Sobota 15. 12. 2018

Automobilka Tesla prodá akcie, potřebuje peníze na výrobu nového vozu

20.05.2016

Americký výrobce elektromobilů Tesla Motors vydá nové akcie v hodnotě až 1,7 miliardy dolarů (zhruba 41 miliard Kč). Získané peníze použije k financování výroby nového vozu Model 3.

zpráva Automobilka Tesla prodá akcie, potřebuje peníze na výrobu nového vozu

Generální ředitel Elon Musk uvedl, že Tesla v letošním roce investuje až 2,25 miliardy dolarů, zejména do výroby vozu Model 3.

Tesla představila nový elektromobil Model 3 koncem března, jeho základní cena bude 35 000 dolarů (zhruba 840 000 Kč). Automobil si již nezávazně objednaly statisíce lidí, ačkoli firma začne vůz dodávat zákazníkům až koncem příštího roku.

Začátkem května automobilka oznámila, že se vzhledem k silné poptávce po novém automobilu rozhodla do roku 2018 zvýšit svou výrobní kapacitu na 500 000 vozů ročně. Původně plánovala dosáhnout této úrovně až o dva roky později.

Milion aut v roce 2020
V loňském roce přitom firma dodala zákazníkům jen zhruba 50 000 elektromobilů.

V roce 2020 by Tesla chtěla vyrobit už více než milion aut. Pro srovnání: tolik vozů ročně prodává mladoboleslavská Škoda Auto, která působí na více než 100 trzích světa.

Tesla nyní vyrábí dva modely s elektrickým pohonem. Jsou to sedan Model S a sportovně-užitkový vůz Model X, který se začal prodávat loni v září. Před Modelem S vyráběla Tesla ještě sportovní Roadster, jeho výrobu ale v roce 2012 ukončila.

Tesla byla založena v roce 2003, dosud se jí však ani jednou nepodařilo vykázat celoroční zisk. V letošním prvním čtvrtletí se čistá ztráta automobilky prohloubila na 282 milionu dolarů ze 154 milionu před rokem. V uplynulých šesti letech získala firma prodejem akcií a dluhopisů více než 4,5 miliardy dolarů.

Zdroj: ČTK, denik

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity