Pátek 18. 01. 2019

Americký sen pro některé přestal fungovat. Nespokojenost voliče radikalizuje, říká ekonom

26.10.2016

O tom, že ve volbách rozhoduje ekonomika, mluvil už během prezidentské kampaně v 90. letech volební tým Billa Clintona. Jinak tomu není ani v současnosti, kdy o Bílý dům soupeří Hillary Clintonová s Donaldem Trumpem. Právě ten se stal mluvčím mnoha „zapomenutých" Američanů, kteří se často potýkají s tíživou ekonomickou situací.

zpráva Americký sen pro některé přestal fungovat. Nespokojenost voliče radikalizuje, říká ekonom

„Najít si práci není nic lehkého," říká 20letá Ashley Hodgesová z Missouri. Stojíme na okraji jednoho rušných bulvárů na okraji města St. Louis, vysoká nezaměstnanost a chudoba tu válcují jakékoli optimistické vyhlídky do budoucna.

Nedat se udolat 

Ashley se nedává udolat. Jak říká, má svůj sen o malém byznysu - ukazuje kus půdy, který by přicházel v úvahu pro její podnikatelský plán otevřít si malou komunitní zahradu, kde by se příjemné spojilo s užitečným. 

Ashley by měla práci, sousedé čerstvé potraviny - v tuhle chvíli by smutně vyhlížející čtvrť s několika večerkami a podniky rychlého občerstvení mohla držet čestné místo v seznamu takzvaných potravinových pouští, kde se můžete utopit v přesmaženém oleji a nenarazit na jediné zdravé jídlo.  

„Dobrou práci není možné získat bez vzdělání a na kvalitní školu řada lidí nemá peníze. Já chci jít studovat IT a podnikání, což vůbec není levná záležitost," říká Ashley. 

O tři tisíce kilometrů dál na západ, v kalifornském Sacramentu, padesátník Michael Chavez shrnuje své čerstvé zkušenosti s živnostnickou praxí kavárníka. Dostal se k ní v podstatě náhodou. 

Nezahořknout bez práce 

„20 let jsem pracoval v továrně, která vyráběla malá nákladní auta. Před šesti lety ji ale zavřeli a ocitl jsem se bez práce," vzpomíná Michael na neradostnou životní kapitolu. Vzal ji ale jako šanci k novému začátku, nezahořkl, vybojoval půjčku, zariskoval a otevřel si svůj vlastní podnik. 

Zatímco jeho příběh budí opatrný optimismus, miliony dalších Američanů ventilují svou nespokojenost. Střední třída chudne a v předvolební kampani to dává hlasitě najevo. 

„Velká část Američanů se v posledních 20 letech potýká se stagnací nebo poklesem mezd," říká Jacob Kirkegaard z washingtonského Petersonova institutu mezinárodní ekonomiky. 

Konec amerického snu? 

„Americký sen o tom, že díky tvrdé práci se vám bude dařit lépe, pro část společnosti přestal fungovat. Lidé mají pocit, že nemají přístup k prostředkům, které v Americe potřebujete k úspěchu. V USA je extrémně důležité vzdělání. Existují obrovské rozdíly v příjmech mezi vysokoškolsky vzdělanými lidmi a těmi, kdo nedokončí ani střední školu,“ vysvětluje ekonom a doplňuje: 

„Problém je ale to, že náklady na vzdělání dramaticky narostly. Pokud nejste ze zajištěné rodiny nebo nejste ochotní se zadlužit, vaše vyhlídky na studium jsou velmi omezené. Proto má mnoho lidí pocit, že je růst a úspěch americké ekonomiky úplně míjí." Kirkegaard zároveň varuje, že nespokojenost řadu voličů radikalizuje. 

Za nejdůležitější kroky pro budoucího prezidenta Kirkegaard považuje zlepšení kvality a dostupnosti vzdělání a snížení rozdílů v příjmech. 

Zdroj: Český rozhlas

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity