Pátek 18. 01. 2019

Apple letos dodá na trh 80 milionů nových iPhonů. Je to o pětinu méně, než společnost loni plánovala

11.06.2018

Společnost Apple už prý požádala dodavatele součástek, aby vyrobili o pětinu méně komponent pro nové přístroje iPhone. Po letech bouřlivého růstu nejspíše začíná zpomalení prodeje chytrých telefonů. V reakci na zprávu, kterou zveřejnil japonský list Nikkei, klesly akcie Applu o dvě procenta.

zpráva Apple letos dodá na trh 80 milionů nových iPhonů. Je to o pětinu méně, než společnost loni plánovala

Americká společnost Apple v letošním roce dodá na trh 80 milionů nových modelů iPhone, což by bylo o 20 procent méně, než firma plánovala ve stejném období loni. S odvoláním na zdroje z odvětví to v pátek napsal japonský list Nikkei. Apple se ke zprávě nevyjádřil, uvedla agentura Reuters.

Apple již podle zdrojů požádal dodavatele součástek, aby proti původní dohodě z loňského roku letos vyrobili asi o pětinu méně komponent pro jeho tři nové přístroje iPhone, které firma hodlá uvést na trh v druhé polovině letošního roku. Novými přístroji jsou modely iPhone X a iPhone 8.

Zpráva posiluje obavy ze zpomalení prodeje chytrých telefonů po letech bouřlivého růstu, neboť prodej stagnuje na důležitých růstových trzích, jako je Čína. Uživatelé také méně často vyměňují starší modely telefonů za nové.

Akcie Applu v reakci na zprávu klesly asi o dvě procenta, i když později ztráty zmírnily. Akcie dodavatelů oslabovaly až o šest procent.

Mnoho analytiků také upozorňuje, že poptávku po přístroji iPhone X, který je prvním přístrojem Applu od roku 2015, kdy byl uveden na trh iPhone 6, který se odlišuje designem, snižuje i jeho vysoká cena. Přístroj se prodává zhruba za tisíc dolarů (22 tisíc korun).

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity