Středa 12. 12. 2018

Antimonopolní úřad rozdával pokuty. Půl milionu zaplatí Praha za dodávku pro strážníky i Cermat

16.09.2016

Pokuty dohromady ve výši milionu korun rozdal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Pět set tisíc musí zaplatit pražský magistrát za dodávku nové výstroje městské policii. Radnice v zadávací dokumentaci dostatečně nevymezila způsob hodnocení nabídek v subkritériích týkajících se hmotnosti zboží a pohodlnosti a střihu zboží. Stejnou částku musí zaplatit antimonopolnímu úřadu i společnost Cermat za to, že firmu zajišťující informační infrastrukturu a kontrolu zkoušek vybrala bez soutěže.

zpráva Antimonopolní úřad rozdával pokuty. Půl milionu zaplatí Praha za dodávku pro strážníky i Cermat

Pražský magistrát dostal od Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) půlmilionovou pokutu za chyby v zakázce na dodávku výstroje pro městskou policii. Rozhodnutí není zatím pravomocné, město se proti němu může odvolat. "Magistrát se musí s rozhodnutím nejdříve seznámit. Teprve pak ho bude komentovat," řekl jeho mluvčí Vít Hofman.

Radnice v zadávací dokumentaci dostatečně nevymezila způsob hodnocení nabídek v subkritériích týkajících se hmotnosti zboží a pohodlnosti a střihu zboží.
"Zadavatel tak postupoval v rozporu se zásadou transparentnosti, neboť uchazeči nemohli mít na základě nastavených kritérií jasnou představu, jak budou zadavatelem posuzovány odchylky od doporučené hodnoty gramáže zboží či jaké konkrétní parametry v rámci střihu budou hodnoceny a jaké řešení střihu zadavatel co do funkčnosti a vzhledu preferuje," uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj. Podle něj tento postup mohl mít podstatný vliv na výběr nejvhodnější nabídky.

Úřad také uvedl, že město mu při šetření podnětu nezaslalo úplnou dokumentaci o veřejné zakázce ve lhůtě stanovené zákonem. Tím se dopustilo dalšího správního deliktu. "Poskytnutí úplné dokumentace v zákonné lhůtě je přitom zásadní podmínkou pro rychlý přezkum věci, kdy nesplnění této povinnosti maří snahu úřadu věc rychle posoudit a rozhodnout," dodal Rafaj.

Pokuta pro organizátora maturit Cermat
Půlmilionovou pokutu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dostalo také centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), které v Česku organizuje maturity. Je za výběr firmy, která zajišťovala informační infrastrukturu a kontrolu společné části maturitní zkoušky. Cermat ji vybral bez soutěže.

ÚOHS uvedl, že takzvané jednací řízení bez uveřejnění Cermat zvolil v rozporu se zákonem. "Nebyla naplněna podmínka krajně naléhavého případu, který zadavatel nezpůsobil a ani nemohl předvídat. Tímto postupem zadavatele mohl být ovlivněn výběr nejvhodnější nabídky," uvedl Rafaj.

Cermat si služby objednal od firmy Ness Czech s. r. o. Dalšího deliktu se dopustil uzavřením smlouvy bez povinného uveřejnění oznámení o zahájení zadávacího řízení.

Úřad ale zamítl návrh firmy CGI IT Czech Republic na uložení zákazu plnění smlouvy. Vedly jej k tomu takzvané důvody hodné zvláštního zřetele spojené s veřejným zájmem.

Pokud by Cermat neměl informační systém zajištěný, nemohl by vykonávat své povinnosti související s maturitami. "Tím by bylo ohroženo ukončení středoškolského vzdělávání žáků v maturitních ročnících," uvedl Rafaj.

Zdroj: Aktuálně, ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity