Úterý 11. 12. 2018

Asijské akcie padají k tříletému minimu. Japonský index Nikkei odepsal přes čtyři procenta

29.09.2015

Úterý bylo pro asijské trhy ve znamení propadů. Japonský index Nikkei odepsal více než čtyři procenta. Propadají se především akcie firem, jejichž byznys je spojený s komoditami. Poklesem zahájily týden i americké akcie. Ty zase straší zpomalování čínské ekonomiky a slova prezidentské kandidátky Hillary Clintonové. Minulý týden se prudce opřela do farmaceutických firem ohledně cen léků.

zpráva Asijské akcie padají k tříletému minimu. Japonský index Nikkei odepsal přes čtyři procenta

Asijské akcie prudce klesly k téměř tříletému minimu. Mezi hlavní důvody patří prudké zvýšení nákladů na pojištění dluhů v regionu a zároveň výprodeje akcií firem, jejichž byznys je úzce spojený s cenami komodit. 

Japonský burzovní index Topix klesl o 4,25 procenta a uzavřel na nejnižší hodnotě od 19. ledna letošního roku. Index Nikkei pak odepsal 4,1 procenta a propadl se na 16 930 bodů. Tichomořský Index MSCI se pak vydal ke svému největšímu čtvrtletnímu propadu od finanční krize. Čínský index Hang Seng odepsal 3,6 procenta a šanghajský burzovní index 2 procenta. 

Za propady stojí zpomalující čínská ekonomika, což se negativně odráží na poptávce po komoditách. 

Akcie anglicko-švýcarské těžební společnosti Glencore zaznamenaly na hongkongském trhu výrazný propad. Následovaly tak prudký pondělní pokles na londýnské burze. Společnost ztratila během jednoho dne na akciích 28 procent hodnoty. Důvodem jsou klesající ceny komodit a velké zadlužení firmy.

Týden zahájily poklesem i americké akcie. Investoři mají obavy z negativních dopadů zpomalování růstu čínské ekonomiky na americké hospodářství. Pod silným prodejním tlakem zůstávají akcie farmaceutických a biotechnologických firem, což je ještě reakce na slova kandidátky na úřad prezidentky USA Hillary Clintonové. Ta před týdnem kritizovala vysoké ceny léků a uvedla, že je připravena proti nim zakročit.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 1,92 procenta na 16 001,89 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 2,57 procenta na 1881,77 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite ztratil 3,04 procenta a uzavřel na 4543,97 bodu.

Další špatná čísla z Číny spustí nákupy jenů
Čínský statistický úřad v úterý oznámil, že zisk čínských průmyslových firem v srpnu meziročně klesl o 8,8 procenta, což představuje nejvýraznější propad od roku 2011. Obavy o čínskou ekonomiku vedly k prudkému poklesu cen akcií těžařských společností. Čína je totiž největším spotřebitelem komodit na světě.

Dolů zamířily také akcie technologické společnosti Apple. Firma přitom oznámila, že během prvních tří dnů od uvedení na trh prodala přes 13 milionů chytrých telefonů iPhone 6S a iPhone 6S Plus, a překonala tak rekord z loňského roku.

Na devizovém trhu oslaboval americký dolar, neboť obchodníci mají snahu vyhýbat se rizikovějším transakcím. Těží z toho zejména japonský jen a švýcarský frank, měny považované za obecně bezpečnější investici. Na trhu panuje nejistota ohledně ekonomických údajů ze Spojených států a Číny, které budou zveřejněny tento týden. Investory znepokojuje i dnešní propad na akciových trzích.

V době, kdy končilo obchodování na akciových trzích v New Yorku, vykazoval dolar vůči japonskému jenu pokles o 0,7 procenta na 119,81 JPY. Euro k jenu ztrácelo 0,4 procenta a pohybovalo se kolem 134,5 JPY, zatímco vůči dolaru si jednotná evropská měna připisovala 0,4 procenta na 1,1194 USD.

"Trh ovládá averze vůči riziku. Pokud tento týden uvidíme další slabé údaje z Číny, mohlo by to vést ke zvýšeným nákupům jenů," řekl agentuře Reuters nejmenovaný obchodník v Londýně.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity