Sobota 15. 12. 2018

Analýza: Firmy se stěhují do Prahy kvůli nižším daním, klesá jim i zisk

10.11.2015

Přesun do Prahy nemá pro firmy jednoznačný dopad. Společnostem, které se přestěhovaly do hlavního města sice vzrostly tržby, zároveň jim ale klesla ziskovost. Vyplývá to z analýzy společnosti Bisnode. Některé podniky se do Prahy stěhují také kvůli méně častým finančním kontrolám

zpráva Analýza: Firmy se stěhují do Prahy kvůli nižším daním, klesá jim i zisk

Analýza vychází z dat od 1 843 společností, které se mezi lety 2006 až 2012 přestěhovaly do Prahy, a u nichž jsou k dispozici finanční výkazy z doby před i po přesunu.


„Už v roce stěhování dochází k prudkému poklesu ziskovosti (poměr čistého zisku vůči obratu, pozn. red.) z hodnot převyšujících jedno procento na 0,7 procenta,“ uvedl analytik Bisnode Milan Petrák.


„V dalším roce pokles ziskovosti pokračuje mírnějším tempem, nicméně ziskovost firem je dva roky po přestěhování do Prahy poloviční oproti hodnotě před ním,“ dodal Petrák s tím, že obrat těchto firem se ve sledovaném období naopak mírně zvýšil.


Na vzorku 1 012 firem, které se naopak přesunuly mimo Prahu, se ukázalo, že dva roky po přestěhování je jejich ziskovost o 22 procent vyšší než dva roky před stěhováním. Obrat jim stoupl o 15 procent.


Generální finanční ředitelství už podle Bisnode zvažuje nucenou změnu místní příslušnosti firem, které jsou registrované v Praze, ale podnikají jinde.


„Údajným důvodem ke stěhování má být snaha vyhnout se finančním kontrolám. Zjištění Bisnode nelze považovat za důkaz, že toto podezření je oprávněné. Výsledek ovšem naznačuje, že by tomu tak mohlo být, nebo že se firmy stěhují do Prahy, přestože se to mnohým z nich ekonomicky nevyplatí,“ uvedl Petrák.

Zdroj: iDnes

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity