Pondělí 10. 12. 2018

Apple i Irsko jsou připraveny na právní souboj s Bruselem

20.12.2016

Evropská komise v srpnu nařídila Applu doplatit 13 miliard eur na daních v Irsku. Americká společnost měla s Irskem dohodu, díky níž platila extrémně nízké daně. Irsko s verdiktem nesouhlasí a obviňuje Brusel z překročení pravomocí a zasahování do národní suverenity.

zpráva Apple i Irsko jsou připraveny na právní souboj s Bruselem

Evropská komise podle Irska překročila své pravomoci a zasáhla do národní suverenity země kvůli jejímu srpnovému rozhodnutí, v němž komise tvrdí, že Irsko řadu let daňově zvýhodňovalo americkou firmu Apple. Podle agentury Reuters to vyplývá z právních argumentů, které Irsko a Apple včera předložily jako základ pro své odvolání. Irsko v nich rovněž tvrdí, že EK své rozhodnutí dostatečně nezdůvodnila.

Apple měl s irskou vládou uzavřenou dohodu, díky které platil výrazně nižší daně. Evropská komise koncem srpna rozhodla, že dohoda je neoprávněnou státní pomocí, a nařídila Applu doplatit na daních do irské státní pokladny 13 miliard eur (zhruba 351 miliard korun) plus úroky. Irsko ale tvrdí, že daňové otázky jsou v kompetenci jednotlivých členských zemí, a ne v kompetenci EK.

Irská vláda i firma Apple již v září oznámily, že se proti verdiktu EK hodlají odvolat. Nyní představily právní argumenty, na nichž své odvolání chtějí postavit. Irsko uvedlo, že se zacházení se společností Apple neodchýlilo od normálního zdanění. EK také podle Dublinu nadhodnotila úroveň zisků dceřiných firem Apple Sales International a Apple Operations Europe.

Apple podle svého hlavního právního zástupce Bruce Sewella hodlá tento týden odvolání proti rozhodnutí Evropské komise předložit Tribunálu Soudního dvora Evropské unie, který je druhým nejvyšším soudem EU.

Sewell v rozhovoru s agenturou Reuters uvedl, že Apple se stal terčem Evropské komise kvůli úspěchu. "Apple je pohodlný cíl, protože se o něm hodně píše v médiích," řekl. Prohlásil také, že Apple se nemůže podřídit nařízení Evropské komise, protože Irsko by tím pádem porušilo své vlastní daňové zákony.

"Jsme největším plátcem daní na světě a všechny daně jsme platili i v Irsku," uvedl v rozhovoru s německým listem Die Welt finanční ředitel Applu Luca Maestri. "To, co zde Evropská komise provádí, je ostudou pro Evropany," dodal.

Generální ředitel Applu Tim Cook rozhodnutí komise již dříve označil za "politickou hovadinu" a snahu přesunout do Evropy daně, které by měly být placeny ve Spojených státech.

Kvůli nízkým daním získalo Irsko pověst daňového ráje, to se však stalo kontroverzním tématem v době po vypuknutí úvěrové krize, kdy zemi musela poskytnout kvůli hrozícímu státnímu bankrotu pomoc Evropská unie. Irsko se však snaží nízké daně zachovat, protože jimi láká zahraniční investice, díky nimž má práci asi deset procent obyvatel.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity