Pondělí 21. 01. 2019

Balkánské země deportovaly první větší skupinu uprchlíků, považují je za ekonomické migranty

18.02.2016

Chorvatsko poslalo zpět do Srbska první větší skupinu osob, které považuje za ekonomické migranty. Předtím už tyto uprchlíky vrátilo do Chorvatska Slovinsko. Podle agentury APA je to poprvé, kdy jsou z tzv. balkánské cesty posíláni uprchlíci domů najednou ve větším množství. Přesun migrantů podle televize N1 probíhá za hlasitých protestů, zatím ale bez incidentů.

zpráva Balkánské země deportovaly první větší skupinu uprchlíků, považují je za ekonomické migranty

Chorvatsko ve středu poslalo zpět do Srbska 217 osob, které jsou považovány za ekonomické migranty. Předtím skupinu vrátilo do Chorvatska Slovinsko a Bělehrad už dal najevo, že tito běženci budou pokračovat dál v cestě do svých zemí. Agentura APA poznamenala, že je to poprvé, co jsou z takzvané balkánské cesty uprchlíci posíláni domů najednou ve větším množství.

Mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Mirjana Milenkovská sdělila, že skupina migrantů byla do Srbska přesunuta v noci na středu. Nyní je v přijímacím centru v Šidu na severozápadě Srbska u chorvatských hranic. Podle Milenkovské jde hlavně o Afghánce, Iráčany a několik Syřanů.

Informaci potvrdila podle srbských médií mluvčí srbského ministerstva vnitra Biljana Popovičová Ivkovičová. "Jsou to ekonomičtí migranti, kteří byli vráceni do Srbska a v souladu se všemi dohodami a procedurami dojednanými naší zemí se sousedy v regionu je vracíme do zemí, z nichž k nám přišli, protože se nejedná o uprchlíky z oblastí sužovaných válkami," sdělila.

Dodala, že doposud ani jeden ekonomický migrant nezůstal v Srbsku a že žádný z nich zpravidla nežádá v Srbsku o azyl. Nicméně přesun skupiny více než dvou stovek běženců, která byla v noci převezena do Srbska z Chorvatska, na jih do Makedonie zatím srbské úřady neavizovaly.

Bělehradská televizní stanice N1 uvedla, že odsun těchto běženců probíhá za hlasitých protestů. Žádné incidenty ale dosud nejsou hlášeny.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity