy a jejich přírůstky byly nejvyšší od července. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, v závěru posílil o 1,32 procenta na 18 325,07 bodu. Guvernérka Fedu Lael Brainardová v pondělí v souvislosti s rušením podpůrného nastavení měnové politiky vyzvala k opatrnosti a zdůvodnila to možnou slabostí trhu práce.

zpráva Americké akcie rostly nejrychleji od července. Vedení Fedu vyzvalo k opatrnosti

Americké akciové trhy v pondělí po pátečním propadu výrazně oživily a jejich indexy vykázaly nejsilnější přírůstky od července. Wall Street podpořila mírnější vyjádření činitelů centrální banky (Fed) vůči zvyšování úrokových sazeb.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, v závěru posílil o 1,32 procenta na 18 325,07 bodu. Širší index S&P 500 stoupl o 1,47 procenta na 2159,04 bodu a index technologického trhu Nasdaq uzavřel se ziskem 1,68 procenta na 5211,89 bodu. Obavy z brzkého zvýšení úroků srazily v pátek indexy o více než dvě procenta.

Guvernérka Fedu Lael Brainardová v pondělí v souvislosti s rušením podpůrného nastavení měnové politiky vyzvala k opatrnosti a zdůvodnila to možnou slabostí trhu práce. Rovněž šéf atlantského Fedu Dennis Lockhart a jeho protějšek z Minneapolis Neel Kashkari dali najevo, že zvýšení základní úrokové sazby není až tak naléhavé. Obchodníci na trzích termínových kontraktů na úrokové sazby po jejich vyjádřeních snížili pravděpodobnost zářijového zvýšení úroků na 15 procent z pátečních 24 procent.

Na devizovém trhu snížená pravděpodobnost brzkého zvýšení amerických úroků oslabila dolar i měny rozvíjejících se zemí. Získával zejména japonský jen, který těžil z náznaků, že Tokio zatím dál nebude uvolňovat měnovou politiku.

Dolar vůči jenu ke konci obchodování oslabil o jedno procento na 101,68 JPY a vůči euru klesl o 0,1 procenta na 1,1238 dolaru. Dolarový index ke koši šesti měn ztratil 0,2 procenta.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity