Pátek 18. 01. 2019

Ani jedno auto Uberu neprošlo kontrolou. Firma pak inspektorům zablokovala účty

05.10.2016

Řidiči využívající aplikaci Uber tvrdě narazili při magistrátní kontrole. V pátek 23. září si inspektoři zavolali jedenáct těchto „taxíků“. Deset šoférů zřejmě čekají vysoké pokuty kvůli chybějícím oprávněním, jeden z řidičů raději inspektora vysadil. Došlo i na zablokování klientských účtů.

zpráva Ani jedno auto Uberu neprošlo kontrolou. Firma pak inspektorům zablokovala účty

Pro lepší představu, co se před necelými dvěma týdny stalo: sedmi smluvním řidičům Uberu hrozí podle zjištění serveru Lidovky.cz ve správním řízení pokuta 50 tisíc korun, třem dokonce půl milionu. V prvním případě neměli šoféři živnostenská oprávnění pro provozování osobní dopravy. Další tři řidiči jej sice měli, ale chyběla jim taxikářská licence.

Nedávné prověřování přepravní služby, kterou úřady i konkurence často označují za nelegální, však mělo navíc zajímavou dohru. Uber zablokoval dvěma inspektorům z pražského magistrátu klientské účty, čímž jim ztížil případné další kontroly.

„Po poslední kontrole byly našim lidem opět zablokovány dva účty,“ řekla serveru Lidovky.cz pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Nestalo se to poprvé. Na zablokování účtů lidí, kteří řidiče Uberu kontrolovali, už magistrát upozornil na konci loňského roku.

Vztahy mezi vedením hlavního města a společností Uber, která své aktivity v Česku nazývá smluvní přepravou a její řidiči jezdí v neoznačených vozech, jsou dlouhodobě napjaté. Přesto už spolu obě strany začaly v září oficiálně jednat. Další zablokování platebních karet – jejímž prostřednictvím se služba nejčastěji objednává a hradí – ovšem můžou situaci znovu zkomplikovat.

Zástupci Uberu opakovaně tvrdí, že klientský přístup nerušili cíleně. A to ani v tomto případě, kdy k blokaci došlo těsně po kontrole.

„Jakmile je nahlášen jakýkoliv incident, náš systém z bezpečnostních důvodů automaticky pozastaví předmětné účty do doby, než případ důkladně prošetříme - důvodem pro blokaci mohou být různé nestandardní situace, které se mohou týkat jak jízd inspektorů, tak kohokoliv jiného. To znamená, že Uber účty inspektorů neblokuje konkrétně nebo záměrně,“ uvedla mluvčí společnosti Uber Praha Barbora Polachová.

Zástupci firmy, která provozuje dopravní aplikaci, byli po konfrontování se zatím posledním zablokováním magistrátních účtů překvapeni.

„Jsme v neustálém kontaktu s magistrátem a vše je z jeho pohledu vyřešeno. V pondělí jsme obdrželi e-mailové potvrzení od pana Bureše (Jiří Bureš vedoucí magistrátního oddělení taxislužby – pozn. red.), že všechny účty (platební karty) inspektorů magistrátu jsou v pořádku a žádné jejich platební karty nejsou blokovány,“ popsala mluvčí Uberu Polachová.

Zástupkyně firmy však nezmínila e-mailovou konverzaci, která tomuto stavu předcházela. Zmíněný Jiří Bureš z magistrátu nejprve minulý týden požádal o odblokování pozastavených účtů svých podřízených. Rob Khazzam, který vede Uber ve střední a východní Evropě, mu na začátku tohoto týdne odpověděl s tím, že Uber účty prověřil a jejich platnost by měla být znovu obnovena.

Pozastavení funkčnosti zákaznických účtů, kteří používají lidé z magistrátu, má ještě jednu zajímavou rovinu. Vedení města totiž po zářijovém setkání oznámilo, že mu firma přislíbila odblokování dříve pozastavených účtů. Tuto dohodu však Uber kategoricky popřel.

„Během tohoto setkání měla paní primátorka dotazy ohledně blokování platebních karet inspektorů magistrátu. Vysvětlili jsme ji, že existují tisíce platebních karet, které jsou z bezpečnostních důvodů zablokovány, a že se na tuto problematiku podíváme. Žádná dohoda, týkající se kontrol ze strany magistrátu, však nebyla učiněna,“ mluvčí Uberu.

Na tuto interpretaci schůzky nejnověji zareagovala primátorka Adriana Krnáčová, kterou jednání Uberu zklamalo.

„Sešli jsme se před dvěma týdny a já jsem je opět vyzvala, aby svou službu zlegalizovali. Když to mohli udělat v jiných zemích, mohli to udělat i u nás. Navíc jsou zde podobné služby, které mají všechno v pořádku. Nám bylo také něco přislíbeno (odblokování účtů – pozn. red.), ale to zástupci Uberu v médiích ihned popřeli. Takto si seriózní jednání nepředstavuji,“ uvedla pražská primátorka.

Zdroj: Lidovky.cz

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity