Pátek 18. 01. 2019

Babiš: Za řecké dluhy ručit odmítáme

14.07.2015

Andrej Babiš nechce, aby Česko ručilo za překlenovací půjčku pro zadlužené Řecko. Nesouhlasí ani s čerstvou dohodou, podle které země eurozóny pošlou do Atén dalších 86 miliard eur. Po pondělním jednání vlády záruky odmítl i premiér Bohuslav Sobotka.

zpráva Babiš: Za řecké dluhy ručit odmítáme

Ministr financí Andrej Babiš
autor: HN - Libor Fojtík

 

Ministr financí Andrej Babiš se odmítá zaručit za překlenovací půjčku pro krachující Řecko. O úvěru se v těchto dnech jedná v Bruselu a zatím není jisté, jakou částkou by Česká republika ručila. Mluví se o čtyřech miliardách korun, o které by Česko přišlo v případě, že by Řekové nezvládali splácet dluhy.

"Odmítám ručení Česka za řecké dluhy. Českou pozici musí projednat vláda, návrh ministerstva financí však bude proti," napsal Babiš. Po pondělním jednání vlády záruky odmítl i premiér Bohuslav Sobotka. Kabinet však o věci nehlasoval, protože půjčka zatím nebyla definitivně schválena.

S Babišem souhlasí opoziční ODS, naopak TOP 09 připomíná, že jsme vyčerpali stovky miliard z eurofondů a je načase se vůči Evropské unii zachovat jako spojenci.

Dočasná půjčka by mohla jít ze záchranného fondu EFSM. Má Řecku pomoci překonat několik následujících týdnů, než se vyřídí formality k záchrannému balíčku, na kterém se evropští lídři dohodli v noci na pondělí. Díky němu má Řecko získat až 86 miliard eur, pokud do středy přijme zásadní ekonomické reformy a zahájí privatizaci státního majetku.

Desítky miliard půjdou z rozpočtů zemí eurozóny, Česka se netýkají. Babiš však přesto považuje další zachraňování Řecka za chybu. "Řecko nemůže ani reformami dluhy splatit. Grexit (odchod z eurozóny) a odpuštění dluhu budou nutné. Ať přijmou odpovědnost ti, kdo jim lehkomyslně půjčili," napsal na svém facebookovém účtu.

O případné překlenovací půjčce budou už dnes jednat ministři financí všech zemí EU. I kdyby se však česká vláda postavila proti, nebude to mít zřejmě žádný reálný dopad. Rozhodovat totiž bude kvalifikovaná většina států a dá se předpokládat, že si velké země eurozóny prosadí svou.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity