Sobota 15. 12. 2018

Austrálie chce s Británií po brexitu rychle uzavřít dohodu o volném obchodu

05.09.2016

Austrálie chce s Británií co nejdříve po jejím odchodu z Evropské unie vyjednat „velmi silnou“ dohodu o volném obchodě. Řekl to v pondělí australský premiér Malcolm Turnbull po schůzce s britskou premiérkou Theresou Mayovou na okraji summitu skupiny největších světových ekonomik G20 v Číně. Mayová podle Turnbulla řekla, že je Australanům "velmi vděčná za pomoc, kterou poskytují".

zpráva Austrálie chce s Británií po brexitu rychle uzavřít dohodu o volném obchodu

„Z našeho pohledu chceme sjednat s Brity dohodu brzy po jejich odchodu z EU a chceme vyjednat velmi silnou a velmi otevřenou smlouvu o volném obchodu,“ citovala australského premiéra agentura Reuters. Austrálie je členem britského Commonwealthu, jehož hlavou je britská královna.

Mayová o víkendu řekla, že odchod Británie z EU nebude snadný, je si ale jistá, že Británie své vystoupení z bloku přemění v úspěch a že zemi čekají nové příležitosti mimo unii. Premiérka již několikrát prohlásila, že výsledek červnového referenda, ve kterém se Britové rozhodli opustit unii, je neměnný. Také opakovaně upozornila, že Londýn do konce letošního roku neaktivuje článek 50 lisabonské smlouvy, který se týká vystoupení z EU, protože se chce na celý proces nejdříve důkladně připravit.


Mayová v čínském Chang-čou jednala mimo jiné s americkým prezidentem Barackem Obamou. Ten ji ale podle agentury Reuters nedal příslib rychlého uzavření dohody o volném obchodu, až Londýn EU opustí. 

Zdroj: E15

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity