Úterý 11. 12. 2018

Americké akcie zažily nejhorší měsíc od roku 2012. Stahovala je Čína i úroková nejistota

01.09.2015

Americké akcie zakončily v srpnu svůj nejhorší měsíc od roku 2012 poklesem. Dow Jones za srpen ztratil 6,6 procenta, index S&P 500 odepsal 6,3 procenta a technologický Nasdaq klesl o 6,9 procenta. Akcie na Wall Street hnaly dolů obavy ze zpomalování čínské ekonomiky a nejistota ohledně možného zvýšení úrokových sazeb v USA.

zpráva Americké akcie zažily nejhorší měsíc od roku 2012. Stahovala je Čína i úroková nejistota

Akcie ve Spojených státech v pondělí klesly a zakončily tak svůj nejhorší měsíc od roku 2012. Trh reagoval na vyjádření představitele americké centrální banky (Fed), které u některých investorů vyvolalo obavy z možného zářijového zvýšení úrokových sazeb. Americký dolar v pondělí klesal k euru a k japonskému jenu.

Dow Jonesův index oslabil o 0,69 procenta na 16.528,03 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 sestoupil o 0,84 procenta na 1972,18 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zakončil den na 4776,51 bodu se ztrátou 1,07 procenta.

Výrazné ztráty zaznamenaly všechny tři akciové indexy za celý měsíc. Dow Jones ztratil 6,6 procenta. Index S&P 500 odepsal 6,3 procenta, což je nejhlubší měsíční propad od května 2012. Index Nasdaq v srpnu klesl o 6,9 procenta. Akcie na Wall Street stahovaly dolů obavy ze zpomalování čínské ekonomiky a nejistota ohledně možného zvýšení úrokových sazeb v USA.

Tyto obavy se na trhu projevily i v pondělí, neboť místopředseda Fedu Stanley Fischer zachoval možnost zvýšení krátkodobých sazeb z nynější takřka nulové úrovně již v září. Na setkání centrálních bankéřů totiž o víkendu uvedl, že inflace v USA pravděpodobně v dohledné době stoupne.

"To, co dnes na trhu pozorujete, způsobily Fischerovy komentáře během víkendu. Pokud (Fed) v září přikročí k akci, vyvolá to velké pochybnosti ohledně toho, kde se zastaví," uvedl podle agentury Reuters Stephen Massocca, šéf investic ve spolenčnosti Wedbush Equity Management.

Americký dolar v pondělí klesal k euru a k japonskému jenu. Mohl za to pokles akcií, který přiměl investory zrušit sázky na měny používané k financování rizikovějších obchodů a obrátit zájem na bezpečnější jen a euro. Euro vůči dolaru vykazovalo nárůst o 0,5 procenta na 1,1236 USD. Dolar k jenu ztrácel 0,4 procenta na 121,19 JPY.

 

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity