Středa 12. 12. 2018

Analytici: Česká měna do roka zpevní až na 26,65 Kč/EUR

06.11.2015

Budapešť - Česká měna do roka citelně zpevní a vůči euru se dostane až na 26,65 Kč/EUR, i když se ji Česká národní banka (ČNB) snaží držet na slabší úrovni kolem 27 Kč/EUR. Předpokládají to analytici, které oslovila agentura Reuters. Díky silnějšímu hospodářskému růstu podle nich zpevní také polská a rumunská měna. Naopak maďarský forint kvůli politice maďarské centrální banky oslabí, ukázal průzkum mezi 41 analytiky a investory.

zpráva Analytici: Česká měna do roka zpevní až na 26,65 Kč/EUR

ČNB před dvěma lety zahájila intervence s cílem zabránit posílení koruny k euru, od té doby se snaží kurz držet kolem 27 Kč za euro. ČNB chce v intervencích pokračovat nejméně do poloviny příštího roku. Analytici podle Reuters ale očekávají, že koruna do konce příštího roku zpevní až na 26,65 Kč za euro.

Jiný průzkum agentury Reuters přitom ukázal, že osm z 15 analytiků očekává, že ČNB bude pokračovat v intervencích nejméně do první poloviny 2017. Ještě v předchozím průzkumu většina očekávala ukončení intervencí do konce roku 2016.

Polský zlotý má podle stejného průzkumu posílit do konce příštího roku o 3,2 procenta. V říjnu zlotý v reakci na výsledky voleb, které vyhrála euroskeptická opoziční strana Právo a spravedlnost, klesl nejníže za devět měsíců. Podle analytiků existují rizika, že by mohl zlotý kvůli situaci na polské politické scéně oslabit, nicméně ekonomický růst Polska je silný, což mluví pro jeho další růst.

Maďarský forint však podle analytiků zřejmě oslabí. Analytiky k tomuto názoru přiměly nové pobídky a komentáře maďarské centrální banky, která se podle nich bude snažit oslabit forint.

Rumunský leu ve středu v reakci na rezignaci premiéra oslabil, podle analytiků však politická nejistota v Rumunsku zřejmě nebude mít na kurz měny v delším horizontu nijak zásadní vliv. V příštích 12 měsících by tak leu měl posílit vůči euru o 1,1 procenta.

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity