Úterý 11. 12. 2018

Asijské akcie dál lámou rekordy. Japonský Nikkei je na patnáctiletých maximech

25.05.2015

Nad očekávání dobrý obchodní deficit a slabý japonský jen přispěly k růstu akcií v Japonsku, které jsou tak na nových maximech. Index burzy v Šanghaji přidal 2,7 procenta a dostal se na 4813,8 bodu, což je nejvíce od roku 2008. Trhy v Asii rostou podle analytiků příliš rychlým tempem, někteří varují, že může jít o nafukující se bublinu, která splaskne a způsobí hluboký pád.

zpráva Asijské akcie dál lámou rekordy. Japonský Nikkei je na patnáctiletých maximech

Asijské akciové trhy lámou rekordy. Japonský Nikkei je na novém 15letém maximu Ilustrační foto, autor: Reuters

Index Nikkei na tokijské burze vzrostl během pondělí o 0,7 procenta na 20 413,77 bodu a dostal se tak na nové 15leté maximum, přičemž k historickému maximu mu schází již jen 20 bodů. Tamní akcie reagovaly pozitivně na lepší než očekávaný obchodní deficit země. Export Japonska vzrostl meziročně o 8 procent (analytici očekávali růst 6,2 procenta), zatímco import klesl o 4,2 procenta.

K novému rekordu pomohl akciím také slabší jen, který od začátku dubna oslabil skoro o 2 procenta oproti dolaru. Silný dolar zvyšuje tržby japonským proexportním společnostem, jako je například Toyota, jejíž akcie vzrostly o 1,35 procenta.

Index burzy v Šanghaji se dostal na 4813,8, což je nejvíce od roku 2008. Růst akcií zde vedly především finanční instituce. Akcie Bank of China přidaly 2 procenta a brokerská China Merchants Securities dokonce 3 procenta. Ziskovým sektorem byla také doprava a infrastruktura poté, co Peking oznámil uvolnění více než 300 miliard dolarů na podporu veřejných projektů.

Asijské akciové trhy vzrostly během posledních měsíců i o desítky procent. Index Shanghai Composite přidal dokonce necelých 50 procent během třech měsíců. Silný růst láká stále nové investory, kteří si slibují vysoké zisky, nicméně někteří analytici již varují před nafukující se bublinou, která může vyvrcholit v hromadný výprodej a následně silný pád cen tamních akcií.

"Čínské akcie jsou velice blízko svým skutečným hodnotám, zatímco japonské akcie mají ještě stále prostor k růstu," uvedl generální ředitel Phalanx Capital Management Chris McGuire. "V každém případě očekáváme na asijských trzích silné výprodeje. Investoři se tak mohou připojit k akciové rallye nebo z trhu odejít," dodal.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity