Pátek 18. 01. 2019

Analytici: Pohled ekonomů na ČR Zeman nezlepšil ani nezhoršil

04.09.2015

Praha - Prezident Miloš Zeman vnímání České republiky zahraničními investory a ekonomy během svého dosavadního působení na Pražském hradě v zásadě nijak nezlepšil ani nezhoršil. Vyplývá to z vyjádření analytiků oslovených dnes ČTK. Investoři podle nich berou Česko jako parlamentní demokracii a prohlášení Zemana, ať již ohledně přijetí eura či měnové politiky, nemají pro ně takovou váhu. Zároveň připouštějí, že by prezident své kroky a prohlášení měl více koordinovat s vládou.

zpráva Analytici: Pohled ekonomů na ČR Zeman nezlepšil ani nezhoršil

"Prezidentova role není v rámci dělby moci v Česku tak silná, aby investoři z euroatlantické oblasti vnímali výroky či geopolitickou náklonnost prezidenta jako přímou hrozbu," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Podle něho je navíc investorská komunita na některé neortodoxní názory prezidentů v Česku zvyklá již z doby působení Zemanova předchůdce.

"Role prezidenta v české ekonomice je relativně omezená. V podstatě se zužuje na dvě oblasti: jmenování členů bankovní rady ČNB a ekonomickou diplomacii v zahraničí," upozornil i hlavní ekonom Deloitte David Marek. V případě bankovní rady není podle něj avizované jmenování Jiřího Rusnoka na post guvernéra kontroverzní. V případě ekonomické diplomacie se podle Marka Zeman viditelně snaží. "Otázkou však je, zda by nemělo být toto úsilí koordinováno s vládní politikou," uvedl.

Podle hlavního ekonoma společnosti Roklen Lukáše Kovandy nakonec prezident nevstoupil do politického a ekonomického dění tak aktivisticky, jak avizoval na počátku svého mandátu. "Mezinárodní investorská komunita nahlíží Českou republiku primárně stále jako parlamentní demokracii. Zemanovy zahraniční cesty východním směrem proto investoři neberou jako něco, co by je mělo znepokojovat," uvedl.

Hmatatelné efekty zatím podle Kovandy nemají ani prezidentovy kroky ve vztahu k ČNB či ty související s problematikou přijetí eura. "Zeman působí dojmem, že mnohdy spíše jen nahání body u široké veřejnosti. Intervence ČNB není neproblematická, on ji však kritizuje způsobem, který v odborné diskusi příliš neobstojí," upozornil. Podobné je to podle něj i v případě přijetí eura. "Prezident bohužel promrhává svůj značný vliv - formální i neformální - a v ekonomických záležitostech působí dojmem ´kůlu v plotě´," dodal.

Hlavní ekonom ING Jakub Seidler se domnívá, že by bylo ohledně devizových intervencí a politiky ČNB přínosnější, kdyby by prezident Zeman měnovou politiku ČNB nekomentoval. "Tyto komentáře v očích zahraničních investorů snižují nezávislost centrální banky a celkově i kredibilitu ČR," uvedl. Méně šťastné jsou podle něj i komentáře prezidenta ohledně termínu přijetí eura, které nejsou v souladu s technickými možnosti vstupu ČR do eurozóny.

Prezident Miloš Zeman byl inaugurován 8. března 2013. Polovina jeho pětiletého mandátu připadá na letošního 8. září. Mandát mu vyprší v roce 2018.

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity