Úterý 11. 12. 2018

Apple se stal obětí vlastního úspěchu. I přes skvělé výsledky jeho akcie padají

23.07.2015

Nejhodnotnější firma světa ještě nikdy na jaře neprodala více iPhonů, nikdy nevydělala více (čistý zisk jí meziročně vylétl o 39 procent na 10,7 miliardy dolarů). Přesto investoři během několika minut po otevření trhu srazili její tržní hodnotu o 40 miliard dolarů. Akcie firmy klesaly až o šest procent ke 123 dolarům.

zpráva Apple se stal obětí vlastního úspěchu. I přes skvělé výsledky jeho akcie padají

Chytré hodinky společnosti Apple se neprodávají zdaleka tak dobře, jak se čekalo. Trh předpokládal, že jich firma prodá až pět milionů, prodeje ale dosáhly maximálně tří milionů.
autor: REUTERS

 

Výsledky amerického technologického koncernu Apple dokazují, že Wall Street se jen tak nezavděčíte. Apple má za sebou nejlepší jarní čtvrtletí v historii firmy. Nejhodnotnější firma světa ještě nikdy na jaře neprodala více iPhonů, nikdy nevydělala více (čistý zisk jí meziročně vylétl o 39 procent na 10,7 miliardy dolarů), a přesto investoři během několika minut po otevření trhu srazili její tržní hodnotu o 40 miliard dolarů. Akcie firmy klesaly až o šest procen ke 123 dolarům.

S nadsázkou se dá říct, že se Apple stal obětí vlastního úspěchu. Analytici byli zvyklí, že firma s železnou pravidelností překonávala jejich odhady výsledků. A tak jí nasadili takovou laťku, kterou nedokázala přeskočit.

Rekordní prodeje iPhonů
Zklamáním se paradoxně i přes velký růst staly prodeje iPhonů, které jsou hlavním tahounem tržeb a ziskovosti firmy. Firma jich od dubna do června prodala 47,5 milionu. Analytici ale čekali, že si lidé koupí ještě o 1,5 milionu kusů víc.

Mírné zaostání za očekávaným odbytem vzbuzuje u investorů strach, že počet lidí toužících mít v kapse iPhone se pozvolna vyčerpává. Tyto obavy se snaží výkonný ředitel firmy Tim Cook dlouhodobě rozptylovat. "Odmítám přijmout tohle uvažování. Strop podle mě není zdaleka tak blízko," sdělil deníku Wall Street Journal.

Jenže investoři se spíš soustředili na to, že firma nedokáže držet hurónské tempo nasazené od začátku roku. Ve srovnání s prvním čtvrtletím totiž odbyt iPhonů propadl o 23 procent, což je i s ohledem na sezonní výkyvy v poptávce hodně (druhý kvartál je tradičně slabší, protože uživatelé čekají na nové podzimní verze mobilů). V předchozích letech činil pokles ve stejné fázi roku 19 a 17 procent.

Pochybnosti vzbuzuje i schopnost firmy představovat nové či inovovat staré produkty. Cook se během konferenčního hovoru s odvoláním na konkurenční boj urputně bránil jakékoli konkrétní zmínce o prodaném množství hodinek Apple Watch. Ty jsou prvním novým produktem představeným společností od smrti jejího spoluzakladatele Steva Jobse.

Hodinky se údajně prodávaly lépe než iPady a iPhony v době svého spuštění a prodej překonal očekávání společnosti. Nikoli ale očekávání analytiků. Ti spočítali, že hodinek se od jejich uvedení na trh v dubnu prodalo mezi 1,5 až třemi miliony kusů. Jejich odhady ale počítaly s tím, že si jich lidé koupí až pět milionů.

Bublina? Zatím nehrozí
Jestliže akcie Applu včera padaly navzdory skvělým výsledkům, tržní hodnota další technologické firmy Microsoft klesla, protože utrpěla nejhorší čtvrtletní výsledky v historii. Společnost prodělala 3,2 miliardy, když se naplno ukázalo, že dva roky starý nápad koupit mobilní divizi Nokie nebyl z nejlepších. Odpisy a restrukturalizace Nokie stály Microsoft v uplynulém čtvrtletí celkem 7,6 miliardy dolarů.

Navzdory včerejším propadům ale platí, že technologické akcie zažívají zázračný rok. Akcie Googlu, Applu či Facebooku letos rostou dvouciferným tempem, a výrazně tak pomohly technologickému indexu Nasdaq překonat rekordní hodnoty.

Podle většiny analytiků ale zatím nehrozí, že by se opakoval scénář z přelomu tisíciletí, kdy praskla technologická bublina a Nasdaq se zřítil o 78 procent. "Když porovnáváte současnou situaci s přelomem let 1999 a 2000, tak to podle žádného ukazatele nevypadá jako tehdejší situace," řekl zpravodajské stanici CNBC Scott Kupor, provozní ředitel investiční společnosti Andreessen Horowitz.

Zatímco tehdy raketově rychle rostly ceny akcií podniků, které neměly nejen zisk, ale ani žádné tržby, současný růst je podle něj podložen reálnými výsledky firem, jejichž zisky se pohybují v miliardách dolarů.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity