Úterý 11. 12. 2018

Babiš žádá zastavit výkup Bakalových pozemků, jednat bude koaliční rada

25.08.2015

Ministr financí Andrej Babiš požaduje zrušit usnesení vlády o průmyslové zóně Nad Barborou na Karvinsku. Nelíbí se mu, že peníze od státu dostane za své pozemky i finančník Zdeněk Bakala. Jednat o tom bude koaliční rada.

zpráva Babiš žádá zastavit výkup Bakalových pozemků, jednat bude koaliční rada

Ministerstvo o společné žádosti ministrů za hnutí ANO v úterý informovalo v tiskové zprávě.


MF DNES v půli srpna zjistila, že z více než 1,2 miliardy korun, které stát a kraj vloží do průmyslové zóny na místě bývalého dolu, dostane přes 200 milionů korun Bakalova firma Asental (více čtěte zde).


Premiér Bohuslav Sobotka návrh šéfa ANO na jednání vlády nezařadil, ale navrhl jeho projednání na koaliční radě. S tím souhlasil Babiš i předseda třetí koaliční strany, Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL. Jednání proběhne ve středu 26. srpna.
Ministři za ANO kromě zrušení vládního usnesení požadují po ministerstvu průmyslu a obchodu, aby předložilo podrobnou analýzu ekonomické vhodnosti projektu a podrobný harmonogram postupu jeho realizace. 


„Součástí znovu předloženého materiálu ministerstva průmyslu a obchodu by mělo být také zdůvodnění výběru lokality a pozemků pro realizaci průmyslové zóny, popis vlastnické struktury pozemků a způsob stanovení předpokládané výkupní ceny a plné znění všech smluv o budoucí kupní smlouvě uzavřené v souvislosti s předpokládanou realizací průmyslové zóny,“ uvedl mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.


Moravskoslezský kraj se k žádosti vyjádří na brífinku v 10 hodin.


Ministr si stěžoval na nedostatek informací
Vláda souhlasila s výstavbou průmyslové zóny 22. července na základě materiálu ministerstva průmyslu a obchodu. Babiš si už dříve stěžoval, že v podkladech chyběla informace, že Moravskoslezský kraj odkoupí pozemky Bakalovy společnosti.


„Pan ministr Mládek nás neinformoval o podstatných aspektech usnesení. V materiálu předloženém do připomínkového řízení, v materiálu pro jednání vlády, v úvodním slově pana ministra Mládka ani v následné debatě při jednání vlády, nebyla ani naznačena jakákoliv souvislost s panem Bakalou, natož bližší podmínky a okolnosti výkupu pozemků,“ uvedl v úterý Babiš. 


„Považuji za naprosto nepřípustné, že vláda nebyla informována o tom, že mají být z veřejných prostředků vykoupeny pozemky vlastněné člověkem, který neplní své závazky vůči České republice a jejím občanům,“ dodal.


Sobotka v polovině srpna uvedl, že si za verdiktem svého kabinetu stojí. „Na rozhodnutí bych neměnil nic, vláda ho přijala jednomyslně,“ uvedl premiér.
Státní podporu pro Barboru ve výši 750 milionů korun, ke které se pak má přidat další čtvrtmiliarda z rozpočtu Moravskoslezského kraje, schválili ministři na výjezdním zasedání v Ostravě.


Stát spolu s krajským úřadem vynaloží na vybavení pozemků inženýrskými sítěmi a základní infrastrukturou zhruba miliardu korun. Bez těchto investic by poddolované a zastavěné pozemky byly jen obtížné prodejné. Kraj poté odkoupí pozemek od Bakalovy firmy Asental za zmíněných více než 200 milionů.

Zdroj: iDnes

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity