Pondělí 10. 12. 2018

Antimonopolní úřad zahájil správní řízení s dodavateli stravenek. Podezřívá je z kartelové dohody

27.06.2018

Se třemi největšími dodavateli stravenek v Česku bylo zahájeno správní řízení. Podle mluvčího úřadu pro ochranu hospodářské soutěže jsou podezřelí z kartelové dohody. Jedná se o společnosti Chèque Déjeuner, Sodexo a Edenred.

zpráva Antimonopolní úřad zahájil správní řízení s dodavateli stravenek. Podezřívá je z kartelové dohody

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájil správní řízení ohledně možné kartelové dohody mezi třemi největšími dodavateli stravenek Chèque Déjeuner, Sodexo a Edenred. Informaci o zahájení správního řízení potvrdil mluvčí úřadu Martin Švanda, podrobnosti ale neuvedl. "Žádné další informace k probíhajícím šetřením možných zakázaných dohod neposkytujeme," uvedl dnes Švanda. Firmy Sodexo a Edenred na uvedly, že jsou přesvědčeny, že jednaly podle předpisů. Společnost Chèque Déjeuner se zatím nevyjádřila.

Firmy Sodexo Benefity a Edenred CZ potvrdily, že již obdržely oznámení o zahájení řízení. Obě ale tvrdí, že zákon neporušily. "Jsme přesvědčeni, že jsme vždy respektovali zákon a jednali v souladu s naším etickým kodexem," uvedla Tereza Knířová za Sodexo Benefity. "Společnost je přesvědčená, že jedná v souladu s právními předpisy České republiky," uvedl mluvčí Edenred CZ Marek Pražák. Zástupci obou firem doplnili, že Sodexo i Edenred jsou připraveny poskytnout ÚOHS veškerou součinnost.

Stravenky jsou podle průzkumů nejoblíbenějším firemním benefitem. V poslední době roste na trhu se stravenkami konkurence. Na jaře spustily stravenkovou platební kartu obchodní řetězce Lidl a Kaufland. Loni na trh vstoupila také investiční skupina Arca Capital s Gusto Kartou.

V České republice nakupuje potraviny na stravenky zhruba 1,3 milionu obyvatel, což je více než 12 procent. Největší benefit pro zaměstnavatele je skutečnost, že stravenky patří mezi daňově uznatelné náklady, a to do výše 55 procent hodnoty stravenky. Tuto částku si tedy lze odečíst ze základu daně. Zbývajících 45 procent hodnoty stravenky si většinou doplácí zaměstnanec. Nejčastěji dostávají zaměstnanci stravenky ve formě papírových poukázek, v poslední době se čím dál více prosazují i jako čipové karty.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity