Úterý 11. 12. 2018

Americké akcie zažily nejhorší den za jeden a půl roku. Může za to propad čínské ekonomiky

21.08.2015

Indexy Dow Jones a S&P 500 utrpěly nejvýraznější pokles za jeden a půl roku. Obavy ohledně čínské ekonomiky podtrhuje propad čínského akciového trhu. Zpomalení tamního ekonomického růstu pravděpodobně ovlivní světovou ekonomiku, nikdo ale neví, jak moc čínské hospodářství zpomaluje.

zpráva Americké akcie zažily nejhorší den za jeden a půl roku. Může za to propad čínské ekonomiky

Americké akciové trhy ve čtvrtek prudce oslabily, indexy Dow Jones a S&P 500 utrpěly nejvýraznější pokles za jeden a půl roku. Investoři se obávají, že zpomalení hospodářského růstu v Číně bude mít negativní dopady na celou světovou ekonomiku. Na devizových trzích oslaboval dolar.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie 30 předních amerických podniků, klesl o 2,06 procenta na 16 990,69 bodu.

Širší index S&P 500 odepsal 2,11 procenta na 2035,73 bodu, index technologického trhu Nasdaq Composite den zakončil slabší o 2,82 procenta na 4877,49 bodu.

Indexy Dow Jones a S&P 500 zaznamenaly nejprudší jednodenní pokles od 3. února 2014. Ztráta indexu Nasdaq byla nejvyšší od 10. dubna 2014.

Akcie americké technologické společnosti Apple, která vyrábí chytré telefony iPhone, oslabily o dvě procenta. Investoři tak reagovali na zprávu, že celkový prodej smartphonů v Číně ve druhém čtvrtletí poprvé v historii meziročně klesl.

Obavy ohledně čínské ekonomiky podtrhuje propad čínského akciového trhu, jehož hlavní indexy tento týden ztratily téměř osm procent. Čína je druhou největší ekonomikou světa po Spojených státech. "Největší problém je v tom, že nevíme, jak moc čínské hospodářství zpomaluje," řekl podle agentury Reuters analytik Art Hogan z makléřské společnosti Wunderlich Securities.

Na devizových trzích oslaboval dolar, investoři totiž omezovali sázky na zářijové zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech.

Euro se během čtvrtka vyšplhalo až na 1,1220 USD, nejvýše od konce června. V závěru obchodování v New Yorku se sice vrátilo pod 1,12 USD, oproti středě však vykazovalo nárůst o zhruba 0,75 procenta.

Zdroj: ČTK, Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity